Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagórze Śląskie: Bulla antypapieża na zamku Grodno (ZDJĘCIA i FILM)

Artur Szałkowski; Zdjęcia: Dariusz Gdesz
W trakcie prac archeologicznych prowadzonych na zamku Grodno, wydobyto z ziemi m.in. średniowieczne monety, fragmenty ceramiki oraz bullę antypapieża Benedykta XIII
W trakcie prac archeologicznych prowadzonych na zamku Grodno, wydobyto z ziemi m.in. średniowieczne monety, fragmenty ceramiki oraz bullę antypapieża Benedykta XIII Dariusz Gdesz
Zagórze Śląskie: Bulla antypapieża na zamku Grodno. Największa atrakcja turystyczna gminy Walim ujawniła swoją kolejną tajemnicę.

Zagórze Śląskie: Bulla antypapieża na zamku Grodno. Niedawno informowaliśmy Państwa o odkryciu na zamku Grodno (o sprawie przeczytacie tutaj), w trakcie prowadzonych tam prac archeologicznych znaleziono fragmenty ceramiki. Według wstępnych ustaleń wynika, że pochodzi z XII lub XIII wieku. To z kolei oznacza, że jest starsza od zamku Grodno. Pierwsza znana wzmianka na temat obiektu pochodzi bowiem z XIV wieku. Kontynuacja wykopalisk prowadzonych przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca, kierowaną przez archeologa Pawła Konczewskiego, doprowadziła do ujawnienia kolejnych, niezwykłych artefaktów.

Film: Dariusz Gdesz

– Z ziemi wydobyliśmy bardzo dobrze zachowaną, ołowianą bullę papieską. Z jednej strony bulli są widoczne głowy świętego Piotra i świętego Pawła, a z drugiej imię papieża Benedykta XIII – wyjaśnia Łukasz Orlicki z miesięcznika Odkrywca. – Nasuwa się pytanie, czy chodzi o papieża Benedykta XIII, którego pontyfikat przypadał na XVIII wiek, czy antypapieża Benedykta XIII, który sprawował urząd w Awinionie na początku XV wieku.

Bullę znaleziono w warstwie ziemi, z której wydobyto artefakty pochodzące z przełomu XIV i XV wieku. Dlatego wstępne ustalenia wskazują, że jest to bulla antypapieża, który nie wydał zbyt wielu dokumentów. Znalezisko jest tym bardziej cenne. Nie wiadomo, jak dokument antypapieża trafił na tereny, gdzie nie miał on poparcia. Poza bullą w trakcie wykopalisk wydobyto z ziemi także kilka monet. Dwie z nich to halerze śląskie, z których jedną wybito prawdopodobnie w Kożuchowie, a drugą w Głogowie. Pozostałe znalezione monety to: brakteat, grosz praski i szczególnie cenny szterling. Niestety nie zachował się w całości i na razie nie ustalono, czy jest to szterling brytyjski, czy flamandzki. W trakcie wykopalisk natrafiono również na liczne fragmenty ceramiki oraz fragmenty kości.

– Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków znalezisko zostanie zbadane przez fachowców, a następnie przekazane do Starej Kopalni w Wałbrzychu – mówi Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. – Dlaczego właśnie tam? Bo Stara Kopalnia posiada statut muzeum. Jak uzyskamy taki statut dla zamku Grodno, to eksponaty wrócą do nas.

Prace archeologiczne prowadzone przy międzymurzu zamku, potrwają jeszcze kilka dni i mają być kontynuowane wiosną 2018 roku. Ich efektem są nie tylko interesujące odkrycia historyczne. Także ocena stanu technicznego murów obiektu. Niezwykłe odkrycia dokonywane w trakcie prac archeologicznych, mają jeszcze jedno nie mniej istotne zdarzenie. Działają jak magnes na turystów.

– Po przejęciu przez nas zamku Grodno od PTTK, rok 2009 zamknęliśmy liczbą około 30 tys. osób, które zwiedziły obiekt. W 2016 roku było już około 100 tys. turystów. Natomiast 2017 rok zamkniemy liczbą około 130 tys. osób – mówi Adam Hausman, wójt Walimia.

Od momentu przejęcia opieki nad zamkiem Grodno, gmina Walim zainwestowała w prace remontowo-konserwatorskie prowadzone na terenie obiektu kwotę około 8 mln zł. Z tego około 60 proc. stanowiły dotacje, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałą część wkład własny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto