Zagórze Śląskie: Jezioro Bystrzyckie odzyskuje walory turystyczne (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Rozbiórka popularnego „mostu wiszącego”
Rozbiórka popularnego „mostu wiszącego” Dariusz Gdesz
Jeszcze w latach 80. XX wieku akwen był jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Dzięki realizowanym w ostatnich latach inwestycjom znów zyskuje popularność.

W 2018 roku minie pół wieku od zbudowania na zlecenie dyrekcji nieistniejącej już Huty Szkła „Wałbrzych”, podwieszanej, stalowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim. Wiodła do działającego przy akwenie ośrodka wypoczynkowego huty. Popularny „most wiszący” został rozebrany, a niebawem zostanie zbudowana w tym miejscu kładka betonowa. Nowa przeprawa łącząca brzegi jeziora powstanie według projektu zespołu Badawczo-Projektowego „Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej.

Kładka będzie miała 126 m długości i od 2,4 do 4,9 m szerokości. Zadanie jest częścią inwestycji gminy Walim, która poprawi infrastrukturę turystyczną w obrębie jeziora. Poza nową kładką obejmuje m.in. budowę akwarium z fauną akwenu i ścieżką dydaktyczną. Inwestycja pochłonie około 11 mln zł, z tego około 6,2 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. To kolejna duża inwestycja, której celem jest przywrócenie niegdyś popularnemu akwenowi funkcji turystycznych i rekreacyjnych. Na początku 2012 r. gminie Walim udało się sprzedać dawny i zrujnowany kompleks wypoczynkowy „Wodniak”. Jego nowy właściciel wybudował nad brzegiem jeziora nowoczesny hotel z zapleczem gastronomicznym, a w miejscu starych domków kempingowych ustawił nowe spełniające współczesne wymogi.

Jezioro Bystrzyckie nazywane również Jeziorem Lubachowskim zostało utworzone na początku XX wieku, na terenie wsi Schlesierthal. W tamtym czasie region Sudetów często nawiedzały katastrofalne w skutkach powodzie. Dlatego podjęto decyzję o utworzeniu w tym miejscu jeziora zaporowego, które miało gromadzić nadmiary wód spływających z okolicznych gór. Budowę potężnej zapory rozpoczęto w drugiej połowie 1911 roku i oddano do użytku w 1914 roku. Po raz ostatni widziano wówczas zabudowania wsi Schlesierthal oraz dawne sztolnie kopalni rud srebra, które znalazły się pod wodami sztucznie wytworzonego zbiornika.

W związku z wybudowaniem zapory i utworzeniem jeziora zbudowano również nową szosę, biegnąca wzdłuż jego wschodnich i południowych brzegów. Sztucznie utworzony zbiornik wodny o powierzchni około pół kilometra kwadratowego oraz pojemności ośmiu milionów metrów sześciennych szybko zyskał sławę i stał się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Nad brzegiem jeziora, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły wyrastać gospody i pensjonaty. W okresie międzywojennym po zbiorniku kursował również niewielki stateczek spacerowy. Funkcjonowały także cieszące się wielką popularnością wśród turystów wypożyczalnie kajaków. Jezioro ze względu na czystość swoich wód, było również popularnym kąpieliskiem.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie