Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Książ, filmy i erotyczny makowiec

Artur Szałkowski
Filmu pt. „Magnat” z udziałem m.in. Grażyny Szapołowskiej, nie kręcono w zamku Książ. Mimo to scena erotyczna z udziałem aktorki jest kojarzona właśnie z tym miejscem.
Filmu pt. „Magnat” z udziałem m.in. Grażyny Szapołowskiej, nie kręcono w zamku Książ. Mimo to scena erotyczna z udziałem aktorki jest kojarzona właśnie z tym miejscem. Tomasz Bolt
Zamek Książ będzie chwalił się filmami kręconymi w jego murach. Będą prezentowane fotografie, rekwizyty, kostiumy, fragmenty filmów i serwowany... makowiec dla turystów.

Zamek Książ wciąż gości wielu turystów, którzy są przekonani, że jedna z najsłynniejszych erotycznych scen polskiego kina została nakręcona w jego wnętrzach. Chodzi o słynne miłosne uniesienia na kuchennym blacie wyłożonym makowcami, które w filmie Filipa Bajona pt. „Magnat” odegrali Grażyna Szapołowska z Bogusławem Lindą. W rzeczywistości film nie był kręcony w zamku Książ tylko w pałacu w Pszczynie. Przewodnicy wycieczek po zamku Książ utwierdzają jednak turystów w przekonaniu, że erotyczna scena w filmie była oparta na autentycznych wydarzeniach. Te zaś miały się rozegrać właśnie w kuchni zamku Książ.

Tutaj przeczytacie o planach zmiany kolorystyki zamku Książ

Film „Magnat” nawiązywał do historii rodziny Hochberg von Pless, właścicieli m.in. zamku Książ. Jeśli wierzyć legendzie głoszonej przez przewodników, upojne chwile na makowcach w kuchni zamku Książ mieli
przeżywać Bolko von Hochberg ze swoją macochą, a następnie żoną Clotildą. Trudno stwierdzić, czy opowieść o książęcych amorach na makowcach jest prawdą czy fikcją. Turystom podoba się jednak do tego stopnia, że kierownictwo zamku Książ planuje wprowadzić do swojej kulinarnej oferty – makowiec. Słodki przysmak z podtekstem erotycznym ma być jednak tylko uzupełnieniem nowej oferty turystycznej zamku Książ w 2014 r.

– W kwietniu zamierzamy poszerzyć ofertę turystyczną o wędrówkę szlakiem filmów kręconych w zamku – mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzych. – Będzie można obejrzeć fotografie z filmów oraz ich fragmenty, na których utrwalono Książ. Chcemy również sprowadzić do Książa oryginalne kostiumy i rekwizyty z tych filmów.

Kierownictwo zamku Książ podjęło już rozmowy m.in. z Filmoteką Narodową w sprawie zakupu fotografii oraz fragmentów filmów. W zamku Książ powstało wiele klasyków polskiej kinematografii. W 1968 r. kręcono tu „Hrabinę Cosel” w reżyserii Jerzego Antczaka z udziałem m.in.: Jadwigi Barańskiej, Mariusza Dmochowskiego, Władysława Hańczy, Leona Niemczyka i Daniela Olbrychskiego. W 1972 r. reżyser Andrzej Żuławski nakręcił w Książu horror „Diabeł” z udziałem m.in. Małgorzaty Braunek, Wojciecha Pszoniaka oraz Leszka Teleszyńskiego. Natomiast w 1976 r. Jerzy Hoffman nakręcił w Książu trzecią ekranizację „Trędowatej” z Elżbietą Starostecką w roli tytułowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto