Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Książ pod lupą studentów z krakowskiej AGH

Artur Szałkowski
Wydrążone przez Niemców tunele od lat budzą ciekawość naukowców i amatorów tajemnic
Wydrążone przez Niemców tunele od lat budzą ciekawość naukowców i amatorów tajemnic Dariusz Gdesz
Fiaskiem zakończy się prawdopodobnie współpraca między należącą do gminy Wałbrzych spółką Zamek Książ i Polską Akademią Nauk. Chodzi o zbadanie i wyjaśnienie tajemnicy pohitlerowskich podziemi. We wrześniu 2010 roku dyrekcja PAN zadeklarowała powołanie zespołu ekspertów. Przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń mieli wnikliwie zbadać tajemnicze podziemia wykute podczas II wojny światowej pod zamkiem.

Niedawno dyrekcja PAN przesłała do kierownictwa zamku kosztorys przedsięwzięcia. Opiewa na ok. 900 tysięcy złotych.

- To bardzo duża kwota. Na taki wydatek nas nie stać - wyjaśnia Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. - Jesteśmy zainteresowani zbadaniem podziemi, ale za rozsądną cenę. Badania miały rozwiać lub potwierdzić narosłe wokół podziemi mity, m.in. o ukrytych pomieszczeniach, w których hitlerowcy mogli schować tajne dokumenty, broń lub kosztowności. Zgłaszając swoją ofertę, PAN postawiła spółce warunek, że odstąpi od pomysłu udostępniania podziemi turystom. Są tam bowiem zainstalowane czułe urządzenia pomiarowe, m.in. sejsmometry. Dlatego PAN nie wyraża zgody na wpuszczanie do sztolni osób postronnych.

Wygląda na to, że do współpracy przy badaniu podziemi nie dojdzie. PAN wyjaśnia, że wielotygodniowe prace badawcze muszą być drogie, bo w skład zespołu ekspertów ma wejść 10 osób, które wykorzystają zaawansowane technicznie i drogie urządzenia pomiarowe.

- Skoro mamy wyjaśnić tajemnice podziemi, to musimy skorzystać z najlepszych metod, a nie są one, niestety, tanie - mówi Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN. - Zaproponowaliśmy prezesowi spółki podzielenie prac na etapy. Wówczas można by także rozłożyć płatności na dłuższy okres. Odpowiedzi jednak nie dostaliśmy.

W rozmowie z nami prezes spółki Zamek Książ tłumaczy, że nie zamierza wcale rezygnować z badania podziemi. Chce to jednak zrobić znacznie niższym kosztem, korzystając tym razem ze wsparcia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wstępne ustalenia zostały już poczynione. Naukowcy oraz studenci z tej uczelni mają rozpocząć pracę jeszcze w tym roku.

- Badania potrwają co najmniej dwa lata. Będą się odbywały na przełomie czerwca i lipca w trakcie praktyk studenckich - tłumaczy Jerzy Tutaj. Według niego ludzie z AGH nie wezmą za to pieniędzy. Wystarczy im zapewnić noclegi i wyżywienie.

FILM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto