Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Książ zaprasza na „Wieczór z dokumentem”

Artur Szałkowski
„Niedokończony film”, to dokument nakręcony na zlecenie Urzędu Propagandy III Rzeszy w Getcie Warszawskim. Zostanie zaprezentowany w zamku Książ w czwartek 8 maja
„Niedokończony film”, to dokument nakręcony na zlecenie Urzędu Propagandy III Rzeszy w Getcie Warszawskim. Zostanie zaprezentowany w zamku Książ w czwartek 8 maja materiały organizatora
Zamek Książ zaprasza na „Wieczór z dokumentem”. Natomiast Kłodzko planuje zorganizować „Lato z dokumentem”.

Zamek Książ w Wałbrzychu we współpracy z Łukaszem Kazkiem, prezesem Fundacji na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kultury „Świat, którego nie ma...”, organizują cykl imprez pod tytułem „Wieczór z dokumentem”. Jako pierwszy w ramach tej imprezy zostanie zaprezentowany dokument pt. „Niedokończony film”. Dokument został zrealizowany w maju 1942 r. w Getcie Warszawskim. Na jego teren przybyła wówczas ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy.

– Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru” – mówi Łukasz Kazek. – W istocie ujęcia były inscenizowane, kilkakrotnie powtarzane, osoby widoczne na nich były przywożone przez Niemców i odgrywały swoją rolę lub byli to mieszkańcy getta zmuszani do określonego zachowania, np. uśmiechania się czy żywego reagowania na oglądany spektakl teatralny (publiczność zgarnięto z ulicy). Widoczne na ekranie towary na targu i potrawy w restauracji także przywozili Niemcy na potrzeby filmu. Dokument został nam udostępniony przez PLANETE DOC.

W 1954 r. archiwiści z Niemieckiej Republiki Demokratycznej odnaleźli taśmę filmową podpisaną „Getto”. Nagrania, które zawierała - sceny z życia Getta Warszawskiego - przez długi czas uchodziły za autentyczne. Musiało minąć ponad 40 lat zanim wyszła na jaw prawda o wielkiej mistyfikacji nazistowskich propagandzistów. Dopiero przed 11 laty przypadkowo odnaleziono więcej zdjęć nakręconych przez Niemców w getcie wiosną 1942 roku. Niezbicie dowodzą one, iż domniemany dokument był w istocie zręczną manipulacją, a większość zawartych w nim scen została przez filmowców starannie zaaranżowana. "Getto" miało ukazać światu sfingowaną rzeczywistość, przekonywać, że Żydom w Trzeciej Rzeszy nie dzieje się krzywda ze strony nazistów, a cierpienie części z nich wynika z braku solidaryzmu całej społeczności. 

– „Niedokończony film” zostanie zaprezentowany w czwartek 8 maja o godz. 18. Wstęp jest wolny, jednakże ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą awizację swojego udziału w projekcji do 6 maja pod nr tel. (74) 664-38-34 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.30) oraz pod adresami mailowymi: [email protected], [email protected] – mówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu.

Wcześniejsza rezerwacja pozwoli organizatorom ustalić ilość osób, które zechcą zobaczyć dokument. Dzięki temu będzie wiadomo, czy na projekcję rezerwować dużą Salę Balową, czy też kameralną - kinową w zamku Książ.

Plan kolejnych projekcji filmów dokumentalnych, w ramach „Wieczoru z dokumentem” w zamku Książ

1. Zamek Książ czerwiec - „Ścigałem Iwana Groźnego” z gościem specjalnym Jackiem Wilczurem. To dokument o toczącym się w Monachium proces Johna Demjanjuka oskarżonego o udział 
w zbrodni ludobójstwa w obozie koncentracyjnym w Sobiborze.

2. Zamek Książ lipiec - wstępnie zaplanowano projekcję filmu pt. „Tajemnica Riese” oraz dokumentu „Dziki Zachód”. Film dotyczy niewyjaśnionej do dziś tajemnicy podziemnego kompleksu, który Niemcy budowali w czasie wojny na terenie Gór Sowich oraz pod zamkiem Książ. Z kolei dokument dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w rejonie wałbrzyskim po zakończeni II wojny światowej.

3. W sierpniu ze względu na przerwę wakacyjną, nie planuje się prezentacji żadnego filmu.

4. Zamek Książ wrzesień - prezentacja dokumentu pt. „Święty Ogień”. Poświęcony jest Walentemu Badylakowi, który 21 marca 1980 r. dokonał samospalenia na Rynku w Krakowie. Emerytowany krakowski piekarz i były żołnierz AK, zaprotestował w ten sposób przeciwko przemilczeniu przez władzę zbrodni katyńskiej.

5. Zamek Książ październik - dokument pt. „Kucharze Historii”. Bohaterami filmu są wojskowi kucharze, dla nich nie ma miejsca w podręcznikach historii. Tymczasem kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu: „Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle”. W dokumencie przewijają się największe konflikty międzynarodowe XX wieku: II wojna światowa, wojna w Algierii 1954–1962, rewolucja węgierska 1956 r., najazd na Czechosłowację w 1968 r., wojna na Bałkanach 1991–1995.
Szefowie kuchni polowych w surrealistycznym stylu zaprezentują nam m.in. jak przyrządzić paprykarz dla 74 tys. serbskich żołnierzy, coq au vin dla 500 tys. francuskich żołnierzy w Algierii, marynowane grzybki dla sowieckich okupantów w Czechosłowacji oraz… zatruty chleb dla oficerów SS.

6. Zamek Książ listopad - dokument pt. „Prywatne śledztwo majora Zakirova”. To niezwykła opowieść o majorze KGB Olegu Zakirovie, nazywanym „polskim Litwinienką”, który odważył się w latach 90. na przekazanie stronie polskiej akt sprawy katyńskiej. Major KGB Zakirov pierwszy raz o pomordowanych oficerach polskich w Katyniu usłyszał w połowie latach 80. Do dzisiaj nie potrafi powiedzieć, dlaczego akurat ta informacja tak bardzo go poruszyła. Słyszał komunikat radiowy, który winą za katyńską zbrodnię obarczał Niemców, ale jego uwadze komentarz, iż o tę zbrodnię oskarżani byli także Rosjanie. Postanowił sam dociec, jaka była prawda. Przez dłuższy czas skrzętnie zbierał informacje. Po czym wykorzystując legitymację majora KGB dotarł do naocznych świadków katyńskiej zbrodni. Na emerytowanych funkcjonariuszy NKWD, protoplastów KGB, legitymacja majora KGB była wystarczającym dowodem na to, iż ich zeznania trafią w jak najbardziej odpowiednie ręce. Nikt z nich nie przypuszczał, iż Oleg Zakirow działa na własną rękę, w tajemnicy przed swoimi przełożonymi w Smoleńsku.

7. Zamek Książ grudzień - dokument pt. „Porwani”, to film dokumentalny Macieja Grabysy i Jarosława Mańki, w którym autorzy wracają do historii Polaków, mieszkańców Krakowa, porwanych w Iraku, Czeczeni i Pakistanie.

– Dostałem również propozycję od Bogusława Szpytmy, burmistrza Kłodzka, by „Wieczór z dokumentem zagościł również tam – wyjaśnia Łukasz Kazek. – Władze Kłodzka chcą, by projekcje odbywały się od czerwca i chcą nadać temu charakter lato z dokumentem. Ma to być impreza nie tylko dla mieszkańców, ale również turystów. Filmy mają być wyświetlane pod mostem św. Jana, co ta swoisty klimat projekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto