Zapasy: Złoty medal Tejchmana

Wałbrzyszanin Amadeusz Walczak (czerwony trykot) wygrał walkę o brązowy medal z zapaśnikiem Agrosu Żary - Kamilem Porzyńskim fot. Dariusz Gdesz
W rozgrywanym w Wałbrzychu Pucharze Polski walczyli najlepsi kadeci z całego kraju. Złoty medal w swojej kategorii wagowej wywalczył Dawid Tejchman z lokalnego Zagłębia.

Przez dwa dni w rozgrywanym w hali wałbrzyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji turnieju Pucharu Polski w zapasach kadetów (16-17 lat) w stylu klasycznym rywalizowało 248 zawodników z 34 klubów z całego kraju. Stoczyli 436 walk.

- Byli tu wszyscy najlepsi w tej kategorii wiekowej - mówi Zbigniew Grabowski, trener organizującego zawody LZKS-u Zagłębie Wałbrzych. W turnieju wystartowało jego 11 podopiecznych. Najlepiej z nich spisał się Dawid Tejchman, który zwyciężył w kategorii wagowej 58 kg. Pokonał on w finale Mateusza Bernatka z AKS-u Piotrków Trybunalski. Wcześniej Tejchman, który jest brązowym medalistą mistrzostw Europy wygrał pięć kolejnych walk. - Najtrudniejsza była ta w finale, chociaż spodziewałem się, że Mateusz sprawi mi więcej kłopotu. Znamy się dobrze ze zgrupowań kadry i nie zawsze z nim wygrywam - mówił po zawodach zadowolony zwycięzca.

Zadowolony z występu swoich zawodników jest też trener Grabowski, choć nie ukrywa, że liczył na więcej. - Miałem cichą nadzieję, że może uda się zdobyć pięć medali, a mamy tylko dwa - wyjaśnia. Oprócz Tejchmana na podium stanął też startujący w kategorii 54 kg, Amadeusz Walczak, który w walce o brązowy krążek pokonał Kamila Pyrzyńskiego z Agrosu Żary. Szansę na podobny wynik miał jego kolega klubowy Ernest Mickiewicz, ale walkę o trzecie miejsce przegrał wyraźnie z Marcinem Napiórkowskim (także Agros Żary).

Stawką rywalizacji w Pucharze Polski były jednak nie tylko medale, ale także kwalifikacja do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zdobywało ją ośmiu pierwszych zapaśników w każdej kategorii wagowej. Z naszego terenu oprócz trójki zagłębiaków w ósemce znalazł się także Dawid Kuczyński, który zdobył srebrny medal, ulegając w finale w kategorii 42 kg Arkadiuszowi Gucikowi z Unii Racibórz.

- Mam nadzieję, że do olimpiady młodzieży, która odbędzie się w maju, zdoła jeszcze zakwalifikować się kilku moich zawodników. W ubiegłym roku zdobyliśmy przecież w takiej olimpiadzie dziesięć medali - wyjaśnia szkoleniowiec wałbrzyskiego Zagłębia.
W klasyfikacji klubowej wałbrzyszanie zajęli szóste miejsce, najlepszy był AKS Piotrków Trybunalski. W klasyfikacji województw, dolnośląskie zwyciężyło, bo dobrze wypadli zapaśnicy Śląska Wrocław.

Najlepsi w kategoriach

Kat. 42 kg: 1. Arkadiusz Gucik - Unia Racibórz 2. Dawid Kuczyński - Bielawianka 3. Marcin Napiórkowski - Agros Żary Damian Drozdek - Agros Żary Kat. 46 kg: 1. Marcin Kacperski - AKS Piotrków Trybunalski 2. Przemysław Wiśniowski - Warmia Lidzbark Warmiński 3. Krystian Wika - GKS Cartusia Kartuzy Daniel Żydowicz - Śląsk Wrocław Kat. 50 kg: 1. Łukasz Sutowicz - Pogoń R. Śląska 2. Maciej Dłubała - Sobieski Poznań 3. Maciej Machelski - Śląsk Wrocław Paweł Wojciechowski - UKS Zdrowy Targówek Kat. 54 kg: 1. Tomasz Dłubała - Sobieski Poznań 2. Dawid Klimek - Śląsk Wrocław 3. Amadeusz Walczak - Zagłębie Wałbrzych Przemysław Witych - AKS Piotrków Kat. 58 kg: 1. Dawid Tejchman - Zagłębie Wałb 2. Mateusz Bernatek - AKS Piotrków 3. Mateusz Terlecki - Sobieski Poznań Igor Stefaniak - Śląsk Wrocław Kat. 63 kg: 1. Michał Kośla - Olimpijczyk Radom 2. Maciej Duszyński - AKS Piotrków 3. Daniel Kreft - GKS Cartusia Kartuzy Grzegorz Serwa - Śląsk Wrocław Kat. 69 kg: 1. Daniel Stępień - Legia Warszawa 2. Patryk Wysocki - JCSW Jelenia Góra 3. Konrad Kośla - Olimpijczyk Radom Krzysztof Opara - Śląsk Wrocław
Kat. 76 kg: 1.Krystian Formela - GKS Cartusia Kartuzy 2.Łukasz Reska - Budowlani Olsztyn 3.Kamil Kacperski - AKS Piotrków Tomasz Stolarski - AKS Piotrków Kat 85 kg: 1.Szymon Roszkowski - GKS Cartusia Kartuzy 2.Artur Wroński - Morena Żukowo 3.Jacek Niziołek - Wisłoka Dębica Daniel Grzejdziak - AKS Piotrków Kat. 100 kg: 1.Bartosz Dorosz - Agros Żary 2.Eryk Roszkowski - GKS Cartusia Kartuzy 3.Patryk Andersz - Sobieski Poznań Aleksander Kroczak - Budowlani Olsztyn