Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudują najdłuższy tunel w Polsce. Stare Bogaczowice liczą na płynące z tego korzyści

Artur Szałkowski
Informacja o budowie tuneli na terenie gminy Stare Bogaczowice, została przyjęta z zadowoleniem. Inwestycje mogą przynieść gminie korzyści

Budowa drogi ekspresowej S3 ze Świnoujścia do Lubawki, ma przebiegać m.in. przez gminę Stare Bogaczowice. Władze i mieszkańcy miejscowości słyszą o tym, od co najmniej 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie w końcu zrealizowana i nie pozostanie tylko na papierze. Budowa tego odcinka będzie związana z koniecznością wydrążenia dwóch tuneli w Górach Wałbrzyskich, na terenie gminy Stare Bogaczowice. Jeden będzie miał około 2300 metrów długości i będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Natomiast drugi będzie o długości około 320 metrów długości.

O inwestycji i budowie najdłuższego tunelu w Polsce, przeczytacie tutaj

– Odcinek drogi S3 na terenie naszej gminy miał powstać już ramach pakietu inwestycji przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 roku – mówi Leszek Świętalski, wójt gminy Stare Bogaczowice. – Ostatecznie budowa została zdjęta z planu inwestycji. Teraz wobec nacisków z Unii Europejskiej będzie musiała zostać zrealizowana.

Wójt dodaje, że budowa drogi wraz z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce, przyniesie mieszkańcom gminy same korzyści. Pomijając kwestię szybkiego połączenia drogowego do Czech oraz nad Bałtyk, realizacja inwestycji może być także zastrzykiem finansowym dla mieszkańców.

– Właścicielom gruntów, po których będzie przebiegała droga, państwo będzie musiało zapłacić odszkodowanie – wyjaśnia Leszek Świętalski. – W sąsiedztwie drogi ekspresowej mile widziane będą również obiekty oferujące noclegi i serwujące jedzenie. Na pewno potrzebni będą również pracownicy do obsługi samych tuneli.
Korzyści z inwestycji odczują również strażacy ochotnicy ze Starych Bogaczowic, którzy funkcjonują w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym oraz jednostka zawodowa Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha. Obie są najbliżej położonymi od miejsca, gdzie powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

– Już w trakcie prac projektowych kontaktowała się z nami Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie środków bezpieczeństwa, które będą musiały zostać zastosowane w tunelach – tłumaczy Paweł Kaliński, rzecznik prasowy PSP w Wałbrzychu. – Ponadto nasze jednostki będą musiały zostać doposażone w specjalistyczny sprzęt. Chodzi tu m.in. o aparaty oddechowe, których używają ratownicy w kopalniach. Strażackie aparaty tlenowe, uniemożliwiają prowadzenie akcji ratunkowych wewnątrz długich tuneli.
Budowa tuneli ma zostać przeprowadzona metodą odkrywkową tj. w otwartym wykopie, w obudowie monolitycznej żelbetowej. Oba tunele będą dwukomorowe, dla każdego kierunku ruchu powstanie osobna komora po dwa pasy w każdą stronę. W tunelach będą zlokalizowane urządzenia związane z jego funkcjonowaniem i bezpieczeństwem ruchu, m.in.: instalacja oświetleniowa, odwodnienie, wentylacja, telefony i instalacja alarmowa. Pomiędzy projektowanymi nitkami tuneli przewidziano filar rozgraniczający. Wzdłuż trasy tuneli przewidziano łączniki (przejścia techniczno-awaryjne) pomiędzy obiema nitkami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto