Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Koncepcja Urbanistyczno-Architektoniczna przygotowana przez pracownię Arcango z Wałbrzycha
Udostępnij:
Zielony Rynek w Wałbrzychu to dawny kultowy plac targowy Śródmieścia. Tutaj powstaną nowe apartamenty i wydawało się, że budowa ruszy lada chwila. Tymczasem, jak udało nam się ustalić, właściciel terenu jednak nie będzie budował. Zatem kto?

Spis treści

Zielony Rynek w Wałbrzychu - co się zmieniło?

W ostatnich dniach 2021 roku wydano pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę. Wniosek dotyczył planu zabudowania nieruchomości w obrębie Śródmieścia Wałbrzycha (działka nr 435/10, 436/2, 437/2) pomiędzy ul. 1 Maja i Kasztanową, na której do stycznia 2017 roku mieściło się miejskie targowisko "Zielony Rynek". Uzyskanie pozwoleń na budowę wskazywało na zamiar jej przeprowadzenia, by finalnie powstały budynki mieszkaniowe wielorodzinne.

Tymczasem w ostatniej dekadzie kwietnia na portalach branżowych prezentujących oferty sprzedaży nieruchomości pojawiło się ogłoszenie z ofertą sprzedaży wyżej wzmiankowanego gruntu. Cena wywoławcza - 3 650 000 zł, zdaje się dość wygórowana, warto przypomnieć, że w 2016 roku ówczesny właściciel, PSS Społem w Wałbrzychu, plac ten próbował zbyć za nieco ponad milion złotych.

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Użyczone przez SDP Nieruchomości

- Cena ta wynika z lokalizacji działki, ale to jest tylko jeden z istotnych argumentów. W cenie tej działki budowlanej jest już cały projekt techniczno-architektoniczny, budowlany całej tej inwestycji z prawomocnym pozwoleniem na budowę 70 mieszkań i 85 miejsc garażowych. Jest więc to sprzedaż działki, nieruchomości wraz z kompletną - podkreślam - kompletną dokumentacją, gdzie inwestor kupując ten pakiet może bez żadnych formalności przygotowań do inwestycji już następnego dnia po zakupie wbijać łopatę i budować -

wyjaśnia Emilian Janusz, specjalista ds. nieruchomości, opiekun oferty z ramienia SDP Nieruchomości.

To wolta, której obserwatorzy wałbrzyskiego rynku nieruchomości raczej się nie spodziewali, to też pierwsza w historii miasta taka oferta - sprzedaży gruntu pod budowę mieszkaniową z kompletną koncepcją i dokumentacją formalną w postaci pozwoleń na realizację inwestycji, czyli swoisty "inwestycyjny gotowiec".

- Ta propozycja jest kierowana do dewelopera, którego zainteresuje zainwestowanie pieniędzy w budowę i sprzedaż mieszkań -

zaznacza Janusz. Podkreśla też, że z racji na jej charakter ofertę zawarto w kategorii "działki", ale też "obiekty" i "domy".

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Koncepcja Urbanistyczno-Architektoniczna przygotowana przez pracownię Arcango z Wałbrzycha

Zatem pochodzący z Wrocławia właściciel wałbrzyskiej nieruchomości po zakupie gruntu dokonał wyburzeń pozostałości pawilonów na placu handlowym, zadbał o stworzenie Koncepcji Urbanistyczno-Architektonicznej, a także zmiany drogą specustawy przeznaczenia tej nieruchomości - z działalności handlowo-usługowej na grunt pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Jest też komplet pozwoleń na budowę z projektami.
Teraz potrzebny jest jeszcze inwestor, który odkupi tę działkę z pakietem pozwoleń i projektów, by zacząć budowę nowych mieszkań w ścisłym centrum Wałbrzycha. Na tym terenie mogą powstać dwa budynki liczące 4092 m2 - 70 mieszkań, po 35 w każdym budynku, a także 660 m2 lokali usługowych w części parterowej tychże apartamentowców.

Zielony Rynek w Wałbrzychu - historia współczesna

Zielony Rynek, czyli wałbrzyskie, śródmiejskie targowisko istniało przez dekady i chyba nie ma w mieście osoby, która nie posiada, lub nie miała w swoim mieszkaniu choćby jednego przedmiotu zakupionego w tym kultowym miejscu. Powolny upadek Zielonego Rynku obserwowaliśmy w ostatnich latach.

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Użyczone przez SDP Nieruchomości
 • W drugiej dekadzie XXI wieku targowisko podupadło, jesienią 2016 roku na billboardzie na ogrodzeniu targowiska pojawiła się informacja o gotowości sprzedaży lub najmu.
 • Plac handlowy został wystawiony do sprzedaży. Pierwszy przetarg odbył się 19 października 2016, drugi 9 grudnia.
 • Do 31 stycznia 2017 roku dzierżawiąca plac Spółdzielnia Usługowa ODRA rozwiązała umowy z ostatnimi kupcami. Dzierżawca nie był zainteresowany zakupem targowiska. Od tamtej pory plac był zamknięty i czekał na nowego właściciela.
 • Ostatni przetarg wyznaczono na 25 kwietnia 2018 roku. Właściciel gruntu PSS "Społem" wyceniło wtedy sprzedaż placu na 600 000 zł, a najem na 2500 zł miesięcznie z możliwością negocjacji.
 • W lipcu 2018 roku nastąpiły wyburzenia zabudowań murowanych pozostałych na placu, co wskazywało na zmianę właściciela nieruchomości. Grunt zakupił mieszkaniec Wrocławia.
 • 7 stycznia 2020 roku do Rady Miasta Wałbrzycha za pośrednictwem prezydenta Wałbrzycha trafił wniosek pełnomocnika wnioskodawcy o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "budowa budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. 1 Maja 22 w Wałbrzychu". Inwestycja mieszkaniowa miała być lokowana w trybie specustawy ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, a przeznaczenie handlowe, to musiała ona zostać przedłożona pod obrady rady.
 • 23 kwietnia 2020, podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni podjęli pozytywną decyzję w sprawie zmiany przeznaczenia placu po targowisku Zielony Rynek przy ul. 1 Maja na teren pod zabudowę mieszkaniową.
 • W październiku 2020 wykonano ostatnie rozbiórki obiektów handlowych na terenie po byłym miejskim targowisku - było to swoiste ostateczne pożegnanie Zielonego Rynku.
 • 12 listopada 2021 złożono wniosek o pozwolenie na budowę na działkach nr 435/10, 436/2, 437/2 pomiędzy ul. 1 Maja i Kasztanową, na której do stycznia 2017 roku mieściło się miejskie targowisko "Zielony Rynek".
 • 28 grudnia 2021 - wniosek ten po uzupełnieniu dokumentacji został rozpatrzony pozytywnie.
 • Koniec kwietnia 2022 - właściciel gruntu rozpoczął poszukiwanie dewelopera zainteresowanego gruntem z kompletem dokumentacji inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie