Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Koncepcja Urbanistyczno-Architektoniczna przygotowana przez pracownię Arcango z Wałbrzycha
Zielony Rynek w Wałbrzychu to dawny kultowy plac targowy Śródmieścia. Tutaj powstaną nowe apartamenty i wydawało się, że budowa ruszy lada chwila. Tymczasem, jak udało nam się ustalić, właściciel terenu jednak nie będzie budował. Zatem kto?

Spis treści

Zielony Rynek w Wałbrzychu - co się zmieniło?

W ostatnich dniach 2021 roku wydano pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę. Wniosek dotyczył planu zabudowania nieruchomości w obrębie Śródmieścia Wałbrzycha (działka nr 435/10, 436/2, 437/2) pomiędzy ul. 1 Maja i Kasztanową, na której do stycznia 2017 roku mieściło się miejskie targowisko "Zielony Rynek". Uzyskanie pozwoleń na budowę wskazywało na zamiar jej przeprowadzenia, by finalnie powstały budynki mieszkaniowe wielorodzinne.

Tymczasem w ostatniej dekadzie kwietnia na portalach branżowych prezentujących oferty sprzedaży nieruchomości pojawiło się ogłoszenie z ofertą sprzedaży wyżej wzmiankowanego gruntu. Cena wywoławcza - 3 650 000 zł, zdaje się dość wygórowana, warto przypomnieć, że w 2016 roku ówczesny właściciel, PSS Społem w Wałbrzychu, plac ten próbował zbyć za nieco ponad milion złotych.

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Użyczone przez SDP Nieruchomości

- Cena ta wynika z lokalizacji działki, ale to jest tylko jeden z istotnych argumentów. W cenie tej działki budowlanej jest już cały projekt techniczno-architektoniczny, budowlany całej tej inwestycji z prawomocnym pozwoleniem na budowę 70 mieszkań i 85 miejsc garażowych. Jest więc to sprzedaż działki, nieruchomości wraz z kompletną - podkreślam - kompletną dokumentacją, gdzie inwestor kupując ten pakiet może bez żadnych formalności przygotowań do inwestycji już następnego dnia po zakupie wbijać łopatę i budować -

wyjaśnia Emilian Janusz, specjalista ds. nieruchomości, opiekun oferty z ramienia SDP Nieruchomości.

To wolta, której obserwatorzy wałbrzyskiego rynku nieruchomości raczej się nie spodziewali, to też pierwsza w historii miasta taka oferta - sprzedaży gruntu pod budowę mieszkaniową z kompletną koncepcją i dokumentacją formalną w postaci pozwoleń na realizację inwestycji, czyli swoisty "inwestycyjny gotowiec".

- Ta propozycja jest kierowana do dewelopera, którego zainteresuje zainwestowanie pieniędzy w budowę i sprzedaż mieszkań -

zaznacza Janusz. Podkreśla też, że z racji na jej charakter ofertę zawarto w kategorii "działki", ale też "obiekty" i "domy".

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Koncepcja Urbanistyczno-Architektoniczna przygotowana przez pracownię Arcango z Wałbrzycha

Zatem pochodzący z Wrocławia właściciel wałbrzyskiej nieruchomości po zakupie gruntu dokonał wyburzeń pozostałości pawilonów na placu handlowym, zadbał o stworzenie Koncepcji Urbanistyczno-Architektonicznej, a także zmiany drogą specustawy przeznaczenia tej nieruchomości - z działalności handlowo-usługowej na grunt pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Jest też komplet pozwoleń na budowę z projektami.
Teraz potrzebny jest jeszcze inwestor, który odkupi tę działkę z pakietem pozwoleń i projektów, by zacząć budowę nowych mieszkań w ścisłym centrum Wałbrzycha. Na tym terenie mogą powstać dwa budynki liczące 4092 m2 - 70 mieszkań, po 35 w każdym budynku, a także 660 m2 lokali usługowych w części parterowej tychże apartamentowców.

Zielony Rynek w Wałbrzychu - historia współczesna

Zielony Rynek, czyli wałbrzyskie, śródmiejskie targowisko istniało przez dekady i chyba nie ma w mieście osoby, która nie posiada, lub nie miała w swoim mieszkaniu choćby jednego przedmiotu zakupionego w tym kultowym miejscu. Powolny upadek Zielonego Rynku obserwowaliśmy w ostatnich latach.

Zielony Rynek w Wałbrzychu w oczekiwaniu na apartamenty. Jest duża zmiana!
Użyczone przez SDP Nieruchomości
 • W drugiej dekadzie XXI wieku targowisko podupadło, jesienią 2016 roku na billboardzie na ogrodzeniu targowiska pojawiła się informacja o gotowości sprzedaży lub najmu.
 • Plac handlowy został wystawiony do sprzedaży. Pierwszy przetarg odbył się 19 października 2016, drugi 9 grudnia.
 • Do 31 stycznia 2017 roku dzierżawiąca plac Spółdzielnia Usługowa ODRA rozwiązała umowy z ostatnimi kupcami. Dzierżawca nie był zainteresowany zakupem targowiska. Od tamtej pory plac był zamknięty i czekał na nowego właściciela.
 • Ostatni przetarg wyznaczono na 25 kwietnia 2018 roku. Właściciel gruntu PSS "Społem" wyceniło wtedy sprzedaż placu na 600 000 zł, a najem na 2500 zł miesięcznie z możliwością negocjacji.
 • W lipcu 2018 roku nastąpiły wyburzenia zabudowań murowanych pozostałych na placu, co wskazywało na zmianę właściciela nieruchomości. Grunt zakupił mieszkaniec Wrocławia.
 • 7 stycznia 2020 roku do Rady Miasta Wałbrzycha za pośrednictwem prezydenta Wałbrzycha trafił wniosek pełnomocnika wnioskodawcy o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "budowa budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. 1 Maja 22 w Wałbrzychu". Inwestycja mieszkaniowa miała być lokowana w trybie specustawy ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, a przeznaczenie handlowe, to musiała ona zostać przedłożona pod obrady rady.
 • 23 kwietnia 2020, podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni podjęli pozytywną decyzję w sprawie zmiany przeznaczenia placu po targowisku Zielony Rynek przy ul. 1 Maja na teren pod zabudowę mieszkaniową.
 • W październiku 2020 wykonano ostatnie rozbiórki obiektów handlowych na terenie po byłym miejskim targowisku - było to swoiste ostateczne pożegnanie Zielonego Rynku.
 • 12 listopada 2021 złożono wniosek o pozwolenie na budowę na działkach nr 435/10, 436/2, 437/2 pomiędzy ul. 1 Maja i Kasztanową, na której do stycznia 2017 roku mieściło się miejskie targowisko "Zielony Rynek".
 • 28 grudnia 2021 - wniosek ten po uzupełnieniu dokumentacji został rozpatrzony pozytywnie.
 • Koniec kwietnia 2022 - właściciel gruntu rozpoczął poszukiwanie dewelopera zainteresowanego gruntem z kompletem dokumentacji inwestycji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto