Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Zima w lesie” - premiera po 77 latach!

Artur Szałkowski
Polska premiera filmu „Zima w lesie” odbyła się po ponad 77 latach
Polska premiera filmu „Zima w lesie” odbyła się po ponad 77 latach Grzegorz Białczyk
„Zima w lesie” to niemiecki film z 1936 r. Był kręcony w zamku Grodno na terenie gminy Walim. Tu również po latach odbyła się jego polska premiera.

„Zima w lesie” (niem. Waldwinter) miała swoją polską premierę po ponad 77 latach od nakręcenia, w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Na wyjątkowe wydarzenie przybyło 230 widzów i to nie tylko z Walimia, ale również: Wałbrzycha, Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Bielawy, Dzierżoniowa, Bielawy, głuszycy i Jedliny-Zdroju.

Historia „Zimy w lesie” sięga lutego 1936 r. Do zamku Grodno (niem. Kynsburg) przybyła wówczas ekipa wytwórni filmowej Universum Film AG (w skrócie UFA), by w jego wnętrzach oraz pięknej górskiej okolicy zrealizować film pt. Waldwinter. Był on kręcony na motywach powieści popularnego świdnickiego pisarza Paula Kellera, który zmarł cztery lata wcześniej.

„Zima w lesie” jest dramatem o miłosnym trójkącie. Młody, przystojny i szaleńczo zakochany pisarz, ukrywa się z odwzajemniającą jego uczucie mężatką w śląskim lesie przed gniewem jej szalenie zazdrosnego męża. W role głównych bohaterów wcielili się Hansi Knoteck, Victor Stahl oraz Hans Zesch-Ballot. W tle melodramatycznej historii głównych bohaterów, ukazane zostały zwyczaje oraz tradycje śląskiego chłopstwa. Wyeksponowano przede wszystkim świętowanie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, z zapewne autentycznymi scenami ucztowania.

Film „Zima w lesie” wyreżyserowany przez Fritza Petera Bucha wszedł na ekrany kin 14 lipca 1936 r. Jego oficjalna polska premiera mogła się odbyć po ponad 77 latach, dzięki Łukaszowi Kazkowi. W ubiegłym roku udało mu się uzyskać kopię filmu od Gudrun Burkett z Niemiec. Cyfryzację filmu jego tłumaczenie na język polski i przygotowanie napisów w języku polskim sfinansowała Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii. Fundacja Na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kultury "Świat, którego już nie ma....." założona przez Łukasza Kazka opłaciła natomiast prawa do emisji filmu. Gospodarzem filmu „Zima w lesie” jest gmina Walim, do której od kilku lat należy zamek Grodno.

– Na walimskiej premierze „Zimy w lesie” był doktor filologi niemieckiej Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Łukasz Kazek. – Bardzo prosił, by dostarczyć na uczelnię kopię wersji niemieckiej filmu. Chce go wykorzystywać na zajęciach poświęconych dialektowi sudeckiemu, który już nie istnieje.

Dla osób, które nie miały okazji obejrzeć „Zimy w lesie”, planowane są jeszcze trzy pokazy. Najbliższa projekcja odbędzie się 12 grudnia o godz. 18. w Centrum Kultury w Głuszycy pod Słoneczkiem (wstęp za darmo). Trwa jeszcze ustalanie terminów projekcji, które miałby się odbyć w podziemnym kompleksie Włodarz w Ludwikowicach Kłodzkich oraz w pałacu Jedlinka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto