Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Roman Świst z Wałbrzycha, emerytowany strażak, popularyzator historii regionu

Marian Tusiński, prezes wałbrzsykiego koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP
Zmarł Roman Świst z Wałbrzycha, emerytowany strażak, popularyzator historii regionu
Zmarł Roman Świst z Wałbrzycha, emerytowany strażak, popularyzator historii regionu archiwum redakcji
29 grudnia 2021 zmarł emerytowany strażak, wieloletni działacz Związku Emerytów Pożarnictwa RP, Roman Świst. Był popularyzatorem historii naszego regionu, ale także badaczem dziejów pożarnictwa. Napisał wiele artykułów i publikacji dot. Ziemi Wałbrzyskiej. Pogrzeb odbędzie się 3 stycznia o godz. 14.00 w kościele w Dziećmorowicach.

Śp. Roman Świst urodził się 21.07.1949 roku, zmarł 29.12.2021 roku

W 1968 wstąpił w szeregi służby pożarniczej, pełniąc głównie funkcje w podziale bojowym; Zawodowej SP, oraz Ośrodku Szkolenia Pożarniczego KW w Wałbrzychu, będąc także wykładowcą taktyki pożarniczej.

Działalność po przejściu w stan spoczynku

W dniu przejścia w stan spoczynku - 30 kwietnia 1998 r. został członkiem ZW ZE i R w Wałbrzychu.

Od 15 czerwca 1998 r. do stycznia 2009 r. stał na czele Zarządu Koła ZEiR RP w Wałbrzychu.

Od 16 marca 1999 r. do 2 kwietnia 2019 r. zasiadał w Dolnośląskim ZW ZEiR RP, najdłużej w jego historii.

Od 3-ciej kadencji przewodniczył jego Komisji Historycznej.

Kierował zespołem w Dolnośląskim Związku Wojewódzkim ZEiR RP ds. organizacji obchodów 20-cia DZW.

Za zasługi dla dolnośląskiej organizacji został wpisany, jako pierwszy ( z Nr 1 ) do Honorowej Księgi Zasłużonych.

Od 20 czerwca 1999 r. był członkiem ZG ZEiR RP - przez co, od 21 grudnia 2018 r. legitymował się najdłuższym w historii naszego związku stażem w tym organie.

Przez 2 kadencje zasiadał w Prezydium ZG. W tym przypadku, był w historii związku jedynym podoficerem – członkiem Prezydium ZG.

Podczas zjazdów krajowych przewodniczył komisjom mandatowej oraz uchwał i wniosków- programowej. Pracował też w sekretariacie zjazdu i Komisji Wyborczej. Raz pełnił rolę głównego sekretarza zjazdu. Kierował działalnością Komisji Historycznej ZG. Podczas I edycji konkursu kronik, był sekretarzem Komisji Konkursowej. Był też, pomysłodawcą ustanowienia Medalu Jubileuszowego i odznaki zasłużonego oraz Honorowej Księgi Zasłużonych naszego zjazdu. Stał na czele Zespołu ZG ds. organizacji i przeprowadzenia obchodów 20-cia naszego związku. Był wiceprzewodniczącym Zespołu ZG ds. ufundowania sztandaru dla ZG.

Z ramienia ZG zasiadł w zespole medialnym Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Pracował w zespołach ZG ds. starań o przywrócenie tzw. sufitówki i związkowych przepisów wyborczych.

Począwszy od 2011 r. redagował materiały o naszym związku na potrzeby Biuletynu Informacyjnego KG PSP.

Autor 12 książek i opracowań, w tym, jako emeryt -11. W 19 książkach tytuły jego książek umieszczono, jako źródła. W dalszych 8 umieszczono rozdziały jego autorstwa.

Współredagował dla SGSP ponad 550 biogramów absolwentów kursów oficerskich, w l. 1939-1950.

Napisał 6 obszernych (od 20 do 50 stron) artykułów dokumentujących męczeństwo polskich strażaków w okresie II wojny światowej. Od 2007 r. na stronie ZG umieszczono jego 48 duże opracowania, artykuły z zakresu m. in. historii polskiej ochrony przeciwpożarowej, historii związku, zagadnień prawno - organizacyjnych. Od 2010 r. na stronie ZG, redaguje kalendarz historyczny polskiej ochrony przeciwpożarowej.

Z racji osiągnięć na polu dokumentowania historii polskiego pożarnictwa odnotowany w bibliografii jego piśmiennictwa, prasy pożarniczej. Jego postać spopularyzowano w pierwszej polskiej książce o regionalistach-poświecono mu 13 stron tekstu.

Zajmował się edukacją historyczną i patriotyczną w środowisku wałbrzyskich bezrobotnych. W jej ramach prowadził pogadanki nt. historii Wałbrzycha, Dolnego Śląska i Polski. W podobnym celu prowadził zajęcia w świetlicach środowiskowych, harcerzami oraz uczniami wałbrzyskich szkół.

Roman Świst: Wałbrzych miał swojego reprezentanta w słynnej bitwie pod Grunwaldem!

Z uwagi na obszerną biografię nie sposób wystarczający zaprezentować postać naszego zmarłego kolegi. Zatem należy podkreślić, że w latach służby zajmował stanowiska przynależne podoficerom w straży pożarnej, WO SzP i KW – oraz głównie w formacji podziału bojowego, uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczo- gaśniczych.

Uczestniczył także w 2 krajowych zawodach sportowo- pożarniczych a także 1 raz reprezentując polskie pożarnictwo na międzynarodowych zawodach CTIF – w Austrii.

Wielokrotnie był spikerem podczas uroczystości i zawodów pożarniczych szczebla powiatowego i wojewódzkiego.

Św. P. ROMAN ŚWIST, był także aktywnym działaczem w szeregu organizacjach społecznych w tym w:

ZOSP RP pow. Wałbrzych - członek prezydium ZOP oraz przewodniczący Komisji ds. dzieci i młodzieży ZOP ZOSPRP, przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP w Dziećmorowicach k/Wałbrzycha. Wyróżniony Złotym Znakiem Związku i medalem im. B. Chomicza

Polski Związek Działkowców - Okręg Sudecki- wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej, członek Okręgowego Zarządu, członek Rady Okręgu, członek Komisji Skarg i Wniosków oraz ds. Mediacji. 4 krotnie - delegat i uczestnik zjazdów krajowych. Sekretarz oraz przewodniczący Komisji Rozjemczej Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Wyróżniony za zasługi dla PZD oraz Medalem 120-cia PZD.

LZS „Sudety” w Dziećmorowicach - sekretarz i przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Wyróżniony odznaką zasłużonego działacza LZS za wybitne zasługi położony dla rozwoju kultury fizycznej na wsi.

Współpracownik z Pracownią Regionalną Biblioteki pod Atlantami. Wyróżniony, jako jedyny czytelnik; Honorowym Dyplomem z okazji 70 -a tej biblioteki.

Św. P. Roman ŚWIST był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie krzewienia historii pożarnictwa na ziemi wałbrzyskiej, były ogniomistrz pożarnictwa w st. spoczynku, pełniąc wcześniej wieloletnią służbę w wałbrzyskich Komendach SP i ZSP, który jako nasz przedstawiciel po przejściu na emeryturę, przez 20 lat był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Jest autorem wielu opracowań, broszur i artykułów związanych z problematyką polskiej ochrony p. pożarowej, oraz opracowania i artykuły o „martyrologii” i bohaterstwie polskich strażaków w czasach II wojny światowej z których to korzystają kolejne pokolenia, adeptów sztuki pożarniczej w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto