Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znikający Wałbrzych dokumentują na zdjęciach

Artur Szałkowski
W ostatnich miesiącach z powierzchni Wałbrzycha zniknęło bezpowrotnie kilkadziesiąt budynków
W ostatnich miesiącach z powierzchni Wałbrzycha zniknęło bezpowrotnie kilkadziesiąt budynków Dariusz Gdesz
Znikający Wałbrzych, to efekt licznych wyburzeń w mieście. Grupa 10 osób ze Stowarzyszenia Wratislaviae Amici fotografuje obiekty przeznaczone do rozbiórki.

Znikający Wałbrzych to robocza nazwa projektu, którego podjęli się członkowie Stowarzyszenia Wratislaviae Amici. Z aparatami fotograficznymi przemierzają Wałbrzych i utrwalają obiekty, które trafiły na listę rozbiórek. Część z powodu złego stanu technicznego, inne z powodu realizowanych przez miasto inwestycji, głównie drogowych. Członkowie stowarzyszenia robią zdjęcia budynków przed wyburzeniem, w trakcie rozbiórki oraz po jej zakończeniu. W ten sposób utrwalają dla przyszłych pokoleń, zmieniający się bezpowrotnie wygląd miasta. Fotografie znikającego Wałbrzycha są publikowane w specjalnej zakładce na popularnej stronie internetowej www.dolny-slask.org.pl znanej również jako hydral.

– Dokumentacją fotograficzną wyburzanych budynków w Wałbrzychu zajmuje się 10 osób – mówi Rafał Wiernicki, ze Stowarzyszenia Wratislaviae Amici. – Z naszych doświadczeń chcą teraz czerpać koledzy z Wrocławia, gdzie także przygotowano listę 140 budynków do rozbiórki.

Rafał Wiernicki dodaje, że on i jego koledzy rozumieją decyzje władz Wałbrzycha o konieczności przeprowadzenia rozbiórek zrujnowanych obiektów w starych dzielnicach miasta. Nie ukrywają jednak żalu, że wcześniej nie wykonywano remontów tych obiektów, które wpisały się w historię miasta. Jako przykład podają budynek nr 5 przy ul. Kolonia Kolonia Trzech Róż w dzielnicy Stary Zdrój. W przeszłości pełnił on funkcję atrakcji turystycznej. Posiadał restaurację oraz tarasy widokowe.

– Nie podoba nam się np. pomysł władz miasta, dotyczący wyburzenia budynku dworca PKP Wałbrzych Szczawienko – wyjaśnia Rafał Wiernicki. – Obiekty dworców kolejowych powinny być traktowane tak samo jak np. ratusz. Należy je remontować, a nie wyburzać.

Znikający Wałbrzych, to również zasługa byłych władz miasta, które w przeszłości dopuszczały się samowoli. Najbardziej znany przykład, to decyzja o wyburzeniu byłej hali spacerowej po uzdrowisku Stary Zdrój, na co nie było zgody konserwatora zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto