Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz! Te zawody będą u nas deficytowe! Tak wynika z prognoz „Barometru Zawodów”!

Paweł Gołębiowski
Te zawody będą u nas deficytowe, wg. prognoz „Barometru Zawodów”
Te zawody będą u nas deficytowe, wg. prognoz „Barometru Zawodów” Anna Kaczmarz (zdjęcie ilustracyjne)
Chcecie wiedzieć w jakim zawodzie będzie najłatwiej w tym roku znaleźć pracę w Wałbrzychu i w powiecie wałbrzyskim? Zobaczcie informację w naszej galerii. Powstała w oparciu o dane z „Barometru Zawodów” opublikowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

Barometr Zawodów jest krótkookresową prognozą zapotrzebowania na zawody w poszczególnych powiatach. Powstał już po raz ósmy. Tym razem z zawartych w nim informacji wynika, że w 2023 roku na Dolnym Śląsku nadal będzie brakowało pracowników w budownictwie, transporcie, oświacie i opiece zdrowotnej, ale liczba zawodów deficytowych ma zacząć spadać.

– Prognoza na 2023 rok dla całego województwa dolnośląskiego wskazuje na zmniejszanie niedoborów pracowników występujących na rynku pracy. Przewidywana na 2023 rok liczba zawodów deficytowych wynosi 41, podczas gdy w poprzednich 5-ciu latach wahała się na poziomie od 45 (w 2018 r.) do 50 - wskazanych w ubiegłorocznej prognozie. W większości dolnośląskich powiatów wskazywana liczba zawodów deficytowych jest również mniejsza niż w roku ubiegłym. W prognozie dla całego kraju deficyty przewiduje się w 27 zawodach – informują w DWUP.

Wałbrzych i nasz powiat nie mieszczą się jednak w średniej. Sprawdziliśmy i okazuje się, że większy lub mniejszy deficyt poszukujących pracy dotyczyć ma tutaj aż ponad 50 zawodów.
Oczywiście, tak jak w całym województwie dotyczyć będzie branży budowlanej. Ze względu na skalę realizowanych w regionie inwestycji przemysłowo-usługowych i mieszkaniowych, występuje tu dużo większe zapotrzebowanie na pracowników niż średnio w kraju. Podobnie jest w transporcie drogowym.
W Wałbrzychu i okolicy, podobnie jak w całym województwie duże zapotrzebowanie będzie też na pracowników w ochronie zdrowia, w policji czy wśród kadry nauczycielskiej wszystkich szczebli nauczania.

– Wśród przyczyn występujących niedoborów na rynku pracy, uczestnicy badania najczęściej wskazywali na brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy (ze względu na rozwój branży, zmiany demograficzne) oraz brak wymaganych kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego. W części zawodów, w których nie są wymagane wysokie kwalifikacje wskazywano najczęściej, że potencjalnym pracownikom nie odpowiadają warunki pracy (wynagrodzenie, czas pracy, miejsce pracy, forma umowy) – wyjaśniają w DWUP.

Badanie przygotowywały wszystkie powiatowe urzędy pracy naszego województwa. Uczestniczyło w nim ponad 100 praktyków związanych z rynkiem pracy, którzy mają bieżący kontakt z osobami bezrobotnymi, poszukującymi pracy oraz lokalnymi przedsiębiorcami i pracodawcami.

Zobaczcie zatem w galerii w jakich zawodach w Wałbrzychu i w powiecie będziemy mieli deficyt pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto