Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: Zdolna boguszowska szóstka

Elżbieta Węgrzyn
ELW
Szkoła Podstawowa nr 6 w Boguszowie-Gorcach przy ul. Kopernika 7 kształci dzieci z dzielnic Kuźnice Świdnickie i Osiedle Krakowskie. To niewielka osiedlowa placówka z tradycjami wspierająca młode talenty i działająca na rzecz lokalnego środowiska

Pod koniec XIX wieku w niemieckim miasteczku Fellhammer (pol. Młoty) zbudowano ceglany gmach szkoły. W 1900 roku niemiecka szkoła podstawowa uczyła młodzież katolicką i protestancką.

Po drugiej wojnie światowej górnicze miasteczko zmieniło nazwę na Kuźnice Świdnickie, w latach 70. włączono je do Boguszowa-Gorc, zaś w poniemieckich kamienicach zamieszkali Polacy przybyli tu m.in. z zza Buga, Francji i Belgii. Nie zmieniło się jednak przeznaczenie budynku szkolnego. Polska szkoła zaczęła pracę w styczniu 1946 roku i działa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Do „szóstki”, poza gmachem przy ul. Kopernika należy też niewielki budynek przy ul. Bema, a także hala sportowa przy ul. Reymonta.

Obecnie 212 uczniów, w tym dwa oddziały zerowe, uczy 20 nauczycieli. Placówka w ostatnich latach uzyskała dwie sale zabaw i plac zabaw, sukcesywnie przechodzi termomodernizację, zaś kompleksowemu remontowi poddano jej halę sportową.
– Nasze dzieci biorą udział w wielu konkursach naukowych, ale angażujemy się też w działania ekologiczne – mówi Katarzyna Mikołajczyk, dyrektor.
Zainteresowania ochroną przyrody szkoła rozbudza poprzez ścisłą współpracę z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, a także Nadleśnictwem Wałbrzych.
Kształceniu umiejętności matematycznych i przyrodniczych służy w ostatnich latach m.in. projekt – Boguszowska „Szóstka” – akademia prymusów.

We współpracy z Forum Aktywności Lokalnej młodzież uczestniczyła w ponad 1,3 tys. godzinach zajęć wyrównawczych i pozalekcyjnych, a także w konkursach wiedzy i zajęciach w terenie. Do starszych dzieci kierowane są m.in. zajęcia matematyczne, przyrodnicze, komputerowe i gimnastyka korekcyjna w ramach projektu „Zrozumieć świat...”.
– Częścią tego projektu są też regionalne olimpiady i konkursy, w których nasi uczniowie osiągają sukcesy na wszystkich szczeblach – dodaje Mikołajczyk.
„Szóstka” we współpracy z PKO BP od lat propaguje oszczędzanie w ramach SKO. Dzieci mają swoje elektroniczne konta oszczędnościowe, a także piszą bloga o oszczędzaniu. Maluchy redagują gazetkę szkolną, poznają też tajniki zdrowego odżywiania i udzielania pierwszej pomocy, dowiadują się m.in. kogo wezwać na pomoc w nieprzewidzianej sytuacji.
Od czterech lat szkoła prowadzi dziennik elektroniczny.

- Rodzice mogą na bieżąco dowiadywać się przez internet, jakie ich dzieci mają stopnie. Nie zrezygnowaliśmy jednak całkowicie z dzienników papierowych – tłumaczy dyrektor.
Dzieci z „Szóstki” często uczestniczą w zabawach okolicznościowych, odwiedzają boguszowskie i wałbrzyskie instytucje kultury, a także zaprzyjaźnione szkoły z całego regionu. Tutejsza młodzież często wygrywa konkursy artystyczne – plastyczne i muzyczne. Są wśród nich sukcesy międzynarodowe. Szkoła uroczyście obchodzi Dzień Praw Człowieka, Dzień Pieczonego Ziemniaka, a także tworzy oprawę artystyczną dla gminnych obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

– Coraz częściej organizujemy też imprezy dla społeczności lokalnej. W czerwcu nasz festyn „Święto rodzin” cieszył się dużym zainteresowaniem, zaś jesienna „Biała sobota” organizowana ze Szpitalem im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu ściągnęła na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie dziesiątki mieszkańców miasta – dodaje Mikołajczyk.

Poznaj inne szkoły w cyklu: przedstawiamy szkoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto