Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatele Ukrainy nie chcą mieszkać we Wrocławiu. Wolą wracać do domu albo zamieszkać w Katowicach. Raport NBP

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
fot. Archiwum Polska Press
Narodowy Bank Polski opublikował raport z którego wynika, że 82 proc. obywateli Ukrainy nie chce mieszkać we Wrocławiu. To wyniki na poziomie średniej z Polski. Większość obecnie przebywających Ukraińców woli wrócić do domu. Ci którzy chcą zostać w Polsce wolą swoją przyszłość związać z innymi miastami, niż Wrocław.

Spis treści

NBP opracowało raport o sytuacji życiowej i ekonomicznej uchodźców z Ukrainy w Polsce. Dokument stworzono na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego na 3 165 obywatelach z Ukrainy, którzy do Polski przybyli po wybuchu wojny.

Ukraińcy nie chcą mieszkać we Wrocławiu wolą pozostać w Katowicach

Obecnie spośród uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających we Wrocławiu tylko 18 proc. planuje pozostać w Polsce na stałe. To wynik na poziomie średniej z całego kraju. Więcej chęci do zostania w Polsce deklarują Ukraińcy, którzy aktualnie przybywają w Zielonej Górze, Poznaniu i Krakowie (20 proc.); Białymstoku (21 proc.); w Bydgoszczy (25 proc.) i Katowicach (26 proc.)

- Taki rozkład odpowiedzi może wynikać z kilku czynników. Chociażby z tego, że do największych miast najłatwiej było się dostać i było to najbardziej dostępne rozwiązanie. Do mniejszych miast uchodźcy mogli kierować się bardziej świadomie lub wybrać te kierunki ze wzglądu na obecność tam innego członka rodziny. - piszą autorzy raportu.

Ukraińscy uchodźcy wojenni przybyli do Wrocławia chcą wracać do domu

Aż 82 proc. ankietowanych obywateli Ukrainy we Wrocławiu zadeklarowało chęć wyjazdu z Polski. Dłużej niż rok, ale nie na stałe chce we Wrocławiu zostać 21 proc., a aż 55 proc. planuje krócej niż rok być na Dolnym Śląsku i wrócić na Ukrainę do swojego domu. Ciekawe jest to, że 7 proc. ankietowanych Ukraińców we Wrocławiu deklaruje pobyt krótszy niż rok i wyjazd do państw Europy zachodniej.

- Wysokim udziałem uchodźców deklarujących pozostanie w Polsce więcej niż rok cieszyły się województwa z relatywnie niską stopą bezrobocia i dobrze rozwiniętym sektorem przemysłu i usług, w których mogą pracować imigranci – dodają autorzy raportu.

Ukraińcy do Wrocławia przyjechali świadomie

Gdy w wojennym rozgardiaszu uchodźcom towarzyszył duży stres w związku z sytuacją wojenną to chętniej Ukraińcy wybierali duże miasta. Najwięcej osób, które dysponowały już jakąś siecią kontaktów w Polsce np. członkiem rodziny lub znajomym albo miało doświadczenie z wyjazdem do Polski osiadło we Wrocławiu. Takich osób w raporcie jest odnotowanych niecałe 20 proc. To największy wynik w skali kraju.

Aż 23 proc. z ankietowanych w Rzeszowie deklaruje, że chce jechać dalej na Zachód, w żadnym innym mieście nie uzyskano nawet zbliżonego wyniku. Oznacza to, że osoby przekraczające granicę, robiły to z jasno sprecyzowanym planem. W Lublinie, aż 87 proc Ukraińców deklaruje chęć powrotu do domu. To najwięcej w skali kraju, na co może mieć wpływ bliskość granicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto