Nasza Loteria

700-letni cis, najstarsze drzewo Wałbrzycha, w kiepskiej kondycji? [ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Najstarsze drzewo Wałbrzycha w 2022 i 2016 roku.
Najstarsze drzewo Wałbrzycha w 2022 i 2016 roku. Elżbieta Węgrzyn
Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie dęby są najstarszymi drzewami na Dolnym Śląsku i w Polsce. Najstarsze drzewo w Wałbrzychu, rosnące w dzielnicy Sobięcin jest równolatkiem dębu "Bartka"! Niestety obecnie jego kondycja wydaje się pogarszać. Zobaczcie jego zdjęcia współczesne i sprzed sześciu lat.

Spis treści

Najstarsze drzewo w Wałbrzychu

To cis pospolity (Taxus bacetta) o pniu o obwodzie 330 cm i wysokim na 12 metrów. Jego wiek oszacowano na 650-700 lat, znaczy to, że żyje od około pierwszej połowy XIV wieku, co znaczy, że gdyby odznaczał się dobrą pamięcią, to mógłby wspominać początki osady Sobięcin, który jest teraz częścią Wałbrzycha. Warto tu przypomnieć, że rosnący w województwie świętokrzyskim dąb "Bartek", choć okazalszy, bo jego obwód to 985 cm, a wysokość to 28,5 metra, jednak według tego pomiarów w 2022 roku dąb ten liczy 684 lata, więc może być młodszy od cisu z Wałbrzycha.
Co więcej, również najstarsze drzewo w Polsce to również cis pospolity. Drzewo z Henrykowa Lubańskiego na Dolnym Śląsku może liczyć około 1300 lat.

Najstarsze drzewo w Wałbrzychu - MAPA

Do niezwykłego wałbrzyskiego pomnika przyrody dotrzecie od strony ul. Grabskiego na Sobiścinie, rośnie on przy posesji nr 36 na stromej skarpie. Można go też odnaleźć idąc od strony Placu Darowskiej. Do skarpy z drzewem dojdziemy po schodach terenowych.

Jak się miewa najstarsze drzewo w Wałbrzychu?

Wałbrzyski cis nie wygląda on na drzewo sędziwe, ani bardzo okazale, bo rośnie w nierównym, zakrzaczonym i zaniedbanym terenie. Na dodatek ma przy sobie towarzysza - młodszego, ale bardzo rozłożystego buka. W tym buku mieszkańcy ul. Grabskiego dopatrują się przyczyny pogarszania się kondycji starszego drzewa. Mieszkańcy ul. Grabskiego (dawnej Pstrowskiego) są zatroskani stanem cisu i doceniają swojego sąsiedztwo. Gdy dawny patron ich ulicy miał być poddany weryfikacji w ramach dekomunizacji, wnioskowali oni do władz miasta, by nowa nazwa ulicy brzmiała "Cisowa". Ostatecznie Wojewoda Dolnośląski wybrał jednak miano - ul. Grabskiego.

- Regularnie wykonujemy przeglądy i prace pielęgnacyjne przy tym pomniku przyrody, jednak jego kondycja już od kilku lat nie jest najlepsza - wyjaśnia Michael Liguz, kierownik Referatu Klimatu i Przyrody w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.

Ekspansywne sąsiedztwo buka, widoczny posusz gałęzi i zniknięcie drewnianego płotku, którym cis był ogrodzony jeszcze w ostatnich latach dają dość smutne świadectwo m.in. o stanie zdrowia drzewa.

Oceńcie sami. Zobaczcie galerię najnowszych zdjęć drzewa oraz zdjęć wykonanych 6 lat wcześniej.

Najstarsze drzewo Wałbrzycha w 2022 i 2016 roku.

700-letni cis, najstarsze drzewo Wałbrzycha, w kiepskiej kon...

Polecamy też ostatnie nasze galerie zdjęć dotyczące przyrody Wałbrzycha i okolic:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
i co?

ma żyć czyli rosnąć bez końca!
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto