MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży kinowym hitem. Zagrał w nich Wrocław i okolice Wałbrzycha

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Łąki w Boguszowie-Gorcach (pod Wałbrzychem pojawiają się nawet w zwiastunach filmowych.
Łąki w Boguszowie-Gorcach (pod Wałbrzychem pojawiają się nawet w zwiastunach filmowych. screeny ze zwiastunów
Superprodukcja filmowa Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży tuż po premierze są obwołane kinowym hitem. Hollywood osadziło akcję we Wrocławiu, ale mało kto wie, że Dwunasty Dystrykt zagrały okolice Wałbrzycha. I nie były to sceny z mrocznych kopalni, ale najpiękniejsze sielskie widoczki wśród przyrody. Podpowiadamy, gdzie pod Wałbrzychem gościła ekipa filmowa i jak długo goszczą one na ekranie.

Spis treści

Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży - hitem kinowym na całym świecie

Jak podają filmowe portale branżowe, najpopularniejszym, a jednocześnie najwięcej zarabiającym filmem ostatniego listopadowego weekendu "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" jest najlepiej zarabiającym hitem kinowym na świecie. Według Filmwebu, najnowsze "Igrzyska..." zarobiły w weekend ok. 41,4 mln dolarów, a łącznie obraz zarobił już niemal 100 milionów dolarów! Największe tłumy szturmowały kina w Ameryce Łacińskiej, Wielkiej Brytanii i Chinach.
Film jest ekranizacją książki Suzanne Collins, której akcja poprzedza trylogię "Igrzysk Śmierci" sfilmowaną w czterech filmach w z lat 2012 - 2015. Obraz wyreżyserowany przez Francisa Lawrence'a opowiada losy dwojga młodych ludzi Coriolanusa Snowa i utalentowanej wokalnie trybutki z Dwunastego Dystryktu - Lucy Gray Baird. W rolach głównych pojawili się Tom Blyth oraz Rachel Zegler, a zdjęcia powstały w przeważającej większości na terenie Niemiec i Polski.

Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży kinowym hitem. Zagrał w nich Wrocław i okolice Wałbrzycha
Materiały prasowe / screeny ze zwiastunów

W Polsce film ten zadebiutował w piątek, 17 listopada, choć pokazy przedpremierowe można było zobaczyć wcześniej, m.in. we Wrocławiu (zobaczcie film z tej prezentacji). Wrocław dostąpił tego wyróżnienia z uwagi na to, że filmowcy przez kilka tygodni gościli w tym mieście i hollywoodzki hit uwiecznił architektoniczną perełkę Dolnego Śląska. Hala Stulecia (lub Hala Ludowa), zabytek z prestiżowej listy UNESCO, zagrał na wielkim ekranie arenę 10. Głodowych Igrzysk. Dzięki temu fani filmowej sagi "The Hunger Games" poznali wrocławską perłę architektoniczną, coraz częściej pytają o nią, wyszukują w sieci i zapewne wielu turystów zechce ją zobaczyć. Wrocław razem z Berlinem i Lipskiem posłużył do stworzenia filmowego Capitolu.
Tymczasem nie była to jedyna dolnośląska lokalizacja, która pojawia się w filmowej superprodukcji.

Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży kinowym hitem. Zagrał w nich Wrocław i okolice Wałbrzycha
Las w okolicy Grząd (pod Wałbrzychem) i zalew w Grzędach pojawia się nawet w zwiastunach filmowych. Materiały prasowe / screeny ze zwiastunów

Okolice Wałbrzycha w Igrzyskach Śmierci zagrały plenery z 12. Dystryktu

Hollywoodzka ekipa filmowa gościła w okolicy Wałbrzycha przez niemal trzy tygodnie - na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku. Zdjęcia wykonano w kilku lokalizacjach, a ich część nie pojawiła się w filmowej wersji kinowej hitu. Nagrania prowadzono na terenie dwóch miejscowości:

  • Grząd (gmina Czarny Bór),
  • oraz w Boguszowie-Gorcach.

Plenery te razem z niemieckimi krajobrazami przemysłowymi Zagłębia Ruhry, m.in. Parkiem Krajobrazowym Duisburg - Nord podwałbrzyskie lokalizacje zagrały filmowy 12. Dystrykt. Co ciekawe, Wałbrzych uważany za teren i krajobraz poprzemysłowy w filmie pokazał inne swoje oblicze - zielone i przyjazne sielskie krajobrazy. Jakie miejsca z okolic Wałbrzycha na ekranie wytropili fani i regionaliści?
Do kin na "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" zaprasza Gmina Czarny Bór w powiecie wałbrzyskim.

- Sceny tej superprodukcji amerykańsko-niemieckiej były kręcone latem ubiegłego roku na terenie zalewu w Grzędach. Malownicze okoliczności przyrody podbiły serca ekipy filmowej. Już wkrótce urokliwy zakątek Gminy Czarny Bór zostanie pokazany szerszej publiczności - cieszą się z promocji władze gminy.

Tutaj powstały zdjęcia głównych bohaterów kręcone przy i w zbiorniku wodnym. A także prawdopodobnie również zdjęcia z deszczowego lasu.

Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży - zalew w Grzędach - gdzie go szukać

Drugim miejscem odwiedzonym ubiegłego lata przez ekipę filmową jest Boguszów-Gorce, również w powiecie wałbrzyskim. Ekipa miała swoją bazę na przedmieściu Boguszowa znanej mieszkańcom jako Koło, Osiedle Grunwaldzkie. To piękne, zielone tereny położone między wzgórzami, w cieniu Chełmca. Tu powstały zdjęcia z rozległych łąk, a za plener posłużył dokładnie teren zlokalizowany pomiędzy Kopiskiem a Boguszówką.
Prace ekipy zabezpieczali lokalni strażacy.

- Przez blisko 2 tygodnie obecności ekipy filmowej byliśmy mocno zaangażowani w pomoc przy produkcji i chociaż na ekranie nas nie zobaczycie, to byliśmy przez cały czas obecni "po drugiej stronie kamery" - wyjaśniają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Boguszowa

. Przez zagranicznych gości, ratownicy ubiegłego lata byli bardzo zapracowani i mają wiele wspomnień.

- Być i widzieć jak wygląda cały proces od drugiej strony i jak doskonale jest przygotowane zaplecze logistycznie, było dla nas niesamowitym doświadczeniem, które z nostalgią wspominamy - zaznacza Emil Stroisz, naczelnik.

Sam gościł również na planie filmowym na terenie Czarnego Boru, gdzie ochroną pożarową zajmowali się strażacy z Czarnego Boru oraz Jaczkowa.
Co ciekawe, nie wszystkie ujęcia nagrane u podnóża Chełmca trafiły do wersji kinowej filmu. Powstaje pytanie, czy będzie je można znaleźć w rozszerzonej wersji reżyserskiej...

W tej okolicy w Boguszowie-Gorcach nagrywano sceny rozgrywające się na terenach zielonych i łąkach 12. Dystryktu Panem - Mapa

Tak prezentowane w filmie podwałbrzyskie plenery wyglądają na wielkim ekranie i na naszych zdjęciach!

Łąki w Boguszowie-Gorcach (pod Wałbrzychem pojawiają się nawet w zwiastunach filmowych.

Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży kinowym hitem. Zagra...

Znaleźliście podwałbrzyskie plenery w filmie i zwiastunach?

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes (2023) Official Trailer

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes (2023) Official Trailer 2

Relacja z premiery filmu Igrzyska Śmierci we Wrocławiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto