Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia zamku Książ w Wałbrzychu znów wypełni się zapachami potraw (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Kuchnia Hochbergów na V piętrze zamku Książ w czasach świetności i obecnie
Kuchnia Hochbergów na V piętrze zamku Książ w czasach świetności i obecnie Zamek Książ w Wałbrzychu
Obecnie nieczynnej kuchni Hochbergów na V piętrze zamku Książ zostaną przywrócone, na razie czasowo jej pierwotne funkcje. Menu będzie inspirowane kuchnią Louisa Hardouina, nadwornego kucharza rodziny Hochbergów.

Po cieszących się ogromnym zainteresowaniem nocnych zwiedzaniach zamku Książ, jego kierownictwo przygotowało kolejną komercyjną atrakcję. Obecnie niedostępne dla turystów V piętro zamku Książ z historyczną kuchnią z czasów rodziny Hochbergów, ponownie wypełni się zapachami wykwintnych potraw.

– Już 5 lipca poznamy smaki Książa. Menu inspirowane kuchnią Louisa Hardouina, nadwornego kucharza rodziny Hochbergów przygotuje dla naszych gości szef kuchni restauracji Książęca Grzegorz Duda – mówi Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych Zamku Książ w Wałbrzychu. – Wykorzystując produkty regionalne oraz wiedzę na temat historycznych przepisów kulinarnych jednej z najznamienitszych rodzin na Śląsku, zabierzemy państwa w kulinarną podróż szlakiem książęcych smaków.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19. i potrwa około trzech godzin. Koszt to 170 zł od osoby lub 300 zł od pary. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje można uzyskać w dziale marketingu (w dni robocze w godz. 8-16) pod nr tel. (74) 664-38-27

Historia kuchni na V piętrze zamku Książ sięga okresu przebudowy obiektu prowadzonej w latach 1908-1923. W trakcie pobytu w Paryżu w 1904 r. książę Jan Henryk XV Hochberg von Pless zachwycił się potrawami, które serwował Louis Hardouin, mistrz kuchni miejscowego hotelu Ritz. Książę zaproponował mistrzowi kuchni angaż, a ten skorzystał z propozycji. Hardouin związał swoje życie z Książem do 1926 r. Wówczas z żoną i dwoma synami wyjechał do Francji, a następnie do Anglii, gdzie zmarł w 1954 r.

Pozyskując do współpracy Louisa Hardouina, Hochbergowie zyskali nie tylko wybitnego kucharza i cukiernika, ale również nadwornego fotografa. Francuz był bowiem wielkim miłośnikiem nie tylko sztuki kulinarnej, ale również fotografii. Na swoich zdjęciach utrwalił historię Książa oraz książęcej rodziny i licznej zamkowej służby z lat 1905-1926. Spora część tych fotografii znajduje się obecnie w zbiorach zamku Książ. Zostały pozyskany od wnuczki Louisa Hardouina.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto