Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica widziana radzieckimi oczami. On robił zdjęcia w latach 50. ubiegłego wieku

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Legnica widziana oczami oficera Armii Radzieckiej
Legnica widziana oczami oficera Armii Radzieckiej Zdjęcia Iwana Georgievicha Ekimenko
Archiwum starych fotografii Iwana Georgievicha Ekimenko. Rok 1958. Polskie miasto Legnica, oczami dowódcy jednostki łączności w Grupie Północnej. W tamtych latach zainteresował się fotografią i zostawił duże archiwum swoich zdjęć. Dziś pokazujemy jego spacery po mieście, widoki Legnicy i sąsiadów. Zdjęcia otrzymaliśmy od jego córki Nataliya Dorosh.

Legnica jako Mała Moskwa

Legnica przez prawie pół wieku odgrywała znaczącą w rolę w europejskiej przestrzeni politycznej i wojskowej. Wynikało to z faktu stacjonowania w mieście sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, dowództwa 4 Armii Lotniczej i jednego z najliczniejszych w Polsce garnizonów, a w latach 1984-1990 Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych. Za względu na dużą koncentrację w mieście jednostek wojskowych i struktur dowódczych Legnicę nazywano Mała Moskwą.

Zobaczcie zdjęcia, może na jednym z nich jest ktoś kogo znacie?

-Mój ojciec był oficerem i służył 7 lat w Legnicy w Północnej Grupie Wojsk Sowieckich. Mieszkaliśmy na ul. Marinarskaja. Oto kilka zdjęć z 1958 roku z jego jednostki wojskowej, które zrobił. Moje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa wiążą się z Legnicą. Na początku lat 70. dzięki gazecie miejskiej udało mi się odnaleźć dzieci, które ojciec fotografował na ulicy. Ojciec był komendantem poczty - pisze do nas Nataliya Dorosh.

Legnica w latach 50.
Legnica widziana oczami oficera Armii RadzieckiejZdjęcia Iwana Georgievicha Ekimenko

Relacje Rosjan z Polakami

Fakt przebywania w mieście i okolicy kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy, co prawda wówczas sojuszniczej, ale jednak obcej armii, jednym nie przeszkadzał, drudzy natomiast z tym faktem nie mogli się pogodzić. Ci pierwsi znajdywali w nim dobre strony wskazując na dziesiątki przedsiębiorstw, spółdzielni i zakładów rzemieślniczych świadczących różnego rodzaju usługi dla wojska. W kompleksach radzieckich pracowały setki mieszkańców Legnicy. Jednostki wojskowe były głównymi odbiorcami wody, gazu i energii elektrycznej. Koniunkturę w miejskim handlu nakręcał nieograniczony i wszechstronny popyt na polskie wyroby, popularne i poszukiwane w ZSRR. Powyższe okoliczności kształtowały wizerunek przebywających w mieście Rosjan, jako ludzi, z którymi „da się żyć” i robić dobre interesy. Trudny czas pobytu wojsk radzieckich w Legnicy zakończył się 16 września 1993 roku. W tym dniu ostatnia grupa rosyjskich żołnierzy opuściła na zawsze Legnicę, która „gościła” ich przez 48 lat.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Legnica widziana radzieckimi oczami. On robił zdjęcia w latach 50. ubiegłego wieku - Legnica Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto