MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat! Jak wyglądał tuż po powstaniu? Zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Najstarszy budynek szkolny w Wałbrzychu powstał 117 lat temu. Jego budowę ukończono 16 kwietnia 1907 roku, a oficjalne otwarcie szkoły ewangelickiej odbyło się 9 października, od 12 września 1948 roku działa tu II LO, renomowana, przodująca w rankingach szkoła. Bryła budynku nie została zmieniona, ale pierwotnie było tu sporo ciekawostek, jak "źródełko" na boisku szkolnym i drugie boisko. Przedstawiamy ich garść, a także zdjęcia dawne i obecne pięknego szkolnego gmachu, w którym uczyły się tysiące mieszkańców Wałbrzycha i regionu.

Spis treści

II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu - ciekawostki dotyczące budynku szkoły

 • II Liceum Ogólnokształcące funkcjonujące w budynku przy Alei Wyzwolenia (Auenstrasse) jest kontynuatorem, spadkobiercą dziedzictwa całego wałbrzyskiego szkolnictwa. Na terenie Wałbrzycha od początku istnienia miasta była tylko jedna szkoła, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1448 roku. Dziejowa, w tym wojenna i religijna zawierucha sprawiała, że była to albo szkoła katolicka, albo protestancka. Wiadomo, że w połowie XVIII w. istniały szkoły ewangelickie dla chłopców oraz dla dziewcząt.
 • W XIX wieku jak liczba ludności szybko zaczęła rosnąć, szkołę dla dziewcząt i dla chłopców przenoszono m.in. w okolice Placu Kościelnego, ul. Mickiewicza... Każde kolejne rozwiązanie okazywało się szybko niewystarczające. Miasto szybko rosło, a na pocz. XX w. liczba uczniów objętych obowiązkiem szkolnym wzrastała skokowo. Już w 1901 roku władze Wałbrzycha czuły konieczność budowy nowej, dużej szkoły.
 • Miejsce pod nową szkołę od 1904 roku przygotowywano m.in. przez wysadzanie skał podnóża wzgórza, na którym jest teraz Park Sobieskiego.
Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat! Jak wyglądał tuż po powstaniu? Zdjęcia
Współczesne Elżbieta Węgrzyn, archiwalne https://fotopolska.eu/
 • Projekt budynku zlecono firmie Köhler i Kranz z Berlina-Charlottenburga. Ich zamysłem było stworzenie w jednej bryle dwóch połączonych ze sobą budynków, szkół dla chłopców oraz dla dziewcząt.
 • Budynek wybudowano w stylu: historyzm z elementami neorenesansu północnego.
 • Latem 1905 roku rozpoczęto układanie fundamentów, wiosną kolejnego roku rozpoczęło się wielkie murowanie. W 8 miesięcy - do grudnia 1906 roku postawiono gmach aż po dach. Następnie, do kwietnia 1907 trwały prace wykończeniowe. Szkoła została wyposażona i zaczęła działać już jesienią. 9 października 1907 roku uroczyście otwarto ją.
 • Po prawej, w części bardziej reprezentacyjnej działała szkoła dla chłopców, a po lewej była część dla dziewcząt. Placówka liczyła 3 wejścia, nauczyciele korzystali z jednego chętniej, bo bliżej było im do ich pokoju.
 • Klasy w szkole dla chłopców miały pomieścić do 60 dzieci. Klasy były zdobione malowidłami ściennymi, tak też sufity.
 • Szkoła miała specjalną salę, bardzo dobrze oświetloną do wykonywania rysunków. Była połączona ze zdobioną malowidłami Aulą.
 • Aula, obecna sala gimnastyczna, liczy 245 m kw. i wysokość 9 m. Ma bardzo wysokie - 4-metrowe okna oraz galerię.
 • W szkole, w przyziemiu mieściło się m.in. mieszkanie woźnego, kotłownia z 5 kotłami, a także przebieralnie i natryski.
 • Boisko początkowo przeznaczone dla chłopców na dziedzińcu liczy 1620 m kw., pośrodku niego mieściło się źródełko pitnej wody. Nieopodal boiska było toalety, ówcześnie nowoczesne - spłukiwane. Boisko górne mające 1550 m kw. również z dostępem do wody i części sanitarnej (toalety, szatnie, natryski) należało do części żeńskiej szkoły.
Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat! Jak wyglądał tuż po powstaniu? Zdjęcia
17.
Lata 1932-1942 
Dziedziniec II Liceum Ogólnokształcącego, widoczny także Park Miejski oraz górujący nad wszystkim budynek schroniska Harcówka.

Widać na środku boiska chłopców ujęcie wody pitnej.

Źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 
Współczesne Elżbieta Węgrzyn, archiwalne https://fotopolska.eu/
 • Szkoła miała też własną kuchnię, z uwagi na naukę "gospodarstwa domowego", a nawet pralnię.
 • Wałbrzyska szkoła uważana była za jedną z najnowocześniejszych na całym Śląsku. Lokalna społeczność była z niej dumna, budowana była przez miejscowe firmy.
 • Tuż przed przeprowadzką do szkoły chodziło ponad 1,2 tys. uczniów ewangelickich, w latach 20. XX w. liczba ta sięgała nawet niemal 1,7 tys.
 • Podczas drugiej połowy II wojny światowej placówka stała się lazaretem. Wówczas przy szkole powstał tajemniczy kompleks korytarzy, który zastosowanie nadal nie jest do końca pewne.
 • Kolejny rok szkolny zaczął się tu 12 września 1948, już nie tylko jako szkoła podstawowa, ale również polskie liceum.
 • Budynek szkolny wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/4625/736/Wł decyzją z 20.08.1979. Budynek w Gminnej Ewidencji Zabytków. WEZ 1997.

Widoczny od ulicy wykusz - tak wygląda od środka.

Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat! Jak wyglądał tuż po powstaniu? Zdjęcia
Współczesne Elżbieta Węgrzyn, archiwalne https://fotopolska.eu/

Zobaczcie, jak najstarszy budynek zbudowany na cele edukacyjne w Wałbrzychu wyglądał tuż po jego oddaniu do użytkowania oraz obecnie.

12. 
1916
 Zespół Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja, dawniej: Evangelische Schule.

Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat...

Budynek II LO przy Alei Wyzwolenia 34

O zjeździe II LO

W II LO były już prace związane ze stropem, odrestaurowano elewację. Jest też potrzeba prac związanych z ogrzewaniem.

Zobacz też:
Wałbrzych, jego okolice i ich historia

Kiedyś to Wałbrzych był zielony!

Ostatni zjazd absolwentów II LO

od 16 lat
12. 
1916
 Zespół Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja, dawniej: Evangelische Schule.

Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu ma 117 lat...

Opracowanie na podstawie monografii, red. Jarosław Tomasz Brzeziński, Wszyscy jesteśmy mistrzami 3, Wałbrzych 2008, s. 9 - 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto