Manhattan w Wałbrzychu i początki tworzenia centrum handlowego na Piaskowej Górze (ZDJECIA ARCHIWALNE)

Redakcja
Na przełomie lat 80. i 90. Piaskowa Góra zaczęła się stawać centrum handlowym Wałbrzycha kosztem Śródmieścia
Na przełomie lat 80. i 90. Piaskowa Góra zaczęła się stawać centrum handlowym Wałbrzycha kosztem Śródmieścia archiwum redakcji
Udostępnij:
Do przełomu lat 80. i 90. w Wałbrzychu handel kwitł głównie w Śródmieściu, dopiero później zaczął sukcesywnie przenosić się na Piaskową Górę i na Podzamcze. To tu mieszka najwięcej wałbrzyszan.

Jeszcze na przełomie lat 80. i 90. sercem wałbrzyskiego handlu było Śródmieście. W tym czasie na pl. Zamenhofa w dzielnicy Piaskowa Góra, który był terenem rekreacyjnym, zaczęły się pojawiać pierwsze stoiska handlowe. Początkowo sprzedawcy oferowali towary z prowizorycznych stoisk, np. łóżek polowych lub bezpośrednio z samochodów dostawczych. Później jak grzyby po deszczu zaczęły się tam pojawiać punkty handlowe popularnie nazywane „szczękami”, a pl. Zamenhofa wałbrzyszanie zaczęli nazywać „Manhattanem”.

Archiwalne zdjęcia „zielonego rynku” w Wałbrzychu

Od tego określenia swoją nazwę wzięła hala targowa, która obecnie zajmuje niemal całą powierzchnię placu. Pod koniec lat 90. w jego sąsiedztwie wybudowano pierwszy w Wałbrzychu hipermarket - Real, czyli obecne Bi1. Natomiast tereny handlowe na Piaskowej Górze rozrosły się poza plac, w kierunku obiektu sportowego na ul. Kusocińskiego. Na halę targową przebudowano dawne kryte lodowisko, a w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu sportowego zbudowano Biedronkę.

Rozwój handlu na Piaskowej Górze, a następnie Podzamczu sprawił, że znacząco zanikł on w Śródmieściu Wałbrzycha. Obecnie jest tu wiele zamkniętych sklepów i lokali, które czekają na nowych właścicieli lub najemców.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Dodaj ogłoszenie