MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 j. polski - ARKUSZE CKE! Tematy: Bunt i jego konsekwencje, Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? ODPOWIEDZI

red
Matura 2024 j. polski - ARKUSZE CKE! Ponad 30 tysiące osób w woj. śląskim podeszło w tym roku do egzaminu dojrzałości. Zmagania rozpoczęto we wtorek 7 maja od języka polskiego. ZNAMY JUŻ CZĘŚĆ TEMATÓW! W naszej galerii znajdziecie ARKUSZE MATURALNE CKE 2024 z języka polskiego, a później także ODPOWIEDZI!

Arkusze i odpowiedzi z matury podstawowej z polskiego ZOBACZ TUTAJ

Co było na maturze 2024 z języka polskiego? Z relacji uczniów wynika, że tematy brzmiały następująco:

 • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
 • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

ARKUSZE oraz ODPOWIEDZI z matury 2024 z języka polskiego znajdziecie w naszej galerii!

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z polskiego?

Matura z polskiego unieważniona! Uczeń wrzucił zdjęcie do internetu

Jeden ze zdających wniósł na salę telefon, wykonał zdjęcia arkusza i zamieścił je w mediach społecznościowych. Jednak oprócz zadań na zdjęciu widnieje także... jego numer PESEL. Szef CKE przekazał Interii, że egzamin tej osoby jest już unieważniony.

– Zdający wniósł telefon na salę egzaminacyjną, zespół nadzorujący tego nie dopilnował. Zdający sfotografował arkusz razem ze swoim numerem PESEL. Jego egzamin jest już unieważniony – mówił szef CKE.

Dodał także: „Jego matura już się skończyła. Tzn. może jeszcze zdawać egzaminy z innych przedmiotów, ale w tym roku nie otrzyma już świadectwa. Sprawa jest zamknięta”.

Marcin Smolik w rozmowie z Interią odniósł się także do innych przecieków maturalnych, które pojawiały się kilka dni przed maturą z języka polskiego w internecie.

– Nie miały nic wspólnego z rzeczywistością – zaznaczył.

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami zawartymi w Informatorze maturalnym na salę nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, a więc telefonów komórkowych, smartwatchy i innych odtwarzaczy. Nie można także zabierać ze sobą innych, niewymaganych przedmiotów.

Jakie będą zadania i tematy maturalne z j. polskiego? PEWNIAKI, PRZECIEKI

Czy są jakieś przecieki odnoście tematów na maturze 2024 z polskiego? W sieci pojawiły się zdjęcia arkuszy z charakterystycznym fioletowym kolorem. Na Facebooku możemy znaleźć zdjęcia pierwszej strony arkusza, które zachęcają do kliknięcia w link. To jednak nie są prawdziwe przecieki, a oszustwo. Takie linki stworzone są po to, by wyłudzić dane, nie niosą za sobą żadnych prawdziwych informacji.

- Niestety, tego typu sytuacje to już prawdziwa plaga w Internecie. Krótka wiadomość z intrygującą treścią ma na celu zachęcić odbiorcę do kliknięcia w załączony link. Ten może prowadzić jednak do witryn, które wyłudzają nasze dane – czytamy w serwisie Gra.pl

Zamiast szukać przecieków, warto prześledzić tematy z lat ubiegłych i je przeanalizować pod kątem lektur, do których mogą się odwoływać.

Jakie lektury mogą pojawić się maturze z języka polskiego?

Poloniści podkreślają, że warto powtórzyć takie utwory jak: „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz III część „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Przed maturą z języka polskiego warto także sprawdzić, jakie były wypracowania w ubiegłych latach lub na maturach próbnych czy w arkuszach pokazowych.

Wypracowania maturalne w formule 2023:

 • Człowiek – istota pełna sprzeczności.
 • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
 • Niebezpieczeństwo idealizowania rzeczywistości.
 • Wierność tradycji a szukanie nowych dróg – różne postawy życiowe.
 • Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie.
 • Miłość – inspiruje, ale czasem podcina skrzydła.

Przypomnijmy, że w przypadku matury w nowej formule nie ma z góry podanego utworu, można odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej. Inaczej jest na maturze w formule 2015, gdzie zdający mają podany fragment utworu, do którego muszą się odwołać.

Liczba zadań i punktacja na maturze podstawowej z polskiego w 2024 roku

W przypadku pierwszej części egzaminu, a więc Język polski w użyciu maturzysta może zdobyć maksymalnie 10 punktów za ok. 5-7 zadań. W drugiej części (Test historycznoliteracki) liczba punktów, jaką ma się szansę zdobyć, wynosi 15 (zadań jest ok. 6-15). Z kolei za wypracowanie można otrzymać 35 punktów.

Harmonogram matury 2024

Zgodnie z komunikatem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej terminy matur to 7-25 maja. Zobacz szczegółową rozpiskę na pierwsze trzy dni:

7 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy);,

8 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy)
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)

9 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2024 j. polski - ARKUSZE CKE! Tematy: Bunt i jego konsekwencje, Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? ODPOWIEDZI - Rybnik Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto