Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 50 lat od przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Za kilka dni jubileuszowe uroczystości!

Oprac. Paweł Gołębiowski
W dniach 15 – 17 września obchodzony będzie jubileusz 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Przygotowano wiele atrakcji
W dniach 15 – 17 września obchodzony będzie jubileusz 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Przygotowano wiele atrakcji Zamek Książ
Już za kilka dni – w weekend 15 – 17 września – obchodzony będzie jubileusz 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, okolicznościowe wydawnictwo, a także grę terenową oraz koncert fortepianowy.

Już za kilka dni – w weekend 15 – 17 września – obchodzony będzie jubileusz 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, okolicznościowe wydawnictwo, a także grę terenową oraz koncert fortepianowy. Na trzydniowe obchody zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Książa i Lubiechowa. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach jubileuszu są bezpłatne.

Historia przyłączenia Książa do Wałbrzycha

Od zakończenia II wojny światowej do 31 grudnia 1972 roku Książ funkcjonował bowiem jako osobna jednostka terytorialna znajdująca się w granicach administracyjnych powiatu wałbrzyskiego. Na jej terenie znajdował się obecny zespół zamkowo – parkowy Zamek Książ w Wałbrzychu.
W okresie powojennym szukano pomysłu na zagospodarowanie zamku i otaczających go budynków, tarasów oraz przyzamkowego parku. Od 9 maja 1945 roku do 30 czerwca 1946 Książ pozostawał w zarządzie Armii Czerwonej. W latach 1946 – 1947 pieczę nad zamkiem w Książu sprawowało Centralne Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a od 1947 swoją siedzibę miało w nim Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
Wreszcie 30 listopada 1972 roku wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany granic niektórych miast stanowiących powiaty. Zadecydowano o włączeniu do miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego obszaru wsi Glinik i obszaru sołectwa Lubiechów, które obejmowało także tereny z zamkiem Książ i położoną w sąsiedztwie stadniną koni. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 1973 roku. Powierzchnia Wałbrzycha została wówczas zwiększona do 8469.4976 ha (powierzchnia ewidencyjna) 8468 ha (powierzchnia według Głównego Urzędu Statystycznego). Tym samym Wałbrzych zyskał obecny kształt granic i stał się drugim pod względem wielkości miastem na Dolnym Śląsku po Wrocławiu. Obszary przyłączonej z początkiem 1973 roku wsi Glinik i sołectwa Lubiechów z Książem, stanowią nieco ponad 24%, a samego Książa ponad 8% obecnej powierzchni Wałbrzycha.
Zabieg ten wykonano w ramach przygotowywanej reformy administracyjnej kraju, która weszła w życie z początkiem czerwca 1975 roku i obowiązywała do końca 1998 roku.
Istniał wtedy podział kraju na 49 województw, w tym województwa wałbrzyskiego ze stolicą w Wałbrzychu.

Co przygotowano na jubileusz przyłączenia Książa do Wałbrzycha

Teraz postanowiono uczcić okrągłą rocznicę wprowadzenia zmian. Obchody 50-lecia rozpocznie uroczysta sesja Rady Miejskiej Wałbrzycha, która zacznie się o godzinie 15, ale nie jak zwykle w Ratuszu, a sali balowej Zamku Książ. Zaplanowano wystąpienie Romana Szełemeja, prezydenta miasta, na temat 50 rocznicy przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Okolicznościowe wydawnictwo na ten temat zaprezentuje natomiast Anna Żabska prezes Zamku Książ. Kulminacyjnym punktem piątkowej sesji będzie uhonorowanie Pani Dorothei Stempowskiej tytułem Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha.
Na wspólny wniosek bowiem Zamku Książ i Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła 28 sierpnia uchwałę o uznaniu Pani Dorothei Stempowskiej za zasłużoną dla Miasta Wałbrzycha. Zamieszkała w Książu od urodzenia, jest ostatnią mieszkanką Wałbrzycha pamiętająca księżną Daisy von Pless. Przez całe życie przyświecała jej misja budowania porozumienia między narodami polskim i niemieckim. Jej wysiłki i starania zostały docenione przez najwyższe władze obu krajów.
Obchody jubileuszu będą kontynuowane w sobotę. W godzinach od 10 do 15 na terenie książańskiego parku, pod hasłem „Wałbrzych dla dzieci” zorganizowane będą gry i zabawy dla najmłodszych. Dla trochę starszych wielbicieli Książa na zamkowych tarasach odbędzie się gra terenowa, zaplanowana na godziny od 10 do 14. Grę przewidziano dla 250 osób (50 pięcioosobowych drużyn), a zapisywać się można pod adresem [email protected].
Tego samego dnia o godzinie 14.30 na zamkowym dziedzińcu honorowym wykonane zostanie grupowe zdjęcie wałbrzyszan.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej inicjatywie. Grupowe zdjęcie wałbrzyszan będzie dystrybuowane m.in. na profilach Zamku Książ w mediach społecznościowych – zachęca prezes Anna Żabska.

Z kolei o godzinie 15 w ramach cyklu spotkań „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ i Fundację Księżnej Daisy von Pless, w tym samym miejscu z mieszkańcami spotka się zasłużona dla Wałbrzycha, Dorothea Stempowska. Spotkanie z tą „żywą legendą” poprowadzi prezes Fundacji Daisy, Mateusz Mykytyszyn, a wysłuchamy m.in. opowieści o nazistowskiej przebudowie zamku w latach 1944-45, a także wkroczeniu do Książa armii radzieckiej, których to wydarzeń Pani Dorothea była naocznym świadkiem. W razie deszczu spotkanie zostanie przeniesione do Sali Krzywej na drugim piętrze.
Obchody jubileuszu zakończą się w niedzielę, 17 września. Na ten dzień zaplanowano dwa punkty programu. O godzinie 9 w zamkowej kaplicy na parterze odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Miasta Wałbrzycha i Zamku Książ. O godzinie 19 w Sali Maksymiliana rozpocznie się koncert „Fortepian na cztery ręce”. Wydarzenie którego gwiazdami będą M.Angel Rodriguez i Pedro Valero, odbywa się w ramach IX Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Zarówno na niedzielny koncert jak i sobotnie spotkanie z Panią Stempowska obowiązują zapisy pod adresem mailowym: [email protected].

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto