Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Bitwy na Czerwonym Wzgórzu już w dniach 11 - 13 maja

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Blisko setka rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji Bitwy na Czerwonym Wzgórzu. Będzie piechota, artyleria, jazda. Przyjadą też rekonstruktorzy z Czech.

Blisko setka rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji Bitwy na Czerwonym Wzgórzu. Będzie piechota, artyleria, jazda. Przyjadą też rekonstruktorzy z Czech.

Do zwycięskiego starcia ułanów Legii Nadwiślańskiej z oddziałem wojsk pruskich, w okolicach obecnego Szczawna-Zdroju, doszło 15 maja 1807 roku. Polacy wnieśli wówczas istotny wkład w zwycięską kampanię Napoleona Bonaparte na Śląsku. Sukces polskiego oręża znalazł odzwierciedlenie w literaturze. Opis bitwy jako pierwszy przedstawił pułkownik Wojciech Dobiecki, autor „Pamiętnika o pułku jazdy legionów z 1853 roku”. Bitwę opisał również Stefan Żeromski w trzecim tomie „Popiołów”.
Według części historyków po zakończeniu bitwy polscy ułani prawdopodobnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

W 1960 roku przedstawiciele wałbrzyskiego rzemiosła, ufundowali obelisk, który stanął nieopodal miejsca bitwy. Przed rokiem po raz pierwszy zorganizowano tam inscenizację starcia nazywanego też Bitwą pod Strugą.
– Zainteresowanie było olbrzymie. Zadeklarowaliśmy wówczas, że będziemy powtarzali to przedsięwzięcie – mówi Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice. Organizują obchody wspólnie z sąsiednią gminą Szczawno-Zdrój, Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina oraz Towarzystwem Miłośników Szczawna-Zdroju.

Jak przed rokiem uroczystości nie ograniczą się do inscenizacji. Będą trwały trzy dni – od 11 do 13 maja. Zaczną się w piątek 11 maja o godz. 12 uroczystościami pod pomnikiem ułanów Legii Polsko-Włoskiej w Szczawnie-Zdroju z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław. Na godzinę 18 zaplanowano projekcję filmu „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w Domu Zdrojowym w uzdrowisku.
W sobotę 12 maja na polach w pobliżu pomnika ułanów o godz. 15 zacznie się inscenizacja bitwy. Potrwa do godz. 16.
– Na potrzeby tego wydarzenia zostanie na ten czas zamknięty jeden pas obwodnicy Szczawna-Zdroju. Oglądający inscenizację będą mieli widok jak w amfiteatrze – mówi a Ilona Bujalska, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach. Zachęca też do zwiedzania w sobotę obozu rekonstruktorów, który będzie znajdował się w Pałacu Struga. – Warto tam przyjść o godz. 17 i zobaczyć na własne oczy jak wtedy takie miejsca wyglądały. Mundury, sprzęty, broń wszystko jest wiernie odtworzone – mówią organizatorzy.

Na niedzielę 13 maja zaplanowano o godz. 9.30 udział w uroczystej mszy świętej w kościele w Szczawnie-Zdroju. O godz. 10 rekonstruktorzy pomaszerują ulicami uzdrowiska, do muszli koncertowej gdzie o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste zakończenie przemarszu i całego wydarzenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto