Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od premiery „Grubego” minęło pół wieku. Serial powstawał w Mieroszowie!

Paweł Gołębiowski
11 stycznia mieliśmy rocznicę premiery serialu „Gruby", który powstawał w Mieroszowie. W miasteczku ciągle dobrze pamiętają wydarzenia sprzed pół wieku
11 stycznia mieliśmy rocznicę premiery serialu „Gruby", który powstawał w Mieroszowie. W miasteczku ciągle dobrze pamiętają wydarzenia sprzed pół wieku Tomasz Tracewski/Gmina Mieroszów
Przed kilkoma dniami – dokładnie 11 stycznia mieliśmy 51. rocznicę premiery niezwykle popularnego kiedyś serialu „Gruby”. Scenerią filmu był Mieroszów w powiecie wałbrzyskim! W miasteczku wiele osób pamięta jeszcze doskonale jak w 1972 roku pracowała tu ekipa filmowa (premiera odbyła się w 1973 roku).

Mieroszów - miasteczko na ziemiach Odzyskanych znakomitą scenerią

Bohaterami serialu „Gruby" są uczniowie siódmej klasy, rozpoczynający naukę w szkole otwartej w małym miasteczku na Ziemiach Odzyskanych, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Proces asymilacji osadników, przybywających w 1946 roku na Dolny Śląsk, echa wojny, szabrownicy i Werwolf – wszystko to stanowi tło dla rozgrywających się na pierwszym planie przygód młodych ludzi.
Głównym bohaterem obrazu jest tytułowy „Gruby”, czyli Maciek Łazanek grany przez Mariusza Kozłowskiego (nie zrobił później kariery filmowej).

„Gruby" może promować Mieroszów

Serial kręcony był w 1972 roku w Mieroszowie. Uliczki tej miejscowości okazały się znakomitą scenerią. Chociaż jest to już odległa historia, bo od momentu kiedy gościła tu ekipa filmowa minęło ponad pół wieku, to wydarzenia doskonale pamięta jeszcze wiele osób.
W Mieroszowie chcą też, żeby ta pamięć trwała. W lipcu 2020 roku otwarto tu na przykład Skwer im. „Grubego”. Przy skwerku powstał mural, a w ścianę wmurowano rower podobny do tego, jakim jeździł filmowy Maciek .

– Liczymy na to, że mural stanie się atrakcją turystyczną, będzie narzędziem promocji i kultury naszej gminy – mówili wtedy w Mieroszowie.

Do miasteczka zapraszano też przedstawicieli zarządu Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Wytwórnia jest bowiem m.in. właścicielem praw autorskich mini serialu „Gruby”.
W ubiegłym roku, z okazji jubileuszu 50-lecia premiery filmu, miasto wydało okolicznościowy kalendarz ścienny, odbył się także I Festiwal Grubego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto