MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Perełka z Wałbrzycha sprzed 100 lat: schronisko, wieża widokowa i restauracja na Górze Barbarka. To miejsce reklamowali Niemcy

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Schronisko na Górze Barbarka w Wałbrzychu i jego sielski klimat. Istniało do 1946 roku
Schronisko na Górze Barbarka w Wałbrzychu i jego sielski klimat. Istniało do 1946 roku fotopolska.eu
100 lat temu na Górze Barbarka w Wałbrzychu istniało wyjątkowe schronisko z wieżą widokową i restauracją. W ówczesnym Waldenburgu były turystycznym hitem. W dzisiejszym Wałbrzychu nie ma już po nich niemal śladu. Zostało kilka cegieł i dół po fundamentach. Nie ma już także wieży widokowej i samego widoku za "milion dolarów", który ściągał turystów. Zasłaniają go wysokie drzewa i krzaki. A właśnie ten widok zachwycał Niemców, którzy reklamowali Schroniska Kolbebaude na górze Hainberg (Barbarka) przed wojną. Zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

Dla takich widoków, jak ten ze szczytu Góry Barbarka i schroniska, dzisiaj inwestuje się miliony

Dzisiaj dla takich widoków i takiej panoramy deweloperzy inwestują miliony złotych, dolarów czy euro. Niezależnie od kraju, czy waluty w nim obowiązującej.

Tam, gdzie się da stawiane są wieże widokowe, nowoczesne apartamentowce, a tam gdzie nie można tego uczynić, wykorzystuje istniejącą infrastrukturę, jak choćby górskie schroniska, które mają specyficzny, kochany przez turystów klimat.

W przedwojennym Wałbrzychu jednym z takich miejsc było schronisko na górze Barbarka (niem. Hainberg, Kolbeberg), której szczyt wznosi się nad dzisiejszą dzielnicą Podgórze, niem. Dittersbach 634 m n.p.m. i Glinikiem Nowem niem. Neuhain z drugiej strony.

Niezwykła panorama rozpościerała się ze Schroniska Kolbebaude i restauracji w Wałbrzychu

Ta właśnie góra słynęła z niezwykłej panoramy, którą można było podziwiać z jej szczytu. Można było stąd dostrzec Karkonosze, Góry Wałbrzyskie i Kamienne i podziwiać Kotlinę Wałbrzyską.

Jedna z największych atrakcji był jednak widok na znajdujący się u stóp góry okazały dworzec kolejowy Bahnhof Dittersbach, dzisiejszy Dworzec Główny w Wałbrzychu. Obiekt imponuje do dziś, zwłaszcza po kapitalnym remoncie, który przeprowadzono tu kilka lat temu. Poza dworcem można było podziwiać migocącą w blasku świateł przemysłową część Podgórza, Białego Kamienia czy Sobięcina z infrastrukturą kopalń i koksowni.

Widok na Dworzec Główny ze Szczytu Barbarki i Schroniska Kolbebaude w Wałbrzychu
Widok na Dworzec Główny ze Szczytu Barbarki i Schroniska Kolbebaude w Wałbrzychu był mniej więcej taki. Dziś możemy go podziwiać na ujęciach z drona...Dariusz Gdesz

- "Rozbłyskał tysiącem świateł" - tak brzmiała reklama widoku wałbrzyskiego przemysłu i nie tylko ze schroniska w przewodniku po górach Ziemi Wałbrzyskiej. Jako pierwszy walory tego miejsca dostrzegł i docenił, odwiedzający te strony w związku z prowadzonymi pomiarami geodezyjnymi Helmut Carl Bernhard von Moltke (1800-1891) feldmarszałek pruski, który za zasługi wojenne otrzymał majątek w Krzyżowej pod Świdnicą. 18 maja 1882 roku na szczycie Barbarki stanął "Kamień Moltkego" upamiętniający jego wizytę w tym miejscu - opisuje historię tego miejsca polska.org.

W Wałbrzychu była już wieża widokowa, wysoka na 20 metrów na szczycie Góry Barbarka przy schronisku i restauracji

Jak odnotował Jacek Suchodolski w tytule "Regionalna architektura, zajazdów i schronisk na Ziemi wałbrzyskiej" Schronisko Kolbebaude zostało wzniesione w 1884 roku z inicjatywy hrabiego von Moltke jako budynek z murowanym parterem i drewnianym piętrem razem z 20 metrową wieżą widokową.

Dzisiaj wieża widokowa w Wałbrzychu budowana jest koło innego wałbrzyskiego schroniska - Harcówki, które jest jednak młodsze, od opisywanego na szczycie barbarki.

Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela, a schronisko było pierwszym takim obiektem w Górach Wałbrzyskich! Wokół budynku znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i sanitariaty. Do obiektu dobudowano drewnianą werandę i salę taneczną.

"Po pierwszej wojnie światowej staraniem miejscowego klubu narciarskiego wzniesiono niedaleko schroniska skocznię narciarską, gdzie osiągano odległości w skokach do 25-30 metrów".

Jak dalej zauważa autor, w 1920 roku obiekt należał do niejakiego Hartmana. W okresie międzywojennym reklamował to miejsce na pocztówkach, gdzie uwieczniono go ubranego w tyrolski strój w towarzystwie dwóch dużych psów.

Schronisko na Górze Barbarka w Wałbrzychu
Schronisko na Górze Barbarka w Wałbrzychu było urocze. Przyciągało pięknymi widokami, dobrą kuchnią sielską atmosferą. Na zdjęciu właściciel z okresu międzywojennegofotopolska.eu

Polska.org podkreśla, że Kolbebaude słynęła z:

  • dobrej i taniej kuchni
  • dobrego piwa
  • kwaśnego mleka
  • dobrej muzyki, bo posiadała sprzęt muzyczny
  • zwierzyńca, który istniał tuż obok
  • placu zabaw z huśtawkami oraz piaskownicą

Smutny los schroniska i restauracji, podobny do innych wałbrzyskich perełek, jak Ma Fantaisie czy Starego Książa

Jak dodają autorzy, którzy wspierali się pracą pani Marii Soleckiej, w latach 1890-1920 restaurację na kartach pocztowych i w przewodnikach intensywnie reklamował ówczesny prowadzący lokal Franz Kahler, który z powodzeniem reklamował swoją restauracje na wielu pocztówkach i przewodnikach. Dzisiaj po dawnej świetności tego miejsca nie ma nic. Zostało kilka cegieł i ślady po fundamentach.

Schronisko w 1945 roku zostało spalone przez chuliganów. Później nikt go nie odbudował, jak wielu takich miejsc. Z Barbarki nie można też dostrzec już cudownej panoramy Wałbrzycha i Sudetów, tak reklamowanej przez Niemców, bo wszystko zarosło.

Podobny los spotkał przed laty przepiękny zamek Stary Książ w Wałbrzychu, gdzie także działała restauracja, które spaliła Armia Radziecka. Czy Ma Fantaisie w Wałbrzychu, bajeczną chatkę w lesie, ukochane miejsce księżnej Daisy, którą z kolei spalili Niemcy.

Tutaj, na szczycie Góry Barbarka w Wałbrzychu znajdowało się schronisko Kolbebaude i restauracja,zobacz na mapie poniżej

Zobacz też

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto