MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Romantyczny Zamek Stary Książ w Wałbrzychu zanim spaliła go Armia Radziecka. Był zupełnie inny niż dziś! Zobaczcie zdjęcia

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Stary Książ w czasach świetności zanim spaliła go armia radziecka
Stary Książ w czasach świetności zanim spaliła go armia radziecka Fotopolska.eu
Wałbrzyszanie świetnie znają i lubią zamek Stary Zamek Książ w Wałbrzychu, a w zasadzie jego ruiny. To popularne miejsce wycieczek, a rodziny i młodzież chętnie rozpalają tu ogniska. Daleko jednak współczesnym ruinom do dawnej świetności... Kiedyś był tu okazały portal wejściowy z basztami i klimatyczną restauracją, gdzie można było napić się dobrej kawy i zjeść obiad albo podwieczorek. Zobaczcie Stary Książ na zdjęciach i rycinach, zanim został spalony i zniszczony przez Armię Radziecką.

Spis treści

Jaka jest historia powstania Starego Książa w Wałbrzychu?

Jak donoszą źródła historyczne, Stary Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Znajduje się na wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Roztaczają się stąd piękne widoki na strome zbocza i urwiska. Stary Książ to wzniesiona w 1779 roku malownicza budowla w stylu eklektycznym, powstała po przebudowie średniowiecznego zamku piastowskiego z końca XIII w.

Stary Książ w czasach świetności
Stary Książ w czasach świetności zanim spaliła go armia radzieckaFotopolska.eu

Stary Książ jako romantyczne ruiny na szczycie urwiska

W roku 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku nad potokiem Pełcznicy i przebudowanie resztek ruin zamku na romantyczne ruiny dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga.

Stary Książ w czasach świetności
Stary Książ w czasach świetności zanim spaliła go armia radzieckaFotopolska.eu

Stary Książ spaliła Armia Radziecka w 1945 roku, ruiny przyciągają turystów do dzisiaj

Celem budowy była inscenizacja średniowiecznego otoczenia wokół Zamku Książ. Po wojnie Zamek podpalony spłonął latem 1945 roku. Nie był on jednak w tak złym stanie jak obecnie. Do dziś zachowała się sztuczna ruina z końca XVIII w. z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały tylko fragmenty. Zachowały się również dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży.

Dlaczego warto odwiedzić Stary Książ przy okazji wizyty w Zamku Książ w Wałbrzychu?

- Dopiero wizyta w obu Książach czyli w Książu właściwym i romantycznych ruinach Starego Książa daje całościowy obraz ogromu i piękna założenia, jakim są przełomy Pełcznicy pod zamkiem. To wyjątkowej urody rezerwat przyrody. Oba zamki łączy malownicza trasa historycznie zwana Dziką Promenadą, a dziś nazywana Ścieżką Hochbergów. Wiedzie wzdłuż Pełcznicy i po drodze do Starego Książa pozwala poznać najpiękniejsze elementy krajobrazu de facto nieznanego szerokim grupom turystów - zachęca Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ.

Stary Książ w czasach świetności zanim spaliła go armia radziecka

Romantyczny Zamek Stary Książ w Wałbrzychu zanim spaliła go ...

(źródło fotopolska.eu)

Jak trafić do Starego Książa w Wałbrzychu? Jest kilka możliwości

Wycieczka do Starego Książa to uroczy spacer Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Można tu dotrzeć spacerem po łagodnych ścieżkach od strony wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze albo trudniejszą trasą od strony Świebodzic. Można też dojechać samochodem blisko ruin od strony Palmiarni w Wałbrzychu.

Tutaj znajduje się Stary Książ w Wałbrzychu, zobacz mapę poniżej

Przeczytaj koniecznie także
Były turystyczną atrakcją. Dziś są zamurowane. Dlaczego nie można zwiedzać podziemnych korytarzy Zamku Stary Książ w Wałbrzychu?

Czytaj również
otwarto nową kawiarnię w Zamku Książ w Wałbrzychu. Jeszcze nieoficjalnie! Zaglądamy do środka jako pierwsi ZDJĘCIA

Więcej tekstów o Zamku Książ przeczytasz na stronie walbrzych.naszemiasto.pl w poniższym linku
Zamek Książ w Wałbrzychu

W jakich godzinach zwiedzać Zamek Książ w Wałbrzychu i ile kosztują bilety wstępu, a także o historii jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce, przeczytacie na stronie zamku
Oficjalna strona Zamku Książ w Wałbrzychu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto