MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna Cerkiew im. Michała Archanioła w Sokołowsku przyciąga turystów odwiedzających najpiękniejszą dolnośląską wieś ZDJĘCIA, FILM

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 16 lat
Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku, jest jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków tej najpiękniejszej dolnośląskiej wsi (oficjalny tytuł przyznany przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu). Klimatyczna, niewielka prawosławna świątynia ma ponad 120 lat i niezmiennie zachwyca miejscowych i turystów.

Prawosławna cerkiew parafialna to perełka Sokołowska, najpiękniejszej dolnośląskiej wsi

Prawosławna cerkiew parafialna w Sokołowsku, najpiękniejszej wsi Dolnego Śląska, należy do diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (dekanat Wrocław).

Piękna świątynia z 1900 roku doczekała się w końcu ogrzewania. Środki były m.in. od wiernych, a koszt instalacji to ponad 40 tys. zł.

- W końcu będzie u nas ciepło - mówi wikariusz tutejszej parafii ks. Jeremiasz Pająk. Pełni posługę w Sokołowsku od 2015 roku. - Pełniłem tu posługę najpierw mniszą, aby w ogóle to miejsce mogło żyć i mieć swojego opiekuna, a później jeszcze za życia ks. proboszcza Eugeniusza Cybulskiego razem tutaj tworzyliśmy to dzieło liturgiczne - wspomina ks. wikariusz.

To nie koniec prac. Planujemy, aby to miejsce jako wyróżnik tego krajobrazu sokołowskiego i ziemi mieroszowskiej, wyglądało jak należy i miało swoiste ogrodzenie, które mogłoby świadczyć o tym, że miejsce ma swojego gospodarza - mówi ks. Jeremiasz.

Dziś cerkiew jest świątynią parafialną dla wiernych z Sokołowska i pogranicza polsko-czeskiego

Po II wojnie światowej pełniła rolę kostnicy, a nawet była domkiem letniskowym (1980 - 1996 roku w rękach prywatnych).

- Staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku i uzyskaniu subwencji z Fundacji "Renovabis" w Freising cerkiew została odkupiona i po generalnym remoncie przywrócona do pierwotnego przeznaczenia. Dnia 5 kwietnia 1997 arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz (Anchimiuk) dokonał poświęcenia nowego krzyża wieńczącego cerkiew (pierwszy zdjęto w latach 80.). Od 1999 przy cerkwi istnieje pracownia pisania ikon i mała galeria ikonopisa Michała Boguckiego - informuje powiat wałbrzyski.

Cerkiew można zwiedzać od rana do zmierzchu. Warto zajrzeć do Sokołowska, najpiękniejszej dolnośląskiej wsi i zobaczyć perełki tu ukryte.

- Do świątyni najłatwiej trafić z centrum Sokołowska drogą przy kościele i szpitalu "Biały Orzeł" (dróżką w głąb parku). Po prawej stronie mija się Dom św. Elżbiety, 100 metrów dalej na niewielkim wzniesieniu stoi cerkiew. Jeżeli cerkiew jest zamknięta, należy podejść do Domu św. Elżbiety i poprosić o jej otwarcie - zachęca Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto