Spis treści
Stary Książ atrakcją turystyczną
Jeszcze 10 lat temu korytarze w Starym Książu były nie lada atrakcją, nie tylko dla turystów, ale także dla wałbrzyszan i mieszkańców Świebodzic, którzy bywali tu najczęściej. Weekendowe spacery do Starego Książa to jedna z najpopularniejszych tras w Książańskim Parku Krajobrazowym. Podczas przechadzki, można było poczuć
Niestety, od lat nie można już wejść do wąskich korytarzy w ruinach, które były świetną atrakcją.
Decyzję o zamurowaniu wejść tłumaczono względami bezpieczeństwa turystów. Sklepienie zbudowano z kawałków kamieni, które spadały na turystów...

Romantyczna historia Starego Książa, atrakcji Książańskiego Parku Krajobrazowego
Jak podają źródła historyczne Stary Książ, powstał przed 1288 rokiem, a na znaczeniu zyskał w 1290 roku, kiedy to książę Bolko I Surowy przeprowadzi się tam z Lwówka Śląskiego. Burzliwe dzieje zamku zakończyły się w 1484 roku. Zamek zniszczono, bo stał się bazą wypadową rycerzy rozbójników. W 1509 roku kupiła go rodzina Hochbergów.
Dzisiejszy Stary Zamek Książ powstał właśnie na ruinach dawnego, średniowiecznego zamczyska, co potwierdzają
Widać na nich niskie relikty budowli na których podstawie wybudowano później „Stary Książ”. Także badania archeologiczne z lat 1991-92 potwierdziły, że obiekt, który dziś znamy jako ruiny Starego Książa powstał na pozostałościach zamku średniowiecznego - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ, pasjonat historii regionu i księżnej Daisy (także prezes fundacji jej imienia).

Budowę romantycznego starego zamku, gdzie przyjmowano gościa, zlecił Jan Henryk XVI Hochberg
Jak tłumaczy Mykytyszyn, w 1794 roku hrabia Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Wilhelmowi Tischbeinowi urządzenie całego otoczenia zamku. To waśnie jemu zawdzięczamy przepiękną „dziką promenadę”. Tereny okalające Zamek Książ i biegnące wzdłuż Pełcznicy przekształcono w potężny romantyczny park z naturalnymi atrakcjami wąwozu i skałami.
- Obszar leśny zwany Fürstensteingrund zaaranżowano w ten sposób, że poprzecinano naturalną gęstwinę siecią krętych dróg. Kulminację „dzikiej promenady” stanowił, położony po drugiej stronie Pełcznicy tzw. „Alte Burg” czyli Stary Zamek. Tischbein wykorzystał istniejące w tym miejsce relikty siedziby rycerskiej do wybudowania stylizowanej na gotyk, romantycznej ruiny. Rozpoczęta w 1794 roku budowa trwała trzy lata i zakończyła się 1797 - wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn.
Jak Stary Książ stał się letnią rezydencją dla gości
W wyniku tych zabiegów powstała tu letnia rezydencja z liczącym dwie kondygnacje pałacykiem, gdzie przyjmowano gości. Warto zaznaczyć, że obiekt był otoczony fosą i murem obronnym z wejściem między dwiema wieżyczkami.
Jak wyglądał Stary Książ zanim spaliła go Armia Radziecka w 1943 roku?

Budynek główny był połączony z wieżą. Znajdowały się tam
[*]sala reprezentacyjna
[*]sala sądowa
[*]zbrojownia
[*] sypialnie
[/lista]
W zamku ulokowano też kaplicę, która była połączona z głównym budynkiem krużgankami, a pod nią znajdował się loch, który pochodził jeszcze ze średniowiecznego obiektu.
- Warto dodać, że do rozbudowy zamku wykorzystano wiele oryginalnych elementów renesansowych i barokowych z innych obiektów, Na przykład portale drzwiowe z należącego do Hochbergów pałacu w Trzebieniu (Kittlitzreben) (odziedziczony w XVII wieku) - mówi Mykytyszyn.
200 biesiadników bawiło się w restauracji
Jak opowiada, do Starego Książa wiodło 355 drewnianych schodów. W XIX wieku korzystało z nich coraz więcej turystów. A kiedy już tu dotarli, chcieli odpocząć, coś zjeść i wypić. Z myślą o nich urządzono w zamku pokoje i restaurację. Powstało tu także coś na kształt muzeum.

- Znajdowało się ono w cylindrycznej wieży, w pomieszczeniu zwanym Klosett. Obok portretów rodzinnych Hochbergów i spokrewnionych z nimi Stolbergów i Bibranów, umieszczono tam cenne zbiory militariów (m.in. zbroje i broń biała), obrazów i mebli. Znalazło się wśród nich nawet łóżko polowe Fryderyka Wielkiego na którym spał podczas bitwy pod Dobromierzem - wylicza Mykytyszyn.
Dziś nie ma już śladu po restauracji, ale na zdjęciach i rycinach widać, jak urocze to było miejsce. Restauracja znajdowała się na parterze, ale częściowo wychodziła na dziedziniec zamkowy. Na wyższych piętrach zlokalizowano salę bankietową i pokoje dla gości.
- Na początku XX wieku restaurację prowadził Stephan Schmela,w latach 20-tych Fritz Busse a przed II wojną światową obiekt prowadził C. Busse - podsumowuje Matusz Mykytyszyn.

Historia zamku Stary Książ kończy się w maju 1945 roku, kiedy został spalony przez żołnierzy radzieckich. Nie ma już śladu po dawnym zamku, nie ma drewnianych schodków, wieżyczek, restauracji. A 10 lat temu zamurowano także korytarze i wcześniej podziemia. Zobaczcie zdjęcia współczesne i historyczne.
Były turystyczną atrakcją. Dziś są zamurowane. Dlaczego nie ...
Tutaj znajdziecie Ruiny Starego Książa. Wstęp jest tu bezpłatny, widoki cudowne. Zobaczcie na mapie poniżej
Zobacz też

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Długo wyczekiwany zwiastun już w sieci. Zobacz zapowiedź GTA VI - WIDEO
- Taylor Swift na stałe zapisała się w historii muzyki. Co za osiągnięcie!
- Komisja śledcza ds. afery wiatrakowej? Minister: Trzeba ustalić, kto jest jej autorem
- Kontrowersyjne poprawki do ustawy wiatrakowej. Wiadomo, kto jest autorem