Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są wyniki rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak wypada Podkarpacie?

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
gov.pl
Po raz trzeci z rzędu Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale zajęło na Podkarpaciu pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Szkoła zaufania, to hasło 4. ogólnopolskiej edycji tego rankingu. W badaniu monitorowano, czy w szkole dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+ oraz dyskryminacji. Badano podejście szkoły do uczniów, czy są w niej warsztaty przeciw przemocy oraz czy uczniowie mogą liczyć na pomoc ze strony kadry nauczycielskiej.

W tym roku, 24 kwietnia po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W krajowym zestawieniu, w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się placówki z Warszawy, Zabrza, Żywca, Łodzi, Olsztyna i Opola.

W woj. podkarpackim na pierwszym miejscu znajduje się Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, a na drugim Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie. To właśnie te szkoły zostały oznaczone mianem szkoły przyjaznej i zaangażowanej.

Miejsce trzecie zajęło I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie z tytułem szkoły umiarkowanie przyjaznej. Taki sam tytuł widnieje przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, które uplasowało się na czwartym miejscu.

- Jeśli jakieś dziecko, poprosiło, żeby zwracać się do niego w określony sposób, bo będzie się czuło bardziej komfortowo, albo prosił o to jego rodzic, to nigdy nie było w naszej szkole problemem, żeby uszanować tę wolę. Myślę, że to w jakimś zakresie właśnie buduje pozytywne odczucia ze strony uczniów, bo ten ranking opiera się głównie na tym, że to dzieciaki oceniają sytuację w szkole — powiedział nam Michał Figura, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale. - Ja patrzę na ten ranking w sposób nieco głębszy, bo on przede wszystkim ukazuje ogólne pojęcie bezpieczeństwa w szkole. Młodzież w tych ankietach wyraźnie wskazuje, czy w szkole byli świadkiem przemocy lub jej ofiarą. Jeśli tak, to ile razy. To faktycznie świadczy o tym, że w naszym środowisku można czuć się bezpiecznie, że nie ma u nas przejawów przemocy słownej czy fizycznej. I to cieszy, bo pokazuje, że skutecznie działamy zarówno pod względem wychowawczym jak i profilaktycznym. Staramy się, by dzieci czuły się docenione, bezpieczne i nauczone — dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są wyniki rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak wypada Podkarpacie? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto