MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Schody w Parku Miejskim już wyremontowane. Wyjaśniamy, dlaczego nie ma zjazdu dla niepełnosprawnych

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Początki Parku Miejskiego w Toruniu sięgają 1816 roku
Początki Parku Miejskiego w Toruniu sięgają 1816 roku Grzegorz Olkowski
Zakończył się remont historycznych schodów w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu od strony pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych do Martówki.

W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".

- Schody są odtworzone w kontekście historycznym - mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. - Stopnie mają po 15 centymetrów, boki, na których można usiąść, po 30. Całość kosztowała 520 tysięcy złotych i została realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Prace obejmowały rozbiórkę schodów istniejących i obrzeży betonowych, wymianę gruntu pod schody oraz montaż schodów z prefabrykowanych betonowych stopnic wraz z podbudową.

Ze schodów rozpościera się piękny widok na Błonia Nadwiślańskie. Jest to także główny trakt do bardzo lubianego przez torunianki i torunian obszaru rekreacyjnego nad Martówką.

Nie wszystkim jednak wyremontowane schody przypadły do gustu. Choćby w komentarzach na oficjalnym profilu na Facebooku prezydenta Pawła Gulewskiego krytykowali, że brakuje zjazdu dla wózków i poręczy.

- Nie było takiej możliwości, by wybudować zjazdy i poręcze - wyjaśnia Sławomir Wiśniewski. - Schody są historyczne i podlegają konserwatorowi zabytków. Dostaliśmy od niego dokładne wytyczne, z archiwalnymi zdjęciami, i musieliśmy się do tego dostosować. Przez moment nawet zastanawialiśmy się, czy nie wybudować zjazdu gdzieś obok, ale nie miałoby to sensu i ekonomicznego uzasadnienia. Zejście jest strome, a zjazd może mieć maksymalnie sześć procent spadu. Musielibyśmy wzdłuż i wszerz wybudować wiele metrów zjazdowych alejek. Przy okazji trzeba byłoby wyciąć mnóstwo drzew. To byłaby gigantyczna inwestycja. Odstąpiliśmy od niej, bo można udać się kawałek w zachodnią stronę i tam alejkami, które nie maja progów, bezpiecznie zjechać na dół.

Przypomnijmy, że Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu należy do najstarszych miejskich założeń ogrodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1816 roku. Zajmuje powierzchnię 25 hektarów, z czego 0,5 hektara przypada na wody. Rozciąga się na obszarze będącym przedłużeniem ulicy Rybaki, a jego granicę od zachodu stanowi ulica Przybyszewskiego. jest ulubionym miejscem wypoczynku dla torunian, posiada sporo atrakcji, jak np. Ławkę Schillera, Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, staw parkowy, fontannę, amfiteatr, teren rekreacyjny przy Martówce, dwa bogato wyposażone place zabaw, wielofunkcyjne boisko sportowe i tor saneczkowy.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schody w Parku Miejskim już wyremontowane. Wyjaśniamy, dlaczego nie ma zjazdu dla niepełnosprawnych - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto