Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko "Na Śnieżniku": Tablice pamiątkowe niepożądane?

ELW
Tablica w Schronisku Na Śnieżniku
Tablica w Schronisku Na Śnieżniku Nadesłane przez czytelnika
Czytelnicy zgłosili nam, że władze PTTK odmawia ponownego zamontowania tablic pamiątkowych z w Schronisku Na Śnieżniku. Mieszkańców Boguszowa-Gorc niepokoi też niszczejąca tablica przy Szybie Witold.

Schronisko "Na Śnieżniku" miało trzy tablice

Moja rodzina zarządza schroniskiem „Na Śnieżniku” od trzydziestu trzech lat. Dwie tablice pamiątkowe wisiały tu już za czasów administrowania obiektem przez mojego ojca - mówi Jacek Fastnacht, na stanowisku kierownika schroniska od trzynastu lat.
Schronisko „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnacht a położone na zachodnim stoku Śnieżnika to jedna z wizytówek Ziemi Kłodzkiej. Obiekt powstał dzięki księżnej Mariannie Orańskiej, której poświęcono jedną ze spornych tablic.
Kolejna, ufundowana przez pana Jacka przypomina o tym, że w 1955 roku w schronisku gościł ksiądz Karol Wojtyła. Śladami młodego kleryka, późniejszego papieża i przyszłego świętego podążają nie tylko wielbiciele gór, ale i pielgrzymi. Liczący ponad 100 km sudecki szlak papieski prowadzi z Kaplicy Czaszek w Czermnej przez Śnieżnik do Międzygórza. Tablice wyznaczające ten szlak pojawiają się na całej Ziemi Kłodzkiej.
Śnieżnickie schronisko szczególnie ukochała rodzina Zbigniewa Fastnachta, historyka, przewodnika i wielbiciela gór. To dzięki jego uporowi należący do PTTK obiekt przeszedł w latach 80. gruntowny remont, a po śmierci pana Zbigniewa w 2001 roku obiekt turystyczny został nazwany od jego imienia.
- W ubiegłym roku zaczął się remont elewacji i tablice zdjęto, teraz duża część prac jest już zakończona i można je na nowo powiesić, ale nie zgadza się na to PTTK - dodaje wieloletni kierownik.

Schronisko "Na Śnieżniku" - co na to PTTK?

- Robimy porządki i likwidujemy tablice we wszystkich naszych schroniskach, w przypadku „Na Śnieżniku” zbiegły się one z remontem - mówi Grzegorz Błaszczyk, prezes zarządu Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK w Jeleniej Górze. Spółka ta w imieniu PTTK zarządza schroniskami w Sudetach. Dodaje też, że zgadzają się na instalowanie tablic posiadających akceptację Zarządu Głównego PTTK, zgodnych ze statutem i wizerunkiem tej instytucji. Wystarczy złożyć wniosek i oczekiwać na decyzję.
Pan Jacek przygotowuje pismo i postanawia dalej walczyć o możliwość zawieszenia tablic. - Ostatecznie w sąsiedztwie obiektu można też wystawić głaz, na którym zamontujemy tablice - zapowiada dzierżawca.

Schronisko "Na Śnieżniku" - procedury instalacji tablic pamiątkowych

Jeśli chodzi o umieszczanie tablic pamiątkowych na obiektach PTTK, to na dzień dzisiejszy jest taka procedura: wniosek zainteresowanej strony skierowany do spółki, ZM PTTK lub ZG PTTK rozpatrywany jest przez prezydium ZG PTTK, które przed podjęciem decyzji zasięga opinii właściwej jednostki PTTK lub komisji ZG PTTK. Niektóre tablice umieszczane są na obiekcie PTTK, jako wykonanie zapisów umów zawartych przez PTTK np. z jednostkami
dotującymi prace inwestycyjne.

Zaniedbana tablica w Boguszowie-Gorcach

Pan Marian, emerytowany górnik z Boguszowa-Gorc zapytał, czy tablica upamiętniająca górnicze protesty, ustawiona przy ul. Traugutta w dzielnicy Gorce będzie bardziej zadbana i lepiej wyeksponowana niż obecnie. Teraz pamiątka ufundowana przez załogę Kopalni Węgla Kamiennego Victoria z napisem „Sierpień 1980-1981 w rocznicę protestu ludzi pracy o prawa i godność człowieka” jest zarośnięta i zapomniana. To raczej tablica świadcząca o braku pamięci.
- Jak prace remontowe we wnętrzu Centrum Kulturalno-Kongresowego „WITOLD” dobiegną końca, wykonawca zagospodaruje również parking, zjazd, zadba o teren zielony - zapewnia Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. Jesienią teren przylegający do dawnego szybu będzie uporządkowany, co pomoże w ekspozycji tablicy pamiątkowej.
Szyb będzie służył boguszowskiemu Centrum Kultury jako miejsce wystawiennicze, tu też będą się odbywały miejskie imprezy. Będzie się tu mieścić biblioteka, restauracja oraz sala konferencyjna. Obecnie gromadzone są pamiątki górnicze, które zostaną wyeksponowane w części muzealnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto