Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer na Piaskowej Górze w Wałbrzychu będzie miał nazwę. Kto zostanie jego patronem?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Skwer Alfonsa Szyperskiego w Wałbrzychu.
Skwer Alfonsa Szyperskiego w Wałbrzychu. Paweł Gołąbiowski / Google Street View
Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu rozpatrywany będzie projekt uchwały o nadaniu nazwy skwerowi położonemu na Piaskowej Górze. Sprawdziliśmy, kto zostanie jego patronem i czym się zasłużył miastu. Podpowiadamy, gdzie znaleźć już wkrótce niebezimienny skwer.

Spis treści

Bezimienny skwer przy ul. Proletariackiej na Piaskowej Górze

Niewielki fragment zieleni przy ul. Proletariackiej, w okolicy Odlewniczej i Szklanej to porośnięty kasztanowcami i lipami skwerek z placem zabaw. To miłe i bezimienne dotąd miejsce. Już w najbliższych dniach się to zmieni, bo do Rady Miejskiej wpłynął projekt uchwały o nadaniu skwerowi położonemu w Wałbrzychu, w obrębie Piaskowa Góra Nr 7, na działce gminnej oznaczonej numerem ewidencyjnym 37/12, nazwy Alfonsa Szyperskiego.

Przypominamy lokalizację tego skweru na mapie

Skwer na Piaskowej Górze w Wałbrzychu będzie miał nazwę. Kto zostanie jego patronem?
Skwer Alfonsa Szyperskiego w Wałbrzychu - mapa z lokalizacją skweru.UM Wałbrzych

Uzasadnienie do uchwały o nadaniu nazwy skwerowi

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, iż prezydent Wałbrzycha podjął inicjatywę w sprawie upamiętnienia znanego regionalisty Alfonsa Szyperskiego poprzez nazwanie jego imieniem skweru położonego przy ul. Proletariackiej w Wałbrzychu.

Kim był przyszły patron skweru?

To przede wszystkim wałbrzyski nauczyciel i regionalista. Jemu zawdzięczamy wiele publikacji na temat naszego miasta oraz regiony. Alfons Szyperski urodził się w 1905 roku we Wrześni. Na Uniwersytecie Poznańskim studiował filologię polską. Pracował jako nauczyciel języka polskiego. Poświęcał się także pracy redakcyjnej w regionalnej prasie, a także prowadził audycje radiowe na temat języka polskiego.
W czerwcu 1945 roku zamieszkał w Wałbrzychu, gdzie pracował jako szef biura Państwowej Huty Szkła Lanego i Lustrzanego. Od 1948 roku kontynuował pracę pedagogiczną, najpierw w Technikum Budowy Maszyn Górniczych, a następnie w Technikum Górniczym w Wałbrzychu aż do przejścia na emeryturę w roku 1970.

Skwer na Piaskowej Górze w Wałbrzychu będzie miał nazwę. Kto zostanie jego patronem?
Skwer Alfonsa Szyperskiego w Wałbrzychu.Google Street View

Jak dostrzega Wojciech Klasa, w tekście "Alfons Szyperski – regionalista wrzesińsko wałbrzyski", [w:] Nowa Kronika Wałbrzyska, 2013.

Do dziś jego uczniowie wspominają go jako dobrego i sprawiedliwego nauczyciela, przystępnie uczącego ojczystego języka oraz prowadzącego kółka recytatorskie i polonistyczne, a także jako przewodnika turystycznego. Wałbrzyszanie pamiętają Alfonsa Szyperskiego z pracy publicystycznej związanej z popularyzacją kultury, a zwłaszcza dziejów regionu wałbrzyskiego i ludzi z nim związanych. Pisał o historii Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju oraz o historii okolicznych miejscowości i ich zabytkach, artykuły biograficzne, relacje dziennikarskie, teksty muzykologiczne, odkrywając ślady polskości na tych terenach.

Szyperski był autorem wielu publikacji o regionie

  • Wśród nich, pierwszej polskiej publikacji o zamku – „Książno. Zamek piastowski”.
  • Przez wiele lat publikował m.in. w „Koksochemiku Wałbrzyskim” i w „Trybunie Wałbrzyskiej, wydał dziesiątki broszur, opisując historię Ziemi Wałbrzyskiej.
  • Jego liczne opracowania są nierzadko pionierskimi dziełami dotyczącymi naszego miasta i regionu, na które powoływali się w ciągu następnych kilkudziesięciu lat współcześni badacze. Prowadził żmudne badania archiwalno-biblioteczne nad dawnymi dziejami Dolnego Śląska, a zwłaszcza Wałbrzycha i okolic.

Alfons Szyperskie zyskał wiele odznaczeń, a jego postać jest godna upamiętnienia i nazwanie skweru jego imieniem, w pobliżu jego miejsca zamieszkania oraz zakładu miejsca gdzie przez lata pracował, zachowa pamięć o nim.

Skwer Starościaka - gdzie go szukać?

Zobaczcie zdjęcia przyszłego Skweru Alsonsa Szyperskiego

Skwer Alfonsa Szyperskiego w Wałbrzychu.

Skwer na Piaskowej Górze w Wałbrzychu będzie miał nazwę. Kto...

Ulice w Wałbrzychu z nowymi nazwami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto