Spis treści
- Pozostałości średniowiecznego grodu w Dobromierzu. Może być on atrakcją
- Władze Dobromierza planują prace rekonstrukcyjne średniowiecznego grodziska
- Gród w Dobromierzu - jeszcze w tym roku projekt
- Średniowieczny gród w Dobromierzu - wizualizacje planowanej rekonstrukcji
- Film dotyczący planów stworzenia nowej atrakcji turystycznej w Dobromierzu
Skansen archeologiczny w Biskupinie i stanowiska archeologiczne na wyspie Wolin posłużyły za plenery adaptacji filmowych i rocznie ściągają do siebie tysiące turystów. Tymczasem niedaleko Wałbrzycha istniało podobne grodzisko, które po rekonstrukcji może stać się flagową atrakcją całego Dolnego Śląska.
Pozostałości średniowiecznego grodu w Dobromierzu. Może być on atrakcją
Gród średniowieczny w naszym regionie nie jest nowym odkryciem. W latach 70. XX wieku wykopaliska archeologiczne na terenie Dobromierza w powiecie świdnickim potwierdziły, iż w miejscowości tej obok kościoła pw. św. Michała Archanioła w zachowały się fragmenty grodziska datowane są na schyłek IX i pierwszą połowę X wieku, czyli okres, gdy w Wielkopolsce rządzili piastowscy przodkowie Mieszka I, a na terenie naszego regionu mieszkały plemiona takie jak Ślężanie. Lokalne grody zaś miały strzec tutejszych mieszkańców przed ekspansją państwa Wielkomorawskiego.
Takie grody obronne powstałe nad rzekami jak ten w Dobromierzu nad Strzegomką budowano w naszych okolicach przed powstaniem miast datowanych zwykle na XII i XIII wiek.
Odtworzenie starego grodu może z Dobromierza zrobić mekkę turystów i wycieczek edukacyjnych młodych ludzi poznających korzenie naszego państwa oraz regionu. Nie brak też zapotrzebowania na podobne miejscówki wśród turystów oraz grup rekonstrukcyjnych nie tylko z naszego regionu.

Projekt koncepcyjny "Ekspozycja zabudowy grodu w Dobromierzu" stworzony przez Autorską Pracownię architektoniczną Macieja Małachowicza wiosną 2018 roku obejmuje modelowe rozwiązanie powstania ekspozycji i częściowej rekonstrukcji X-wiecznego grodu.