MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Keindorff w zimowej aurze. Piękny zabytek czeka na ratunek - zdjęcia i wizualizacje

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Gmina Wałbrzych w ostatnich latach uratowała wiele zabytkowych budynków. Zyskały one nowe przeznaczenie. Niestety kilka wyjątkowych perełek czeka na ratunek i z roku na rok ich blask coraz bardziej przygasa. Takim budynkiem jest willa Keindorff przy ul. Zamkowej 2. Zobaczcie jak wygląda ona obecnie, przypominamy unikalne zdjęcia z wnętrza willi oraz wizualizacje jak może wyglądać po remoncie.

Spis treści

Willa Keindorff przy ul. Zamkowej 2 czeka na nową szansę

Powodów, dla których budynek mogący być ozdobą okolicy lub pożytecznym miejscem dla społeczności, a niszczeje i powoli umiera, może być wiele. Niedawno pisaliśmy o szpecącym okolicę pustostanie przy ul. Lubelskiej, niedokończonej inwestycji przy al. Podwale na Podzamczu, gmachu przy ul. Grottgera na Sobięcinie oraz ruinach przy Galerii Victoria będącymi reliktem po dawnym kompleksie przemysłowym.

Część z tych budynków nie jest ważna z punktu widzenia historii miasta, choć dla mieszkańców dzielnic i najbliższych rejonów tych gmachów, są one istotne i wiążą się ze wspomnieniami. Inne są ważne dla miasta oraz regionu, bo stanowią część jego spuścizny. Do takich budynków należy zabytek powstały w 1907 roku przy obecnej ul. Zamkowej 2. Villa Keindorff, dawne Wojewódzkie Kuratorium Oświaty i Wychowania czeka na ratunek.

Willa Keindorfta w zimowej aurze. Piękny zabytek czeka na ratunek - zdjęcia i wizualizacje
Elżbieta Węgrzyn

Willa Keindorff - miasto planowało uratować gmach i przystosować do potrzeb USC

Gmina Wałbrzych w ostatniej dekadzie wyremontowała i faktycznie uratowało od zniszczenia wiele zabytków w ścisłym centrum, jak choćby Dom pod Kotwicą, zabytkową aptekę przy ul. Dmowskiego, czy były bank przy ul. Sienkiewicza. Jednak sporo jeszcze zostało do zrobienia, bo zaplanowano m.in. pilny ratunek zabytkowego budynku przy ul. Zamkowej 2 i przystosowanie go na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego, jednak z uwagi na ograniczone środki, USC i Sala Ślubów zostały przeniesione do innego zabytku - willi Issmera, przy Matejki 5.

Co stało się zyskiem pałacu w okolicy Placu Solidarności, jest straconą szansą dla budynku przy ul. Zamkowej. A jeszcze w 2019 roku wyłoniono projektanta przebudowy, w kolejnym roku powstał projekt i piękne wizualizacje do niego (dołączone do tekstu). W grudniu 2020 roku otrzymano też pozwolenie na zadanie "Remont i przebudowa wraz z termomodernizacją i restauracją zabytkowego budynku położonego w zespole willowo-parkowym oraz adaptacja na cele Urzędu Stanu Cywilnego wraz z zagospodarowaniem terenu oraz pełną infrastrukturą techniczną".

Willa Keindorfta w zimowej aurze. Piękny zabytek czeka na ratunek - zdjęcia i wizualizacje
wizualizacje użyczone przez JS Architekci

Niestety rok później ratunek sypiącego się zabytku niespodziewanie zaczął się oddalać przez brak pieniędzy.
Więcej o ważnych remontach budynków urzędowych w Wałbrzychu

Tymczasem piękny neorenesansowy urokliwie położony w przyzamkowym parku zabytek przy ul. Zamkowej 2 nadal czeka na ratunek. Z roku na rok upływ czasu w nieużytkowanym budynku widać coraz jaskrawiej. Tak wygląda podczas tegorocznej zimy. Przypominamy też archiwalne zdjęcia z jego wnętrza oraz wizualizacje, które przygotowano z myślą o remoncie.

Willa Keindorff w zimowej aurze. Piękny zabytek czeka na rat...

Niestety, remontu gmachu nie ma na liście tegorocznych inwestycji

Inne planowane prace ratunkowe zabytków przez Wałbrzych opisywaliśmy w ostatnich miesiącach, to:
Dawna drukarnia przy Alei Wyzwolenia 41.

Poczta przy ul. Słowackiego

Zabytkowa studnia przy ul. Kilińskiego - Rycerskiej

Dworzec Wałbrzych Towarowy

Przebudowa willi przy ul. II Armii 4 - przebudowa

Stadion na Nowym Mieście

Pastorówka na Białym Kamieniu - tu będzie przedszkole

Byłe przedszkole będzie siedzibą Uniwersytetu Medycznego

Na temat budynku przy Zamkowej 2 pisaliśmy:

Oto najnowsze zimowe zdjęcia zabytki. Przypominamy też unikalne archiwalne zdjęcia z wnętrza willi i wizualizacje użyczone przez JS Architekci

Willa Keindorff w zimowej aurze. Piękny zabytek czeka na rat...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto