MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To nie plaża nad morzem. To Złoty Las. Kto pamięta zalew koło Wałbrzycha i Świdnicy? A kto ośrodek kolonijny?

Adrianna Szurman; MM
Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie Świdnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)
Złoty Las to przysiółek wsi Lubachów. Miejsce urocze i niezwykle malownicze. Przed laty tutejszy zalew był oblegany przez amatorów słońca i wody. Później niszczał przez lata. Dzisiaj odnowiony, zadbany, w rękach prywatnych. Organizowane są tu okolicznościowe imprezy, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się Noc Świętojańska. Zobaczcie zdjęcia wyjątkowego miejsca w regionie. Zapraszamy w podróż do Złotego Lasu nad zalew i do hotelu z tradycjami, gdzie kiedyś mieściła się Gospoda Złoty Leśny Młyn, a dziś Hotel i restauracja. Zobaczcie zdjęcia

Spis treści

Złoty Las to malownicze miejsce u podnóża Gór Sowich w połowie drogi między Wałbrzychem i Świdnicą

Choć przez wielu mieszkańców regionu Złoty Las uważany jest za oddzielną miejscowość, to faktycznie jest przysiółkiem wsi Lubachów. Malowniczy zakątek ma bogatą historię, a dzisiejsi 40., 50. i 60-latkowie z rozrzewnieniem mogą wspominać czasy, kiedy funkcjonował tu ośrodek wypoczynkowy, a teren wokół dosłownie roił się od spragnionych słońca i wodnych uciech turystów z okolicy. W sezonie codziennie to miejsce odwiedzało kilkaset osób, a w weekendy i święta nawet kilka tysięcy.

Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie. W świąteczne dni bywało tu kilkaset tysięcy osóbŚwidnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)

Nazwa pochodzi z języka niemieckiego Goldene Waldmühle i wiąże się z górnictwem.

- Znajdowały się tutaj sztolnie kopalni „Victor Friedrich”, w których wydobywano rudy ołowiu i srebra, a w Złotym Potoku miano znajdować... no właśnie złoto. Po II wojnie światowej przysiółek nosił nazwę Nieganów, obowiązującą urzędowo aż do 1996 roku, ale w praktyce, na mapach, od połowy lat 60. używano nazwy Złoty Las - opisuje Jarosław Tarłowski w opracowaniu Ośrodek Wypoczynku Świątecznego „Złoty Las” na stronie mojemiasto.swidnica.pl.

Decyzja o budowie ośrodka wypoczynkowego zapadła we wczesnych latach 70. Koncepcja zakładała budowę ośrodka wypoczynkowego przy kameralnym zbiorniku wodnym u zbiegu Złotego Potoku, który płynie z Dziećmorowic i Rusinowej oraz potoku płynącego z Modliszowa.

Miał być wzniesiony w czynie społecznym z wkładem finansowym zakładów pracy z powiatu świdnickiego. Budowę prowadził Świdnicki Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Obiekt uroczyście otwarto 1 lipca 1975 roku.

  • "Kąpielisko utworzono wykorzystując niewielki zbiornik i wznosząc kilkumetrowej wysokości zaporę ziemną.
  • Jego powierzchnia wynosiła około 1,25 ha
  • średnia głębokość około 3 metry
  • maksymalna (przy tamie) około 5 metrów
  • Cały kompleks był ogrodzony i zajmował powierzchnię 2,3 ha" - opisuje J. Tarłowski.
    [/cyt]

Co ciekawe, działało tu także pole namiotowe na 100 miejsc i pawilon turystyczny z ponad 100 miejsc noclegowych.

Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie. Chętnie bywali tu mieszkańcy Świdnicy i WałbrzychaŚwidnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)

Koniec zalewu i kąpieli w Złotym Lesie

Jak opisuje J. Tarłowski, niedoinwestowany kompleks zaczął marnieć i z przerwami działał do 2003 roku. Okresowo zamykano go ze względu na zanieczyszczenia potoku, który zasilał zbiornik. Choć budowa oczyszczalni Dziećmorowice, poprawiła jakość wody, to jednak kąpielisko nie przetrwało i zapadła decyzja, by sprzedać teren.

Gmina wiejska Świdnica sprzedała kąpielisko prywatnemu inwestorowi, który w 2005 roku rozpoczął prace na tym terenie. Powstały domki o restauracja. A obiekt zamknięto dla turystów.

Wesela, bankiety, koncerty, imprezy integracyjne w Złotym Lesie

Dzisiaj w tym miejscy organizowane są imprezy okolicznościowe, bankiety, wesela, komunie, szkolenia. W położonym na 1,5 ha akwenie żyją ryby i raki. A goście mają do dyspozycji łódki, którymi mogą pływać po zalewie i wędkować.
W okolicy są liczne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne. Chętnie zaglądają tutaj także grzybiarze. Jedną z ciekawszych imprez jest Noc Świętojańska, która co roku przyciąga ubranych na biało turystów.

Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie dzisiaj miejsce kameralne, do wynajęciaŚwidnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)

Niegdyś Gospoda Złoty Leśny Młyn, a dziś trzygwiazdkowy Hotel i restauracja

Przejeżdżając przez Złoty Las warto zwrócić także uwagę na Hotel o restaurację Złoty Las, gdzie przed wiekami mieściła się Gospoda o uroczej nazwie Złoty Leśny Młyn, po której zachowało się jeszcze kilka zdjęć i rycin. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to w istniejącym wówczas gościńcu pod nazwą Gasthof zur Goldenen Waldmeule __goszczono arystokratów, artystów, polityków i dobrze sytuowanych mieszkańców. Gospoda Goldene Waldmühle nad Złotym Potokiem była uroczym miejscem.

Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Dawna Gospoda Złoty Leśny Młyn była wielokrotnie przebudowywanaŚwidnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)

Złoty Leśny Młyn, schronisko, ośrodek wypoczynkowy Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie

"Bardzo popularna gospoda Złoty Leśny Młyn - powstała na miejscu budynku gwarectwa kopalni rud ołowiu i srebra w okolicy Lubachowa. Przed wojną znacznie przebudowana i przekształcona na schronisko" - wspomina fotopolska.eu.

Jak podaje labiryntarium.pl:

"Połowa XIX wieku (...), to wzrost zainteresowania walorami turystycznymi malowniczej doliny Złotego Potoku. W przewodniku turystycznym z 1869 roku, jako cel wycieczki ze Świdnicy „w góry” wymieniany jest Złoty Las i miejscowa „w najwyższym stopniu skromna gospoda”. Popularność Złotego Lasu, jako celu wycieczek, rosła w szybkim tempie. Jeszcze w 1886 roku pisano o „ zacisznej, położonej nad małym strumykiem, gospodzie Goldene Waldmühle, a już cztery lata później powstała Villa zur Erholung, zaś Goldene Waldmühle została rozbudowana i poszerzyła swoją ofertę o możliwość wynajmowania latem pokoi".

Plaża i kąpielisko w Złotym Lesie
Złoty Leśny Młyn kilkaset lat temu i dzisiaj gościł i karmił przyjezdnychŚwidnica Moje Miasto (zalew Złoty Las) i fotopolska.eu (hotel Złoty Las)

Oba obiekty zbudował mistrz Wilhelm Krohe (1843 – 1912), wykonawca licznych budynków w Świdnicy. Po 1900 zajazd Goldene Waldmühle poszerzono i rozbudowano. Zajazd wymieniano w Przewodniku po Górach Wałbrzyskich i Sowich z 1900 roku. Po II wojnie światowej działał tu ośrodek wypoczynkowy Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, zmodernizowany w latach 80. Organizowano tu kolonie letnie. Dzisiaj w przebudowanym obiekcie działa nowoczesny, trzygwiazdkowy hotel z restauracją, reklamowany jako Złoty Las VIP Resort.

Tutaj znajdziecie Złoty Las nad zalewem, zobaczcie na mapie poniżej

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto