Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu i okolicy mogą niebawem zacząć działać liderki i liderzy higieny cyfrowej!

Paweł Gołębiowski
"Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej"
"Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej" Fot. Organizatora
Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic niebawem zyskają swoich liderów i liderki higieny cyfrowej. Wiedzę na temat higieny cyfrowej i narzędzia wspierające działania na rzecz lokalnej społeczności zdobędzie 25 osób wyłonionych w drodze rekrutacji do programu „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”.

O tym, że higiena cyfrowa, czyli właściwe zachowania chroniące zdrowie związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu to ważna sprawa, trzeba pamiętać, przypominać innym i przekonywać ich. Z Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022 wynika bowiem, że tylko 14 procent osób kontroluje swój czas ekranowy, a zaledwie 1 na 5 osób unika używania telefonu przed snem. Dotyczy to nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych.

Niebawem w Wałbrzychu pilotaż programu

- Używanie telefonów i internetu w sposób ryzykowny dla zdrowia stało się problemem społecznym i dotyczy w zasadzie wszystkich grup wiekowych. I chociaż o edukacji cyfrowej najczęściej myślimy w kategoriach dzieci i młodzieży, to potrzebują jej wszystkie grupy wiekowe, zarówno przemęczeni ekranowo dorośli, jak i seniorzy, którzy coraz intensywniej korzystają z sieci. Dlatego ideą naszego programu jest inspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz promocji higieny cyfrowej. Naszym zdaniem w lokalnej edukacji społecznej najlepsze są osoby, które mieszkają w danej społeczności i znają jej specyfikę oraz potrzeby – mówi Magdalena Bigaj, twórczyni Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.

Dlatego niezwykle cenną inicjatywą jest program nazwany „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”, organizowany przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundację „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”. Pilotaż tego programu odbędzie się za kilkanaście dni w Wałbrzychu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.
Wiedzę na temat higieny cyfrowej i narzędzia wspierające działania na rzecz lokalnej społeczności zdobędzie tu 25 osób wyłonionych w drodze rekrutacji.

Program skierowany jest do osób, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnych społeczności i promować higienę cyfrową oraz odpowiedzialne używanie telefonów i internetu. Pilotażowa edycja odbędzie się dla Wałbrzycha i gmin ościennych. Uczestnikami programu mogą być m. in.: nauczyciele i nauczycielki, osoby pracujące w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, samorządach, ośrodkach kultury czy lokalnych organizacjach społecznych.

- Chociaż nowe technologie rozwijają się globalnie, mają ogromny wpływ na życie społeczne także na poziomie lokalnym. Dbałość o obywateli oznacza dzisiaj nie tylko troskę o to, co ich otacza fizycznie, ale także o przestrzeń cyfrową, w której się poruszają. Program lokalnych liderów i liderek to edukacja prowadzona najbliżej mieszkańców, w ich społeczności, a nie gdzieś w odległych metropoliach – mówi Martyna Gacek-Świecik z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

W ramach bezpłatnego programu szkoleniowego przewidziano:

  • jednodniowe szkolenie stacjonarne w Wałbrzychu (20 października 2023) z zakresu tworzenia zasad higieny cyfrowej dla różnych grup wiekowych oraz tworzenia i wdrażania projektów na rzecz lokalnych społeczności;
  • cykl 4 webinarów (listopad 2023);
  • wsparcie w opracowaniu planu działania na rzecz lokalnej społeczności w zakresie podnoszenia poziomu higieny cyfrowej;
  • bezpłatną opiekę mentoringową w czasie realizacji lokalnych projektów;
  • uzyskanie certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu wydanego przez Komisję Europejską oraz Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa - warunkiem uzyskania certyfikatu jest udział w szkoleniach stacjonarnych i online oraz przedstawienie planu projektu na rzecz lokalnej społeczności.

Jak zgłaszać się do programu

Zgłoszenia do programu “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej” odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. W wiadomości wysłanej na adres [email protected] należy przesłać następujące informacje: imię i nazwisko, numer telefonu, wykonywany zawód, opcjonalnie nazwę reprezentowanej instytucji oraz informację o tym, w jaki sposób kandydat lub kandydatka chcieliby wykorzystać zdobytą wiedzę. Informacja o dotychczasowych działaniach na rzecz lokalnej społeczności będzie mile widziana, choć nie jest wymagana. W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 25 uczestników.
Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej: cyfroweobywatelstwo.pl/liderzy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto