Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Księżna z Sapiehów zwiedziła zamek Książ (ZDJĘCIA)

RED
Wizyta w zamku Książ Ede Sapiehy-Różańskiej herbu Lis, przedstawicielki jednej z najstarszych litewsko - polskich rodzin magnackich
Wizyta w zamku Książ Ede Sapiehy-Różańskiej herbu Lis, przedstawicielki jednej z najstarszych litewsko - polskich rodzin magnackich Zamek Książ w Wałbrzychu
Ede Sapieha-Różańska herbu Lis należy do jednej z najstarszych litewsko - polskich rodzin magnackich. Urodzona w Brazylii, od 2003 roku mieszka w Warszawie i zajmuje się malarstwem.

Księżna mimo, że jest obywatelką Brazylii (z domu Sequine Brandao) płynnie mówi po polsku. Jest także jedyną przedstawicielką rodziny Sapiehów mieszkającą na stałe w Polsce. Pozostali członkowie rodziny mieszkają m.in. w Kenii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. W 2003 roku księżna Ede zdecydowała się na pozostanie w Polsce i to tutaj wychowuje swojego 19-letniego syna Łukasza. W 2010 roku zmarł mąż księżnej - książę Jerzy Andrzej.

Sapiehowie to jeden z najpotężniejszych litewskich i polskich rodów magnackich, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z lat 40. XV w. W 1700 roku Michał Franciszek Sapieha z linii różańskiej otrzymał tytuł książęcy od cesarza Leopolda I, który wygasł jednak już w roku nadania. W 1768 r. Sejm Polski w uznaniu zasług oraz niekwestionowanej potęgi przyznał tytuł książęcy dla całego rodu. Do 1795 roku ród Sapiehów wydał m.in. 41 wojewodów, 14 kasztelanów, 4 hetmanów wielkich litewskich, 2 hetmanów polnych litewskich, 3 kanclerzy wielkich litewskich, nie licząc kilkudziesięciu osób piastujących wiele innych ważnych w czasie I Rzeczypospolitej urzędów.

Księżna Ede Sapieha-Różańska nie jest jedyną przedstawicielką najwyższej europejskiej arystokracji, która w ostatnich latach odwiedziła Książ. Regularny gościem w zamku przodków jest książę Bolko von Pless, wnuk Hansa Heinricha XV i księżnej Daisy. W ubiegłym roku odwiedzili Książ także młodszy brat głowy cesarskiego rodu Habsburgów - arcyksiążę Paul z żoną arcyksiężną Eiliką (z domu księżniczką Oldenburg), a także książę Andreas von Sachsen-Coburg-Gotha, głowa dynastii Coburgów, która do dziś panuje w Belgii i Wielkiej Brytanii. W 1992 roku zamek Książ zwiedził książę Edward, hrabia Wessex - najmłodsze dziecko królowej brytyjskiej Elżbiety II i jej małżonka Filipa, księcia Edynburga. Wizyta w Książu była jednym z punktów pobytu księcia Edwarda na Dolnym Śląsku, który przyjechał wówczas na Festiwal Wratislavia Cantans.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto