Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Podpisano umowę z wykonawcą trasy podziemnej w Książu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Podpisanie umowy w sprawie budowy podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ
Podpisanie umowy w sprawie budowy podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ Zamek Książ w Wałbrzychu
Budowa podziemnej trasa turystyczna ma zostać zakończona we wrześniu 2018 r. Turyści będą mogli ją zwiedzać przez cały rok, a nie jak wcześniej ustalono od kwietnia do października.

We wtorek (27 lutego) została podpisana umowa pomiędzy Anną Żabską, prezes gminnej spółki Zamek Książ w Wałbrzychu i Tomaszem Krzysztofem Olszówką, wiceprezesem TWS GB sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w sprawie budowy podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ.

– Po konsultacjach z władzami Wałbrzycha oraz radą nadzorczą spółki, zapadła decyzja o zwiększeniu środków na realizację tego zadania. Dzięki temu dopiero za piątym razem udało się rozstrzygnąć przetarg – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. – Wybrana została oferta TWS GB sp. z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą we Wrocławiu, która opiewa na nieco ponad 3,5 mln zł (brutto). Drugą ofertę złożyła firma Sirbud-Minari S.A. z Wałbrzycha, a jej wartość to nieco ponad 4 mln zł (brutto).

Galeria zdjęć i film z podziemi zamku Książ

Turyści zejdą do podziemi i wyjdą z nich klatką schodową zabudowaną w szybie o głębokości 50 metrów, który zostanie wydrążony na Tarasie Północnym. Prawie półkilometrowa trasa zwiedzania na głębokości 50 m będzie zawierać ścieżkę dydaktyczną oprawioną instalacjami audiowizualnymi. W części podziemi odizolowanej dźwiękoszczelnymi tamami od trasy turystycznej, nadal będą funkcjonowały placówki Polskiej Akademii Nauk: pracownia geofizyki i centrum badań kosmicznych.

– Opracowując koncepcję podziemnej trasy turystycznej musieliśmy uzyskać m.in. ekspertyzę chiropterologa w sprawie ochrony nietoperzy, które zimują w podziemiach Książa – wyjaśnia Bogdan Rosicki, specjalista ds. trasy podziemnej Zamku Książ w Wałbrzychu. – Wstępne ustalenia zakładały, że turyści będą mogli zwiedzać podziemia tylko od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach trasa miała być zamknięta. Uzyskaliśmy jednak warunkową zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu na udostępnienie podziemi również zimą. W tym czasie będą przez cały czas pod nadzorem chiropterologa, a wpuszczane do nich grupy turystów będą mniejsze niż latem.

W trakcie liczenia nietoperzy prowadzonego w podziemiach Książa w styczniu 2018 r. doliczono się sześciu sztuk. Są to: nocki Bechsteina, nocki rude i gacki brunatne. Udostępnienie podziemi pod zamkiem Książ będzie ukoronowaniem prowadzonych od wielu lat badań historycznych i zarazem ostatnim punktem udostępnienia obiektów projektu Riese w regionie. Od lat dostępne są podziemia położone na terenie gminy Walim: Rzeczka i Włodarz oraz gminy Głuszyca: Osówka. Wraz z udostępnieniem podziemnej trasy turystycznej mają być kontynuowane prace związane z wyjaśnieniem ich tajemnic.

Prace nad przygotowaniem podziemnej trasy turystycznej trwają od grudnia 2015 r. Podpisano wówczas umowę pomiędzy gminą Wałbrzych i Polską Akademią Nauk, w sprawie wspólnego użytkowania podziemi. Następnie kierownictwo Książa musiało uzyskać ekspertyzę chiropterologa. Kolejnym problemem był brak porozumienia z Lasami Państwowymi, dotyczący budowy schodów od murów do wejścia do podziemi. Dlatego zapadł decyzja o wydrążeniu szybu na Tarasie Północnym. W końcu pojawił się problem z wyłonieniem wykonawcy inwestycji. Wpływ na to miały przede wszystkim dwa czynniki: zbyt krótki termin realizacji zadania oraz zbyt niska kwota, którą spółka Zamek Książ zamierzała przeznaczyć na to zadanie. Dlatego potrzebnych było pięć przetargów do wyłonienia wykonawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto