Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Przygotowania do otwarcia klasy licealnej o profilu wojskowym

Artur Szałkowski
Bogusław Kuta, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu
Bogusław Kuta, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Prawdopodobnie od roku szkolnego 2018/2019, w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu zacznie działać kolejna licealna klasa mundurowa. Tym razem będzie to klasa o profilu wojskowym.

Od dziewięciu lat w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu funkcjonują klasy licealne o profilach: strażackim i policyjnym. Na tym dyrekcja placówki nie zamierza poprzestać. Poczyniła już znaczące kroki w kierunku uruchomienia klasy wojskowej.

– Najpierw uzyskaliśmy zgodę prezydenta miasta na utworzenie kolejnej klasy mundurowej – mówi Bogusław Kuta, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. – Następnie podpisaliśmy umowę partnerską z jednostką wojskową, która jest położona najbliżej naszej szkoły - 22 Karpackim Batalionem Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Teraz dyrekcja szkoły czeka na zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej , w sprawie utworzenia certyfikowanej klasy mundurowej. Decyzja powinna zapaść w kwietniu. W 2017 r. MON ruszył z pilotażowym programem klas mundurowych. Dotychczas certyfikowane przez MON klasy wojskowe utworzono w 52 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie kraju. Planowanych jest utworzenie kolejnych 150. Wałbrzyska szkoła ma duże szanse, by znaleźć się w tym gronie. Przemawia za tym kilka faktów. Wałbrzych po Wrocławiu, to drugie pod względem wielkości miasto na Dolnym Śląsku. W Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim nie ma klas mundurowych o profilu wojskowym. Ponadto w pobliżu jest jednostka wojskową, z którą placówka podpisała już umowę partnerską.

– Program klas I, II i pierwszy semestr III obejmują wojskowe zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym na poligonie oraz na strzelnicy. W drugim semestrze klasy III uczniowie przygotowują się do matury – wyjaśnia Bogusław Kuta. – W klasie III uczniowie składają przysięgę wojskową. Ukończenie klasy wojskowej otwiera drogę do rozpoczęcia zawodowej służby wojskowej. Jest też premiowane przy przyjęciach na uczelnie wojskowe.

Decyzja o utworzeniu klasy ma też podłoże finansowe. Do 52 szkół, gdzie już są takie klasy trafiło z MON-u 5 mln zł, m.in. na umundurowanie, pomoce dydaktyczne, czy opłacenie zajęć poligonowych. Klasa wojskowa ma być dostępna również dla dziewcząt i liczyć nie więcej niż 27 uczniów. Jednym z kryteriów przyjęć ma być test sprawnościowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto