Wałbrzych przygotowuje siedzibę dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej

Artur Szałkowski; Fot. Dariusz Gdesz
Udostępnij:
We wtorek (16 października) Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu budynku byłego internatu oraz przylegającej do niego działki na rzecz Skarbu Państwa. Obiekt ma być siedzibą Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przyjęcie przez Radę Miejską Wałbrzycha uchwały o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości przy ul. Internatowej wraz z przylegającą do niej działką na rzecz Skarbu Państwa, to początek procedury związanej z przekazaniem nieruchomości na potrzeby batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymałem pismo od dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej o przyjęciu propozycji przekazania budynku na potrzeby batalionu – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Prace remontowe obiektu powinny ruszyć jeszcze w 2018 r. i potrwać około 1,5 roku. Złożyliśmy także deklaracje przekazania na potrzeby kadry dowódczej mieszkań komunalnych w Wałbrzychu.

Prezydent Wałbrzycha dodaje, że na stałe w batalionie WOT będzie pełniło służbę około 50-80 żołnierzy. Natomiast w weekendy na szkolenia będzie przyjeżdżało dodatkowo 300 żołnierzy. Ulokowanie batalionu WOT na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze przyczyni się do rewitalizacji tego fragmentu miasta. Wojsko podejmując decyzję o lokalizacji batalionu w tym miejscu uwzględniło m.in. dostępność do obiektów sportowych (hala, basen kryty), czy szpitala wieloprofilowego. Ponadto obiekt przewidziany pod siedzibę batalionu jest w bliskim sąsiedztwie strzelnicy i około 16 km od granicy Polski. Obecność żołnierzy w tym rejonie ma także wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców. Wśród zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest m.in. zwalczanie klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków.

Oficjalna decyzja o lokalizacji batalionów WOT na Dolnym Śląsku ma zostać podana przez Ministerstwo Obrony Narodowej przed końcem 2018 r. Na razie wiadomo, że dowództwo WOT rekomendowało Wałbrzych jako siedzibę batalionu lekkiej piechoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie