Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Rocznica urodzin gen. Benedykta Łączyńskiego. Jest pochowany w naszym mieście (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Miejsce pochówku generała Benedykta Łączyńskiego na cmentarzu parafialnym na wałbrzyskim Szczawienku
Miejsce pochówku generała Benedykta Łączyńskiego na cmentarzu parafialnym na wałbrzyskim Szczawienku Dariusz Gdesz / Wikipedia
Benedykt Łączyński urodził się 239 lat temu. Był oficerem Legionów Polskich we Włoszech i generałem Wojska Polskiego, a prywatnie bratem Marii Walewskiej. Zmarł w trakcie kuracji w Szczawnie-Zdroju.

Benedykt Łączyński urodził się 21 marca 1779 roku w Kiernozi, dawniej mieście, a obecnie wsi położonej w województwie łódzkim. Jego siostrą była Maria Walewska z Łączyńskich, kochanka cesarza Francji Napoleona Bonaparte, któremu urodziła syna - Aleksandra Floriana Józefa Colonna-Walewskiego. W szeregi Wojska Polskiego Benedykt Łączyński wstąpił w 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej. Awansował wówczas na porucznika. Później służył w Legionach Polskich we Włoszech, wojskach Księstwa Warszawskiego oraz armii francuskiej.

Za męstwo był odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej oraz Orderem Virtuti Militari. 25 marca 1814 roku w starciu pod La Fere Champenoise został ranny i dostał się do niewoli pruskiej. Po interwencji cara Aleksandra I został wypuszczony na wolność. Złożył wówczas dymisję ze służby francuskiej. Generał Antoni Paweł Sułkowski uczynił go odpowiedzialnym za powrót żołnierzy polskich do kraju. W 1816 roku Łączyński zaczął się zmagać z chorobą płuc i uzyskał dymisję. W 1820 r. emerytowany i schorowany generał przebywał na kuracji w Szczawnie-Zdroju, gdzie zmarł 7 sierpnia. Spoczywa na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Świętej Anny w Wałbrzychu (dawniej Szczawno Dolne).

W księdze zmarłych parafii zapisano: „1820, 9-tego sierpnia pochowany został polski generał brygady pan Józef Łączyński, oficer i kawaler orderu Legii Honorowej Królestwa Francuskiego, kawaler orderu św. Stanisława Królestwa Polskiego oraz innych orderów, który zmarł na kamicę 7 sierpnia rano po godzinie 6 w wieku 42 lat. Przybył on z Warszawy w Królestwie Polskim, gdzie mieszkał, do Szczawna Górnego na leczenie zdrojowe, w tej miejscowości znalazł śmierć, a na cmentarzu w Szczawnie Dolnym miejsce spoczynku”. Pomnik nagrobny ufundowany przez przybywających do uzdrowiska polskich kuracjuszy stoi nad mogiłą generała do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto