Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Urodziny Stanisława Grędzińskiego

Artur Szałkowski
Stanisław Grędziński w hali lekkoatletycznej im. Wałbrzyskich Olimpijczyków, której modernizację nadzorował
Stanisław Grędziński w hali lekkoatletycznej im. Wałbrzyskich Olimpijczyków, której modernizację nadzorował Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Urodziny Stanisława Grędzińskiego. Jeden z najwybitniejszych sportowców naszego miasta, dwukrotny mistrz Europy i olimpijczyk z Meksyku, kończy dzisiaj 72 lata.

Wałbrzych: Urodziny Stanisława Grędzińskiego. Obecnie prezes i trener Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych oraz mgr inż. budownictwa, a w przeszłości wybitny lekkoatleta, przyszedł na świat 19 października 1945 roku w Ostrzycy (woj. lubelskie). Rodzina Stanisława Grędzińskiego przeprowadziła się później do Łęknicy (woj. lubuskie) i tam przyszły lekkoatleta ukończył szkołę podstawową.

Edukację na poziomie szkoły średniej kontynuował w Wałbrzychu, gdzie został uczniem technikum górniczego. To właśnie tam dostrzeżono talent Stanisława Grędzińskiego i skierowano na profesjonalne trening do Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych. Na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 roku zdobył dwa złote medale, w biegu na 400 m i sztafecie 4 × 400 m. Na Mistrzostwach Europy w Atenach w 1969 roku zdobył brązowy medal w biegu na 400 m. Natomiast w trakcie Halowych Mistrzostw Europy w Wiedniu w 1970 roku, wywalczył srebrny medal w sztafecie 4 x 2 okrążenia.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku Stanisław Grędziński startował w sztafecie 4 × 400 m wraz z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim). Polacy z czasem identycznym jak sztafeta Republiki Federalnej Niemiec (3:00,5) zostali sklasyfikowani na 4. miejscu. Co wielu bezstronnych obserwatorów uznało za krzywdzące dla Polaków, którzy mieli ukończyć bieg minimalnie przed Niemcami. O tym jak oszukano wówczas Polaków i pozbawiono medali olimpijskich, możecie przeczytać tutaj. Na pocieszenie pozostało Grędzińskiemu i jego kolegom ustanowienie fantastycznego rekordu Polski, który przetrwał wiele lat.

Po przedwczesnym zakończeniu kariery sportowej z powodu kontuzji, Stanisław Grędziński - absolwent Politechniki Wrocławskiej, zaczął pracować jako inżynier budownictwa. Nadzorował budowy i przebudowy wielu obiektów sportowych w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim. Był zaangażowany m.in. w modernizację hali lekkoatletycznej Górnika Wałbrzych na terenie dzielnicy Nowe Miasto oraz przy budowie centrum sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto