MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła 17 mln zł w czasie remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu! W tle pranie brudnych pieniędzy

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Podczas remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu wyłudzono 17 mln zł. Podejrzanych jest 7 osób, wykonawcy i podwykonawcy prac
Podczas remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu wyłudzono 17 mln zł. Podejrzanych jest 7 osób, wykonawcy i podwykonawcy prac Dariusz Gdesz
Sprawę potężnego przekrętu finansowego w Starej Kopalni w Wałbrzychu bada obecnie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Sumy są szokujące. W Starej Kopalni w Wałbrzychu działała zorganizowana grupa przestępcza, która zdaniem śledczych podczas remontu i adaptacji obiektu wyłudziła w sumie 17 mln zł! Nikt niczego nie zauważył? Na trop afery wpadł Urząd Kontroli Skarbowej we Wrocławiu i to on zaalarmował prokuraturę.

Spis treści

Fakty, które ustalili śledczy są szokujące. Zorganizowana grupa przestępcza, która oszukiwała i kradła w Starej Kopalni w Wałbrzychu to przedsiębiorcy, którzy byli zatrudnieni do prac przy rewitalizacji i adaptacji byłej Kopalni Węgla Kamiennego Julia na cele kulturalne.

Przekręt finansowy w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Wyłudzili 17 mln zł

Zdaniem prokuratury, podczas prac doszło do potężnego przekrętu finansowego. Na trop afery wpadli pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu. To oni zaalarmowali śledczych.

- Sprawa dotyczy zagospodarowania terenu Starej Kopalni w Wałbrzychu i prac wykonywanych w latach 2014 - 2015. O udział w procederze podejrzanych jest siedem osób. Śledztwo przez długi czas było zawieszone, z uwagi na konieczność przeanalizowania wielu dokumentów i sporządzenia skomplikowanych opinii prawnych przez biegłych księgowych, ale teraz można powiedzieć, że ma się ku końcowi i jest już w ostatniej fazie - zaznacza Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Podejrzani o zawyżanie faktur podczas remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu

Siedem osób, przedstawicieli wykonawców i podwykonawców podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która oszukała gminę Wałbrzych na 17 mln zł, pranie brudnych pieniędzy, zawyżanie ilości i wartości wykonanych w Starej Kopalni robót, obrót nierzetelnymi fakturami i inne przestępstwa skarbowe.

Rewitalizacja i adaptacja KWK Julia (Thorez) miała kosztować 52,5 mln, kosztowała ok. 100 mln zł

Przypomnijmy. W 2008 roku gmina zleciła opracowanie koncepcji zagospodarowania byłej kopalni (rozbudowywanej w latach 1863 – 1957), gdzie mieściło się Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu. Remont oszacowano na kwotę 52,5 mln zł. Dokumenty w sprawie dofinansowania podpisali w kwietniu 2010 r. prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Dofinansowanie opiewało na 36 mln zł, a brakujące 17 mln zł wyłożyła gmina Wałbrzych.

Wraz z postępem prac szybko okazało się, że projekt jest niedoszacowany i trzeba go rozszerzyć. Ostatecznie I część remontu Starej Kopalni pochłonęła ponad 100 mln zł! Blisko połowę stanowiła dotacja z Unii Europejskiej przekazana za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałą kwotę wyłożyło miasto. Od 2011 roku prezydentem miasta był Roman Szełemej i to jemu przypadł zaszczyt otwierania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Rozliczenie inwestycji założono do 2015 roku.

Najprawdopodobniej będzie kolejny remont i adaptacja Starej Kopalni w Wałbrzychu

Dziś Stara Kopalnia podziwiana jest przez turystów i gości z całej Polski i nie tylko. To unikat na skalę europejską. Zabytek górniczy z ruiny przemienił się w zadbany obiekt, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy masowe o różnym charakterze. Obiekt zachwycił ministrów, aktorów, celebrytów, turystów z różnych stron, a obecnie gmina stara się o pozyskanie następnej partii pieniędzy na adaptację i rewitalizację kolejnej części zabytku.

Tym razem chodzi o pieniądze na adaptację zakładu obróbki mechanicznej węgla w ruinie. Widać go od strony ul. Wysockiego w Wałbrzychu. Wałbrzych stara się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji m.in. na zabezpieczenie tego miejsca w taki sposób, by można było tam bezpiecznie wchodzić. Dziś obiekt grozi zawaleniem i jest zakaz wstępu. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych.

Do sprawy wyłudzenia pieniędzy podczas remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu wrócimy. Nasuwa się szereg pytań m.in. o nadzorowanie inwestycji przez urzędników gminy oraz ustanowionego do tego inżyniera kontraktu.

Zobaczcie zdjęcia z remontu i hucznego otwarcia Starej Kopalni w Wałbrzychu w galerii poniżej

Podczas remontu Starej Kopalni w Wałbrzychu wyłudzono 17 mln zł. Podejrzanych jest 7 osób, wykonawcy i podwykonawcy prac

Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła 17 mln zł w czasie...

Zobacz też

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto