Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha oznacza konieczność wyburzenia kilku domów. Część mieszkań ma jednak obciążoną hipotekę.

Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha od strony Świebodzic, to dobra wiadomość dla kierowców i fatalna dla rodzin, które spłacają kredyty mieszkaniowy za lokale przeznaczone do... rozbiórki. Trzy lata temu państwo Zielińscy otrzymali od banku upragniony kredyt mieszkaniowy z terminem jego spłaty przez okres 30 lat. Za uzyskane pieniądze zakupili mieszkanie przy ul. Wrocławskiej 186 w Wałbrzychu. Ponieśli dodatkowe koszty związane z remontem lokalu. Niestety stracą mieszkanie. Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha przewiduje bowiem poszerzenie ul. Wrocławskiej. Dlatego część stojących przy niej domów przeznaczono do rozbiórki.

– Kiedy staraliśmy się i uzyskaliśmy kredyt nikt z gminy nas nie uprzedził, że planowana jest rozbiórka domu w związku z przebudową wjazdu do Wałbrzycha – mówi Magdalena Zielińska, mieszkanka ul. Wrocławskiej. – Teraz z mężem i dzieckiem utracimy mieszkanie, a nadal będziemy musieli spłacać kredyt hipoteczny za nieruchomość, której już nie będzie.

Magdalena Zielińska dodaje, że kiedy zapadła decyzja o rozbiórce domu w związku z przebudową wjazdu do Wałbrzycha, gmina proponowała im kilka mieszkań, które wymagały remontu kapitalnego. Przy spłacanym kredycie małżeństwa na to nie stać. Pani Magdalena przebywa na urlopie wychowawczym. W podobnej sytuacji jak państwo Zielińscy jest jeszcze jedna rodzina z ul. Wrocławskiej, która również utraci mieszkanie w związku z przebudową wjazdu do Wałbrzycha. Władze miasta deklarują wsparcie, również w rozmowach z bankami, które udzielały rodzinom kredytów.

– Sytuacja z ul. Wrocławskiej jest wyjątkowa i mamy nadzieję, że w taki sposób zostanie ona potraktowana przez banki – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Są sytuacje, że można przenieść kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie. Myślę, że takie rozwiązanie w tych dwóch przypadkach byłoby najrozsądniejsze.

Do 10 stycznia w nieruchomości przy ul. Wrocławskiej 186 ma się pojawić wyznaczony przez wojewodę dolnośląskiego rzeczoznawca, który dokona wyceny nieruchomości. Na ich podstawie będą wypłacane mieszkańcom odszkodowania przez gminę. Cała nieruchomość z siedmioma mieszkaniami stanowi bowiem własność prywatną.

– Zdajemy sobie sprawę jak dużą niedogodnością dla mieszkających tam osób jest utrata ich prywatnych lokali – tłumaczy Roman Szełemej. – Dlatego podjąłem decyzję o objęciu wyceną nie tylko samego budynku, który stoi na działce potrzebnej nam pod inwestycję drogową, ale także należącego do lokatorów pasa ziemi za nieruchomością, który nie jest nam niezbędny. To zwiększy kwotę odszkodowań dla mieszkańców

Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha, to jedna z największych inwestycji drogowych miasta ostatnich lat. Będzie prowadzona od skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Wilczej do skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Pogodnej. Na całej długości ma zostać zbudowana czteropasmowa droga, po dwa pasy w obu kierunkach. Natomiast na wysokości palmiarni będzie rondo. Dokończony będzie też remont skrzyżowania ulic Wrocławskiej, de Gaulle’a i Uczniowskiej. Przebudowa wjazdu do Wałbrzycha i remont fragmentu drogi krajowej nr 35, ma pochłonąć około 28 mln zł. Inwestycja ma być ukończona na początku 2015 r.

Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 31 grudnia 2013 r.

Komentarze (19)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

waza (gość)

Jak UM sprzedawałby te mieszkania w tym domu , to metr kwadratowy juz po 3000 zł , albo jeszcze więcej?
A jak ma kupić od mieszkańców , to po 1200 zł/m.kw. !!!
Paranoja. Tym ludziom trzeba dać albo odpowiednią kase, albo gotowe mieszkania o min. takim samym, standarcie!
Ciekawe jak by urzędasom domy likwidowali, co by sie działo i jakie by dostali?

MMW (gość)

Jest budynek 186 na Wrocławskiej za budynkiem 185 a nie 187 i faktycznie jest to jedyny budynek parzysty po stronie nieparzystej. nie chodzi tu o numer 146 tylko na 100% o numer 186. Jest to przy zjeździe na ul. Zdrojową.

tom (gość)

Tu \"problem\" jest z jednym domem. Jestem ciekaw jakie cyrki będą przy burzeniu Konradowa.

LESZEK (gość) (LESZEK)

Przypuszczam, że numer 186 widniejący na budynku powstał przez przerobienie cyfry 9 na 6. Nie ma żadnego innego i logicznego wytłumaczenia, żeby po nieparzystej stronie ul. Wrocławskiej znajdował się numer parzysty, tym bardziej, że nieruchomość wcześniejsza ma numer 187 a ostatnia /przed wjazdem w lewo do parkingu w Książu/ posiada numer 191. Czyli prawidłowa kolejność numeracji powinna być: 187, 189, 191, a nie 187, 186, 191. Dlaczego tak jest - nie wiem.

LESZEK (gość)

Nie ma numeru 186 na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu - prawdopodobnie chodzi o nr 146. Przydałoby się weryfikować to przed napisaniem.

minia (gość) (Student prawa )

a jak im nie przyznają kredytu albo wzieli go we franku w dobrych czasach, to teraz będą musieli jeszcze dopłacić, poza tym jeszcze nie widział przypadku, zeby wywłaszczajacy szastał groszem, zazwyczaj zaniża wyceny

pi (gość)

Kilka informacji w tej sprawie jak stanowią przepisy:
"Jeżeli na nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego tej nieruchomości zostały ustanowione ograniczone prawa rzeczowe z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, prawa te wygasają."
"Odszkodowanie za nieruchomości, przysługuje dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym nieruchomości oraz osobom, którym przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe."
"Jeżeli na nieruchomościach jest ustanowiona hipoteka, wysokość odszkodowania z tytułu wygaśnięcia hipoteki ustala się w wysokości świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, wraz z odsetkami zabezpieczonymi tą hipoteką. Odszkodowanie to podlega zaliczeniu na spłatę świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką wraz z odsetkami."
Należy zwrócić uwagę, że zrid zatwierdza podział nieruchomości przy czym linie rozgraniczające teren ustalone decyzją zrid stanowią linie
podziału nieruchomości. Konsekwencją podziału nieruchomości jest to, że hipoteka obciążająca dotychczas nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości
utworzone przez podział (hipoteka łączna).

antoni (gość)

Chałupy już częściowo rozwalone, a sprawa odszkodowań na etapie ustaleń jak szacować kwotę rekompensaty?
Może trzeba było zacząć z drugiej strony?

miki (gość)

Zdajemy sobie sprawę jak dużą niedogodnością dla mieszkających tam osób jest utrata ich prywatnych lokali – tłumaczy Roman Szełemej. – Dlatego podjąłem decyzję o objęciu wyceną nie tylko samego budynku, który stoi na działce potrzebnej nam pod inwestycję drogową, ale także należącego do lokatorów pasa ziemi za nieruchomością, który nie jest nam niezbędny. To zwiększy kwotę odszkodowań dla mieszkańców
Kolejna samowolka.

Limciu (gość)

Widziałem operaty szacunkowe (wyceny) tego "rzeczoznawcy" wojewody dolnośląskiego. Do określenia wartości nieruchomości w Wałbrzychu bierze transakcje z jakiegoś zadupia w woj. lubuskim, bo rzekomo bliżej nie zanotowano żadnych transakcji nadających się do analizy (to przy okazji wywłaszczeń pod naszą zachodnią obwodnicę). Za duże mieszkania ludzie dostaną tyle kasy, że może starczy im na kawalerki w Głuszycy albo innym Walimiu. Jak przeniosą na takie "majątki" hipoteki, to przy okresowej ocenie kredytów hipotecznych (wg prawa bankowego minimum co 5 lat) banki wypowiedzą im umowy kredytowe, a komornicy sprzedadzą mieszkania znajomkom za pół ceny. Wylądują pod mostami (jak jakieś znajdą w okolicy) za to z długami do spłaty oprocentowanymi wg karnych stóp procentowych. Ugotowani do końca życia.