Spis treści
Jeszcze kierowcy nie zapomnieli trzyletnich utrudnień na drogach w kilku częściach Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju związanych z budową obwodnicy, wyczekują też na zakończenie prac na ul. 1 Maja i Zachodniej, tymczasem na ten rok zaplanowano dwa ważne remonty ulic w ścisłym centrum. Mowa o zapowiadanym od lat remoncie Placu Grunwaldzkiego, a także przebudowie ul. Matejki i fragmentu Moniuszki.
Do remontu Plac Grunwaldzki - kiedy zaczną się prace?
W styczniu wyłoniono wykonawcę inwestycji nazywanej modernizacją Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu w ramach rewitalizacji II. To zamierzenie budowlane polega na zaprojektowaniu i wykonaniu remontu ul. Wysockiego na długości ok. 105 metrów bieżących, czyli w przybliżeniu od budynku DARR-u do serca placu. Prace przeprowadzi Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane "Sta-Dar" Dariusz Stańczyk ze Świebodzic i mają one kosztować 2 267 947,8 zł.
Ulica Wysockiego w jej wschodnim biegu od ul. Sikorskiego to ważna arteria tranzytowa zarówno w obrębie miasta, jak i komunikacyjnie z innymi gminami.
- Inwestycja ta jest obecnie w fazie przygotowania projektu, przebudowa obejmuje trudny obszar węzła komunikacyjnego i przesiadkowego komunikacji miejskiej. Pierwsze wersje projektu już powstały, obecnie trwają uzgodnienia, wymiana uwag i nanoszenie poprawek - zaznacza Krzysztof Fila, kierownik Biura Transportu i Ruchu Drogowego Urzędu Miejskiego.

Kiedy możemy się spodziewać utrudnień? Wykonawca ma 25 tygodni na wykonanie prac, czyli powinny się one zakończyć w trzecim kwartale, jednak nie od razu będzie się to wiązać z tymczasową organizacją ruchu. Przez pierwszych 12 tygodni mają być przygotowywane opracowanie oraz projekt budowlany, a także wykonawca musi dopełnić formalności m.in. uzyskać pozwolenia, opracować projekt wykonawczy, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.
- Myślę, że prace powinny się rozpocząć w końcówce marca lub na początku kwietnia. Wykonawca gromadzi materiały i szuka stosownego miejsca na zaplecze placu budowy i czeka na stabilizację pogody, by nie zaczynać prac i musieć je przerywać przez na przykład opady śniegu - komentuje Andrzej Piękny, główny specjalista ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.

Jako że droga ta jest istotną arterią komunikacyjną, to tymczasowa organizacja ruchu wprowadzona na czas prac nie może przewidywać radykalnych zamknięć by nie sparaliżować miasta.
- Będzie utrzymany ruch dwustronny, ale z utrudnieniami - zapowiada Fila.
Będzie to remont kompleksowy obejmujący prace rozbiórkowe, a po nich remont jezdni, chodników, przebudowa zatok autobusowych i obrzeży. Przy przystankach pojawi się 40-metrowy krawężnik peronowy, a w miejsce schludnego płotu przy "czterech domach" od których plac ten nosił swoją przedwojenną nazwę postawiony będzie solidny płot stylizowany na ogrodzenie historyczne. Na placu pojawią się też donice z roślinami i ogrodzony zieleniec w okolicy przejścia dla pieszych.
Poszukiwany wykonawca przebudowy ul. Matejki i Moniuszki
W ostatnich dniach Urząd Miejski ogłosił też przetarg na „Przebudowę drogi powiatowej nr 3401D – ul. Matejki i drogi powiatowej nr 3361D – ul. Moniuszki na odcinku od ul. Matejki do ul. Zamkowej wraz z infrastrukturą w ramach rewitalizacji”. Na zadanie to udało się pozyskać środki zewnętrzne, o czym pisaliśmy.

Remont ten jest symbolicznym domknięciem kilkuletniej przebudowy serca i dróg dojazdowych do dawnego Placu na Rozdrożu, a dzisiejszego Placu Solidarności w Wałbrzychu. W jego ramach w ostatniej dekadzie przebudowano sam plac, a także ulice wokół niego od ul. Kościelnej i Straży Pożarnej, przez 1 Maja po Przemysłową. Ostatnią niewyremontowaną jest ul. Matejki. Jej remont zapowiadany przetargiem dotyczy nie tylko tej około 180-metrowej ulicy, ale też fragmentu ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Zamkową, to łącznie 274,2 m.
Tutaj utrudnienia potrwać mają dłużej i z uwagi na usytuowanie drogi mogą zostać zastosowane bardziej radykalne kroki w tamach tymczasowej organizacji ruchu.
- Tutaj, w przeciwieństwie do ul. Wysockiego, dysponujemy drogami alternatywnymi. Będziemy się zastanawiać nad organizacją ruchu w oparciu o propozycje wykonawcy i jego koncepcji prowadzenia budowy. Na pewno zachowany będzie dojazd do instytucji tu działających, szkoły i przychodni - wyjaśnia kierownik Biura Transportu i Ruchu Drogowego Urzędu Miejskiego.
To będzie kompleksowa przebudowa ponieważ dotyczy nie tylko jezdni i chodników, ale też wymiany istniejącej miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, pionów spustowych z istniejących budynków, wpustów ulicznych i ich podłączeń na nowe, podłączeń kanalizacji deszczowej oraz przebudowy oświetlenia ulicznego. Prace będą prowadzone i konsultowane z archeologiem.
Oferty można składać do 24 marca, zaś remont ma potrwać maksymalnie 33 tygodnie od daty zawarcia umowy, czyli do końca 2023 roku.
- Ulica Puszkina stała się ścieżką rowerową i ma w środku przerwę. Zobaczcie zdjęcia!
- Które remonty dróg zapisano w budżecie Wałbrzycha na 2023 rok? Lista, zdjęcia
- Dwie ulice w Wałbrzychu: Tu wszystko wkrótce się zmieni! [ZDJĘCIA]
- Które drogi i skrzyżowania w Wałbrzychu do remontu w pierwszej kolejności?
Nadchodzą utrudnienia w ścisłym centrum Wałbrzycha! Ulica Ma...
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?