Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi lokatorzy komina PEC-u założyli rodzinę

Artur Szałkowski
W gnieździe na kominie wałbrzyskiego PEC-u zadomowiła się para pustułek. Można je obserwować przez całą dobę dzięki kamerom zainstalowanym w gnieździe.
W gnieździe na kominie wałbrzyskiego PEC-u zadomowiła się para pustułek. Można je obserwować przez całą dobę dzięki kamerom zainstalowanym w gnieździe. PEC Wałbrzych
Nowi lokatorzy komina PEC-u założyli rodzinę. W konstrukcji najwyższej budowli Wałbrzycha zamontowano gniazdo dla sokołów wędrownych, w którym zamieszkała para pustułek. Wczoraj (24 kwietnia) doczekały pierwszego jajka.

Nowi lokatorzy komina PEC-u założyli rodzinę. W konstrukcji najwyższej budowli na terenie miasta - mierzącego 138 metrów komina Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu, zostało zamontowane sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych.

– Ptaki te nie budują samodzielnie gniazd lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków, np. orła albo bociana. Gniazdują też chętnie w gniazdach przygotowanych przez człowieka np. na kominach czy wysokich budynkach – mówi Robert Borkacki, główny specjalista ds. informacji i promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Populacja europejska tych skrzydlatych drapieżników żyjąca na drzewach całkowicie wyginęła w latach 60-tych.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka, które prowadzi program reintrodukcji i współpracuje z PEC-em przy projekcie budowy sztucznego gniazda szacuje, że w całym kraju w ubiegłym roku były 23 gniazda z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich. Na lokalizację jednego z nich ptaki wybrały komin Huty Miedzi Głogów. W 2016 r. wykluły się tam cztery pisklęta. Łączna wartość dotacji udzielonych przez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji sokołów wędrownych wyniosła ponad 137 tys. zł.

Drewniana część konstrukcji domu dla ptaków została wykonana w Zespole Szkół Nr 5 w Wałbrzychu im. Maksymiliana Tytusa Hubera, przez uczniów należących do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Opiekę ornitologiczną i merytoryczną nad gniazdem sprawuje natomiast Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Zadanie zostało sfinansowane ze środków: WFOŚiGW we Wrocławiu, Gminy Wałbrzych oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu.

Wewnątrz i na zewnątrz sztucznego gniazda, które zamontowano na kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni, zostały zainstalowane dwie kamery. Dzięki nim można na bieżąco w internecie śledzić, co się w nim dzieje. Relacja na żywo będąca swego rodzaju reality show jest dostępna na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu w zakładce Sokolim Okiem.

W trakcie ich testowania w gnieździe pojawiła się pierwsza lokatorka - samica pustułki z rodziny sokołowatych, które gniazdują na terenach pobliskich dzielnic: Piaskowa Góra i Podzamcze. Samica przyleciała do gniazda z upolowanym gryzoniem, który w trakcie konsumpcji wypadł jej ze szponów przez kratę będącą wejściem do gniazda. Później kamery zarejestrowały jak do samicy dołączył samiec i para przeżywała miłosne chwile. W poniedziałek (24 kwietnia) samica zniosła i zaczęła wysiadywać pierwsze jajko.
Transmisja na żywo z dwóch kamer zamontowanych przy gnieździe na kominie PEC Wałbrzych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto