Prawie 4 tysiące młodych uchodźców w dolnośląskich szkołach i przedszkolach

Maciej Rajfur
Udostępnij:
Minister Marzena Machałek zaapelowała we Wrocławiu, aby szkoły tworzyły oddziały przygotowawcze, w których ukraińskie dzieci i młodzież mogą kontynuować naukę zaraz po przyjeździe do Polski.

Szacuje się, że Polska od początku wojny na Ukrainie przyjęła 600 tysięcy dzieci w wieku szkolnym. Jak do polskich przedszkoli i szkół przyjąć tak dużą liczbę młodych Ukraińców?

"Specustawa ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o edukację dzieci, które w Polsce się znalazły. Ona ułatwi nam działania. Zmieniliśmy rozporządzenia organizacji nauki dla cudzoziemców. Zostały one wypracowane z samorządami. Większość poprawek przedstawicieli samorządów została przyjęta i znalazła odzwierciedlenie w przepisach" - zapewnia minister Marzena Machałek, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

Niespełna 30 tysięcy ukraińskich dzieci uczy się dziś w polskich szkołach

Aż 27,5 tysiąca trafiło do oddziałów ogólnodostępnych, czyli do normalnych polskich klas, a tylko 2270 kształci się w specjalnych oddziałach przygotowawczych, gdzie uczą się języka polskiego.

Na Dolnym Śląsku od momentu wybuchu wojny wszystkich zgłoszonych ukraińskich uczniów-uchodźców mamy 3,5 tysiąca. We Wrocławiu to niespełna 1,5 tys. osób, z tego w przedszkolach prawie 300, w szkołach podstawowych prawie 900, a w liceach i technikach niespełna 200.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, zachęcając szkoły do tworzenia ośrodków przygotowawczych, wprowadziło w tej sprawie ułatwienia.

"Niedobrze jest, gdy dziecko ukraińskie trafia do polskiej szkoły i czuje się wyobcowane, ponieważ nic nie rozumie. Apeluję zatem do dyrektorów szkół i samorządów o rozwagę w przyjmowaniu i organizacji nauki dla uchodźców. Starajmy się tworzyć ośrodki przygotowawcze grup rówieśniczych, by dzieci mogły wyjść z traumy i podszkolić język polski" - tłumaczy minister Machałek.

Liczba oddziałów przygotowawczych w całym kraju wynosi 365 (stan na rano 14 marca). W województwie dolnośląskim jest ich już 81. W samym Wrocławiu, na 26 oddziałach kształci się 129 uczniów. Przyjęto także możliwość organizacji oddziału w innym budynku niż budynek szkoły, możliwość łączenia klas, ale także łączenia szkół w ramach jednej jednostki samorządu terytorialnego. Liczebność oddziałów została zwiększona z 15 do 20 uczniów.

"Lada moment problem zrobi się bardzo duży, dlatego mocno na to zwracamy uwagę, by szkoły tworzyły te oddziały już teraz, a my przygotowaliśmy dla nich przepisy, które ułatwiają uruchomienie takiego oddziału, a także zatrudnienie nauczycieli" - informuje sekretarz stanu i pełnomocnik rządu.

Wielu młodych Ukraińców uczy się także on-line razem ze swoimi kolegami, którzy zostali w Ukrainie.

Samorządy dostaną dodatkowe pieniądze

Minister Machałek zapowiedziała dodatkowe środki z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej na zadania związane z edukacją dzieci z Ukrainy dla jednostek samorządu terytorialnego. Jak potwierdził nam dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, stawka na ukraińskiego ucznia będzie taka sama, jaką samorządy otrzymują na polskiego ucznia. Środki będą przelewane co miesiąc.

"Przygotowaliśmy także elastyczne rozwiązania i ułatwienia w zatrudnianiu na stanowiskach nauczycieli i pomocy nauczyciela. Np. zatrudnienie obywatela Ukrainy na stanowisku pomocy dla nauczyciela bez konieczności legitymowania się dokumentem poświadczających znajomość języka polskiego" - wyjaśnia minister Marzena Machałek.

Specustawa mówi także o pomocy dla studentów - obywateli Ukrainy, którzy mogą starać się stypendium socjalne i kredyt studencki na podstawie oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej. Zniesiono limit ubiegania się o zapomogi.

Z jakimi problemami mierzą się obecnie dyrektorzy szkół?

"Jest ich sporo, ale najczęściej do polskich placówek oświatowych trafiają ludzie bez żadnych dokumentów i nie znający kompletnie języka polskiego. My rekomendujemy wówczas oddział przygotowawczy, który powinien stworzyć w szkole organ prowadzący. Co komu po takiej nauce, jeśli uczeń siedzi jak na przysłowiowym tureckim kazaniu" - podsumowuje Roman Kowalczyk.

Informacje na temat organizacji nauki dla uchodźców z Ukrainy można znaleźć na stronie: www.gov.pl lub uzyskać mailowo: [email protected] i telefonicznie: 22 34 74 708.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Acer

Acer Aspire Vero 15,6"/i5/8GB/512GB/Win11 (NX.AYCEP.002)

3 499,00 zł2 399,00 zł-31%
miejsce #2

Lenovo

Lenovo V14 14,1"/i3/8GB/256GB/NoOS (82C401BSPB)

2 265,00 zł1 839,00 zł-19%
miejsce #3

HP

Hp 17-CN0053CL 17,3"/i5/12GB/1TB+512GB/Win10 (316H8UA)

3 279,22 zł2 699,00 zł-18%
miejsce #4

Apple

Apple MacBook Air 13 13,3"/M1/16GB/256GB/macOS (Z12A0006E)

6 999,00 zł5 999,00 zł-14%
miejsce #6

Acer

Acer Nitro 5 15,6"/i5/16GB/512GB/NoOS (NH.QESEP.00C)

4 299,99 zł4 149,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Cyberbezpieczeństwo w sektorze bankowym

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie