Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczawnie - Zdroju zmienili nazwę części ulicy Szczawieńskiej na Johna Cottona. Tokarczuk nie chcieli

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Fragment ulicy Szczawieńskiej będzie teraz nosił nazwę Johna Cottona. Nie wszystkim to się podoba.
Fragment ulicy Szczawieńskiej będzie teraz nosił nazwę Johna Cottona. Nie wszystkim to się podoba. Dariusz Gdesz
Mieszkańcy Szczawna - Zdroju zwrócili się do nas z prośbą o rozwiązanie zagadki zamiany nazwy ulicy ze Szczawieńskiej na Johna Cottona. Pomysłodawcą był burmistrz Marek Fedoruk, co spotkało się z aprobatą Rady Miejskiej poza małymi wyjątkami. - Johna Cottona może być, a Olgi Tokarczuk nie. Pytamy dlaczego - napisali w liście do naszej redakcji...

W imieniu grupy mieszkańców Szczawna - Zdroju zwrócił się do nas pan Henryk Hammer. Część mieszkańców uzdrowiska jest oburzona zmianą nazwy ulicy Szczawieńskiej na Johna Cottona Europe, ku chwale zakładu produkcyjnego znajdującego się na peryferiach Szczawna - Zdroju.

Radni przyjęli uchwałę o zmianie nazwy części ulicy pod koniec września. Z inicjatywą wyszedł burmistrz Marek Fedoruk. Niektórzy mieszkańcy są niezadowoleni, bo przepadł ich wcześniejszy wniosek o nadaniu tej ulicy nazwy Olgi Tokarczuk, który rada odrzuciła.

- Piszę w imieniu grupy mieszkańców Szczawna Zdroju, niezadowolonych czy wręcz oburzonych niektórymi działaniami radnych naszej Rady Miejskiej (...). W październiku 2019 roku po otrzymaniu nagrody Nobla w dziedzinie literatury przez Olgę Tokarczuk grupa mieszkańców wniosła petycję do Burmistrza o uhonorowanie Noblistki nazywając jej imieniem właśnie część ulicy Szczawieńskiej albo któregoś z nowo wybudowanego ronda albo skweru przed biblioteką. Uzasadnienie było obszerne, zawierając oprócz ewidentnych danych statystycznych jej roli w literaturze, również informacje o jej częstych pobytach w naszym mieście. Część radnych nie czując dumy z osiągnięć naszej krajanki, mieszkanki (swego czasu ) Wałbrzycha odwiedzającej Szczawno-Zdrój przytaczała wiele argumentów na nie, a to że :

- nie można uhonorować osób żyjących,
- co Olga Tokarczuk zrobiła dla mieszkańców Szczawna Zdroju i miasta jako takiego

I oto w dniu 27.09.2021 radni przegłosowali i przyjęli Uchwałę o zmianie nazwy części ulicy Szczawieńskiej na ulicę John Cotton Europe….

Uzasadnienie? Bo obok w obiekcie po dawnym markecie MAKRO aktualnie funkcjonuje to przedsiębiorstwo szyjące kołdry, poduszki i tego typu asortyment.

Pytamy więc dlaczego złamano zasady, którymi odrzucono propozycję nazwania imieniem Olgi Tokarczuk? A co będzie jak przedsiębiorca sprzeda teren i obiekt np. Janowi Kowalskiemu który założy np. skup złomu? Czy nastąpi znowu zmiana nazwy na John Kowalsky Street ? Czym, aktualny Jonh Cotton rozsławił Szczawno-Zdrój w świecie? Może warto wspomnieć że NASA, Amerykanie wysłali w stronę Jowisza satelitę z kapsułą czasu, gdzie wśród wielu pamiątek ludzkości, są cytaty z książek Olgi Tokarczuk. Drobiazg czy coś znaczącego w świecie? Proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki" - apeluje Henryk Hammer.

O głos w sprawie zmiany nazwy fragmentu ulicy Szczawieńskiej poprosiliśmy burmistrza Szczawna - Zdroju, Marka Fedoruka.

- Nie ma tu żadnej zagadki. Nie chodzi tu o całą ulicę Szczawieńską, a zaledwie jej niewielki fragment, około 150 - 200 metrów. To odnoga tej uliczki,która wiedzie wprost do zakładu John Cotton Europe. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że jest to największy pracodawca w naszym mieście. Pragnę też przypomnieć, że my jako uzdrowisko mamy szereg ograniczeń, co do lokowania zakładów przemysłowych, produkcyjnych w Szczawnie - Zdroju. A ta firma, która wcześniej funkcjonowała w Głuszycy, postanowiła zainwestować u nas. Chcieliśmy w ten sposób docenić jej wkład w rozwój gminy - tłumaczy burmistrz Marek Fedoruk.

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[22135475]},"component":"selected"}

Jednym z radych, którzy byli przeciwni zmianie nazwy na Johna Cottona był Michał Broda. - Wolałbym, żeby Burmistrz, który najwyraźniej obiecał tę nazwę firmie i z determinacją kolejny raz przygotował uchwałę, poświęcił więcej energii i czasu ważniejszym sprawom niż nadawanie nazw ulic np. na budowę mieszkań komunalnych, tężni solankowej, wsparciu wspólnot w rewitalizacji kamienic, czy chociażby przywróceniu dostępu do bezpłatnej opieki ginekologicznej dla kobiet w naszym mieście - mówi Broda.

Jego zdaniem, taka zmiana powinna być poddana konsultacjom społecznym z mieszkańcami, którzy powinni się wypowiedzieć czy należy pielęgnować historyczny charakter miasta także w sferze nazewnictwa, a także, którzy ze szczawieńskich przedsiębiorców, zasługują na takie uhonorowanie, nie mówiąc już o historycznych postaciach związanych z miastem czy honorowych obywatelach naszej gminy.

- Niezależnie od tego cieszymy się, że Johne Cotton Europe prowadzi w naszym mieście działalność gospodarczą, a my jako radni w trudnych dla tej i innych firm czasach lokdown’u podjęliśmy uchwałę zwalniającą je z podatków lokalnych udowadniając, że potrafimy zadbać o lokalnego przedsiębiorcę - dodaje Broda.

Burmistrz Fedoruk podkreśla natomiast, że także inne miasta honorowały duże zakłady pracy na swoim terenie. - Wspomnieć choćby Jawor, który zrobił ukłon w kierunku fabryki Mercedesa - zaznacza.

I rzeczywiście, w 2019 roku w Jaworze uchwalono nową nazwę ulicy dla powstającej tam wówczas fabryki Mercedesa. Ma ona własny adres i jest to ulica Gottlieba Daimlera 5. "Genialny konstruktor i inżynier, jeden z założycieli firmy i marki, przypomina o ponad 130-letniej historii motoryzacji" - chwali się Mercedes na swojej stronie internetowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto