Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyło się spotkanie z udziałem amerykańskich firm

Paweł Gołębiowski; Fot. Dariusz Gdesz
W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park” zorganizowano spotkanie dla amerykańskich inwestorów. Strefa stara się zwiększać atrakcyjność swojej oferty, a takie spotkania pozwalają diagnozować potrzeby firm

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park” zorganizowano spotkanie dla amerykańskich inwestorów. – To kolejne takie spotkanie. Można powiedzieć, że rozmawiamy w grupach narodowościowych o problemach jakie mają działając w Polsce. Spotykaliśmy się już wcześniej z Japończykami i Niemcami – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE.
Strefa stara się zwiększać atrakcyjność swojej oferty. Aby to osiągnąć planuje różne działania, m.in. koordynuje tworzenie gron przemysłowych i wspólnych grup zakupowych przedsiębiorców. Uczestniczy we wprowadzaniu pilotażowego program współpracy szkół zawodowych z konkretnymi firmami, buduje hale produkcyjne, założono Klubu HR-owców WSSE. Działań jest wiele. Spotkania, jak to Amerykanami, mają służyć zacieśnianiu współpracy, pomocy w wymianie doświadczeń, także w określeniu kierunków współdziałania pomiędzy firmami, „INVEST-PARKIEM” i samorządami.
W wałbrzyskiej strefie działa 150 firm, z czego 15 to przedsiębiorstwa z dominującym lub częściowym kapitałem amerykańskim. Zainwestowały one już jednak 4,3 miliarda dolarów, co stanowi aż 27 procent wszystkich nakładów inwestycyjnych w strefie. Amerykańskie firmy stworzyły także blisko 10 tysięcy miejsc pracy. Są to bowiem przeważnie duże przedsiębiorstwa. Ulokowały swoje inwestycje w Opolu, Skarbimierzu, Kłodzku, Dzierżoniowie, Bolesławcu, Świdnicy, Wrocławiu i Oławie. Z piętnastki firm amerykańskich w strefie, osiem ma dominujący kapitał amerykański. Są to: GE Power Controls Polska, Harris Calorific International, Pentair Poland, SRG Global Bolesławiec, AAM Poland, IBM Global Services Delivery Centre Polska, Bama Europa, Polaris Poland. Siódemka z częściowym kapitałem amerykańskim to: 3M Wrocław, Colgate-Palmolive Manufacturing Poland, Donaldson Polska, Jonson Control, Mondelez Polska Production, Wabco Polska, SKC Haas Polska.
– Jednak tak do końca nie można się tym sugerować, bo na przykład Coca-Cola jest w Polsce zarejestrowana jako firma z Holandii – mówi Joanna Bensz z zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Wyjaśnia, że amerykanom najbardziej dokucza w naszym kraju skomplikowany system podatkowy i prawo finansowe. Także nieelastyczne prawo pracy, przetargi publiczne, rosnące koszty pracy, malejące zainteresowanie władz centralnych firmami, które już w Polsce są. Również słaba współpraca z uczelniami i różnice kulturowe.
Prezes Kaśnikowska zapewnia, że w strefie postarają się przygotować pakiet uwag, który trafi do ministerstwa. Spotkanie w siedzibie WSSE było również okazją na omówienie zmian prawnych związanych z wydłużeniem funkcjonowania stref do 2026 roku. Także z obniżeniem poziomu pomocy publicznej od 1 lipca 2014 r.
– Ci przedsiębiorcy, którzy otrzymają zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej do końca czerwca będą mogli zrealizować inwestycję korzystając z wyższych ulg podatkowych – wyjaśniano podczas spotkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto