Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Jesienna wyprawa do Mauzoleum [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wałbrzych: Jesienna wyprawa do Mauzoleum [ZDJĘCIA]

W minioną niedzielę jeden z naszych Czytelników wybrał się zobaczyć jak wygląda Mauzoleum w Wałbrzychu. Słuszał o nim wiele, a nigdy tam nie był. Nie wszedł do środka obiektu, bo jak poinformowali go przechodnie, kilka miesięcy temu wejście zostało zamurowane. Władze Wałbrzycha nie kryją, że w sytuacji kiedy jest wiele potrzeb, nie zamierzają remontować tego typu obiektu. Czytelnik zrobił zatem zdjęcia z zewnątrz i przesłał nam te fotografie z jesiennej wyprawy.

„Mauzoleum w Wałbrzychu, to jeden z nielicznych w Europie obiektów nazistowskich, który po zakończeniu wojny nie został zrównany z ziemią. W 1938 roku uroczystego otwarcia budowli dokonał gauleiter Wagner. Mauzoleum zostało poświęcone pamięci 23 zabitych pionierów ruchu narodowosocjalistycznego na Śląsku (żaden nie pochodził z Wałbrzycha) oraz 177 tysięcy Ślązaków poległych w I wojnie światowej. Do mauzoleum doprowadzony był również gazociąg – dzięki temu na dziedzińcu, aż do maja 1945 roku, stale płonął germański znicz Walhalli.

Mauzoleum Dumy, Chwały i Siły, bo tak brzmi oficjalna nazwa obiektu, zostało zaprojektowane przez Roberta Tischlera. Stworzył surową zwartą bryłę o wymiarach: 24 metry szerokości, 27 metrów długości i prawie 6,5 metra wysokości. Całość ważyła około 50 ton. Pod budowlą wydrążono również kilkadziesiąt metrów korytarzy. Mauzoleum wykonano z kolorowych skał. Sklepienia ozdobiły marmurowo-złote mozaiki, pośrodku dziedzińca ustawiono spiżowy znicz wsparty na czterech lwach, natomiast przed wejściem na pylonach umieszczono orły siedzące na kulach ze swastykami. Orły zostały zniszczone po zakończeniu wojny.

Nie tylko wydarzenia z lat 1938-1945 okryły Mauzoleum złą sławą. Także po zakończeniu wojny dochodziło na jego terenie do tragicznych zdarzeń, np. w grudniu 1947 r. oraz w marcu 2001 r. ujawniono na terenie obiektu zmasakrowane zwłoki dwóch mężczyzn. Sprawców obu morderstw nie ustalono. W połowie lat 90. o Mauzoleum było głośno w całym kraju, za sprawą informacji o rzekomo planowanym w tym miejscu, ogólnopolskim zlocie satanistów. W jego trakcie miało dojść do morderstwa rytualnego. Policja potraktowała sprawę poważnie i ściągnęła do miasta dodatkowe siły. Do zlotu satanistów i czarnej mszy w Mauzoleum jednak nie doszło."

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto